Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 92
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 16:39

hai draga bubu e simplu. sa nu bruschezi masina in rest e ok :) poti sa mergi si tare. dar sa nu te speri. :) daca nu bruschezi masina eu zic ca nu e nici o problema.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
daimio
Subiect Autor
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 16:46

grecutzu2005 scrie:
nu aveam ce sa fac daca treceam de intersectie dadeam in ala din fata. asa mai bine am luat eu tot socu decat sa il ia si ala di fata si alalalt vreo 3 masini implicam in accident minim daca inaintam. asa am preferat sa raman doar eu cu ala si sa dea ala in mine.
bine ca nu a murit niciunu. a fost nasol cu victime dar nu mortaciuni. in fine asta e se poate intampla oricui.


Nu prea sunt de acord cu tine...
La extrem, cand nu mai poti sa faci nimic pentru a evita accidentul, trebuie totusi sa faci tot posibilul pentru a-i minimaliza efectele.
In principiu, (ca aplicatia e mult mai greu de facut), daca risti un accident frontal, orice faci, orice manevra, cat de stupida si de nejudecata, va fi mai buna, mai eficienta, decat sa astepti pur si simplu lovitura. Pentru ca nici o alta varianta posibila nu este la fel de periculoasa ca si tamponarea frontala.

La fel si la tine. O tamponare directa, chiar daca in lateral, este (virtual) mult mai periculoasa decat o tamponare in lant cu trei masini. Din punct de vedere al gravitatii ranilor posibile, desigur. Puteati muri amandoi, la faza descrisa de tine. Mai ales ca Loganu' nu prea sta bine la protectia laterala la impact.

Mie mi se pare ca tu te-ai gandit la ce nu trebuia, in momentul respectiv. Adica ai preferat sa risti tipul acesta de impact puternic intre doua masini, decat sa lovesti doi sau trei nevinovati.

Nobil, da' stupid.
Gresesc?
Power is nothing without control...
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 16:51

daca mai inaintam 2 metri ne lovea chiar la usa... atunci era riscul mai mare ca unu din noi sa dea coltul... si cred ca chiar dadea. ca ala a venit cu viteza ma gandesc eu daca ne-a intors botul masini la 90 de grade.
asa ca il puneam pe pasager in pericol.
daca inaintam mai mult si il loveam pe ala din fata riscam sa ricosez foarte nasol si sa ma prinda chiar intre usi celalalt. si atunci era si mai grav se putea rupe masina in doua. tinand cont ca e logan si ii am indoit stalpul cand am dat cu capul in el.
eu cred ca asta a fost cea mai buna solutie pentru mine si pentru pasager. nu m-a interesat ce pateste celalalt participant la trafic in momentul acela sincer. mai mult ma interesa de soarta mea si a celui din masina de la mine.
era o chestie sa dau cu spatele aveam timp sa dau cu spatele dar nu sa evit accidentu dar nu sa ma ia din plin in aripa. dar eu am stat si m-am uitat la ala vreo 2 3 secunde cum vine spre mine si am strans tare de volan.
tu cum ai fi procedat?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
daimio
Subiect Autor
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:03

grecutzule, parerea mea e ca ai ales cea mai buna solutie posibile, in context.
Mie mi-e greu sa-mi imaginez exact situatia, cu distante, cu viteze, cu aderenta, cu celelalte masini, cu toate chestiile care conteaza la o analiza mai atenta.
Iti dai seama ca nu pot de aici sa ma exprim decat asa, la modul general.
Nu stiu cum as fi procedat. Probabil la fel. Am patit uneori sa fiu silit sa dau in marsarier in vreo doua situatii, dar nu stiu daca in situatia descrisa de tine as fi avut calmul si sangele rece sa fac asta. Nu ai cum sa stii, daca nu ai fost acolo.
Voiam sa ma folosesc de prilej pentru a vorbi de minimalizarea efectelor.
Power is nothing without control...
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:03

am facut si o schita nu ma prea pricep asa ca nu ma luati peste picior.


Imagine
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
daimio
Subiect Autor
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:07

dreptunghiurile alea doua mari din mijloc ce sunt? Cladiri, scuaruri, sau ce?
Ma gandesc ce vizibilitate avea ala care v-a lovit.
Power is nothing without control...
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:10

eu am inteles...doamne fereste oricum de orice accident... :(
si oricum in momentul ala ce sa mai gandesti...eu una ii dadeam inainte cu tupeu...nu ma mai opream :) asta e...daca ma nimereste bine daca nu tot bine...serios...cred ca daca te opresti e mai nasol..poate aia au vazut ca ai trecut pe rosu si s-au bazat pe faptul ca masina ta ruleaza in continuare...si n-au mai avut timp sa franeze,...
nu stiu...zic si eu...
oricum: eu nu ma opream...nu cred ca ma ducea capul sa ma mai gandesc sa ma opresc... :roll:

 
daimio
Subiect Autor
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:11

Bubu:

"Let your heart make your decisions - it does not get as confused as your head"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Power is nothing without control...
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:13

exact Norin! la ce sa ma mai gandesc atat...sunt fractiuni de secunda oricum...poate sa iasa ok...sau poate sa iasa foarte nasol... :(
PS: o intrebare scurta si revenim la grecu promit: daca miroase in masina a cauciuc ars dupa o tura pe serpentine dar anvelopele nu sunt fierbinti...nu e bine nu? :drunken:
 
daimio
Subiect Autor
Mesaje: 744
Membru din: 21 Noi 2009, 09:03

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:21

la ce masina?
a ta, cu DSG-ul sau alta?
Power is nothing without control...
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:21

scuar. cu o pancarda pe mijloc vizibilitate sa zicem 40 la suta.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:24

daca miroase a cauciuc poate sa fie de la cauciucuri dar nu trebuie sa fie neaparat calde. ai cauciucuri de iarna e frig afara. :) mana pe janta ai pus-o ? sa vezi cat e de cald.?

nu puteam sa merg inainte pentru ca nu aveam timp sa trec de intersectie orice ar fi facut ceilalti participanti la trafic. si daca puneau frana tot ma loveau.
mi-am dat seama dupa ce am trecut de semafor ca nu mai pot trece de interesctie. daca inaintam parerea mea eram lovit foarte nasol.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:36

la a mea ...nu am pus mana pe jante doar pe anvelope :) erau reci...bine ca era si frig afara :)
nu stiu daca e de la cutie...s-o fi incins..pe padele alea? :?:
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:40

nu are voie sa iti miroase din cutie absolut nimic. si deobicei defapt nu de obicei.
din cutie nu miroase absolut nimic. doar din ambreaj daca iti mirosea. dar de la ambreaj nu miroase a cauciuc. :)
deci cauciucurile. dar cat de tare ai mers tu pe serpentinele alea? de asteptai sa fie calde cauciucurile. ca si la mine deabea se incalzesc cand e frig afara.
cand e soare se incalzesc mai tare :D
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:44

nu stiu cat de tare...ca erau serpentine...la ambreiaj am vrut sa ma refer...m-am exprimat gresit! :shock: varza care sunt...
nu stiu ce viteza...dar a fost mega solicitat ambreiajul...2-3-4-3-2-3-4-5-4-3 si tot asa :drunken:
  • 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 92

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori