Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 22
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2572
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

27 Aug 2009, 08:41

ai mare dreptate TIBI, eu am luat permisul in '95 si abia a 2 a oara.
la primul traseu m-a trantit politistul de nu m-am vazut, mi-a recomandat sa mai iau 5 ore, ca am nevoie.
am avut si un instructor excelent iar scoala am facut-o pe o Dacie vai mama ei, insa ce bine a fost, cand am depasit odata 40km/h, am crezut ca mi-am luat zborul :lol:
ceea ce nu se intelege de catre unii ,este ca masina in mana unuia "instabil si labil emotional",devine o arma, nu un mijloc de deplasare din pct. A in B.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

27 Aug 2009, 09:25

da foarte adevarat eu am facut scoala mai tarziu decat voi prin 2004 pe o dacie solenza :) ce frumos mergea masina aia.
dar in trafic mai sunt si frustrati astia cu dacia cand vad ca ai masina mai faina decat a lor te imping in autobuz.
cum am patit de altfel azi dimineata un idiot cu loganu ma impingea catre autobuzu care era parcat in statie.
am accelerat sa fiu in paralel cu geamu lui sa ii spun ceva ca eram mai in spate.
si m-am facut ca trag brusc de volan stanga. era sa sara vreo 2 parapeti. nesimtitu. :) dar ii am aratat eu :D
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

27 Aug 2009, 11:03

si eu l-am luat tot a 2-a oara.prostia mea a fost ca l-am dus pe politist ca la raliu.mi-a zis ca se vede ca stapanesc volanul si ca nu conduc de putina vreme...dar m-a picat pt simplu fapt ca eram impulsiv.am ramas cu ochii in soare pt ca eu eram convins ca seara am permisu in portofel
atat mi-a trebuit,dupa experienta asta m-am potolit
acum stau si ma gandesc cat de necopt la minte eram atunci.

tare faza cu volanul.si eu i-am facut-o unuia care m-a sicanat si s-a speriat groaznic
legat de faza asta,era parca si o reclama acum ceva vreme
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Dacul
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2009, 20:32
Localitate: Constanta

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

27 Aug 2009, 15:08

povestea nu e neaparat despre enrvatul in trafic, mai mult despre inconstienta...
Pe varianta, inainte de a ajunge la campusul Ovidius exact in capatul pantei este pusa o trecere de pietoni...Cam prost ales locul pt un drum cu limita de 70...In fata mea 2 Dacii, o fata a vrut sa treaca strada, prima masina a oprit, celalalt cu nr de PH nu cred ca a observat trecerea si a intrat in cel din fata sa...Ideea e ca prima masina a fost aruncata vreo 3-4 metri, trecind de trecere. Norocul fantastic al pietonului a fost ca trecuse cu vreo 20 centimetri de masina ca altfel... Faza care m-a surprins a fost ca acea fata nici macar nu a observat pericolul decit dupa ce masinile s-au ciocnit iar dacia a fost impinsa pe linga ea... Inteleg ca e trecere dar casca dracului ochii ca sunt o gramada de pericole. Chiar daca opreste cel de pe prima banda, uita-te si la ceilalti si vezi ce fac....
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

27 Aug 2009, 16:40

Ai dreptate Dacule, sunt cate unii care cred ca daca au pus piciorul pe trecere se activeaza si un scut de protectie in jurul lor si pot sa treaca in siguranta...... :blackeye:

Eu imi aduc aminte de cand invatam pentru permis ca scrie pe undeva pe acolo, prin lege ceva de genu' ca pietonul, chiar daca trece prin locurile semnalizate (trecere) trebuie sa se asigure inainte de a incepe trecerea propriu-zisa, lucru pe care rar l-am vazut in traficul de zi cu zi... :wink: Ma refer la momentele alea cand vii cu 70 (atunci cand ai voie) si dobitocii ti se arunca in fata in 3 metri, franezi puternic si tot ei se uita ciudat la tine - "Ce faci dom-ne, ma omori pe trecere?" ....

Deja m-am enervat cat am scris textul asta asa ca ma opresc aici :alien:
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

28 Aug 2009, 20:33

mircea, ca tot ai adus in discutie despre pietoni...
eu ma enervez la culme cand vad ca trec aiurea(motivul e mai jos mai ales ca de multe ori sa vrei si nu poti sa-i eviti),prin locuri nepermise si se uita si-n jos(deci nuu se asigura clar),mai sunt o problema cei in varsta,care abia merg si-i vezi ca trec precum pisicile.

acum vreo 3-4ani am fost pus intr-o postura extrem de nasoala,eram cu inca 4amici si mergeam la cheia sa facem un gratar si m-am trezit cu unu in fata(nu stiu de unde aparuse).l-am luat pe capota si l-am ''faultat'' la un picior.s-a ales cu o fractura de tibie si peroneu,fracturi deschise si destul de nasoale
mai pe scurt am fost pus sa aleg;din sens invers venea un camion,in dreapta aveam un sant(sigur aveam de suferit toti din masina) sau puteam sa-l iau pe mos...cea ce am si facut. mi-a parut rau pt suferinta lui,dar toate au un pret in viata si greselile se platesc...nu puteam sa trag stanga pt ca intram sub camion si o ''mierleam'' eu si restu rau de tot...nu puteam nici sa iau stanga pt ca aveam santu si iar nu era bine pt noi...si a ramas mosu pe lista :( ...a fost singurul moment in viata mea cand m-am gandit mai intai la binele meu si al celor care ma insoteau.egoist,dar a trebuit sa raman intreg si-n viata
o sa ziceti de ce nu am franat?...am franat dar in 5-10m sa vedem cum te opresti de la 50km cat aveam(nu ma grabeam si plus ca era si localitate)efectiv mi-a aparuse ca din ceata...
ulterior expertiza a dovedit ca si daca aveam 5km/h nu se putea evita.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

29 Aug 2009, 11:20

o fi fost vreo fantoma daca a aparut din senin :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

29 Aug 2009, 13:42

Nasol Tibi chestia cu mosulica, bine ca a iesit doar asa. Reactia ta a fost cat se poate de normala, pana la urma toti trebuie sa incercam macar sa fim responsabili...din pacate multi nu reusesc...
Ideea e ca trebuie sa fim atenti, cu ochii cat cepele.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

29 Aug 2009, 23:08

PapaGiorgio scrie:
Nasol Tibi chestia cu mosulica, bine ca a iesit doar asa. Reactia ta a fost cat se poate de normala, pana la urma toti trebuie sa incercam macar sa fim responsabili...din pacate multi nu reusesc...
Ideea e ca trebuie sa fim atenti, cu ochii cat cepele.


Asa e trebuie sa fim atenti, dar la ce sa fii mai atent mai intai: la mosu care apare ca din senin in fata masinii, la gropile cat casa de peste tot, la idiotii care-ti taie fata fara urma de semnal si remuscare....?????? Ar trebui sa ne facem niste implanturi de ochi in tample si la ceafa.... :wink:
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

31 Aug 2009, 20:18

am ajuns la o concluzie...oricat de calm ti-ai dori sa fi la volan,nu o sa reusesti.
tot se gaseste unu/una care sa te deranjeze in vreun fel.

azi unu a iesit dintr-o parcare fara sa se asigure...se baga in fata mea,merge ce merge si dupa imi pune frana brusca(la vreo 200-300 m dupa ce iesise aiurea din parcare) se da jos si vine in dreptul geamului meu sa ma ia la rost ca de ce eu nu pun frana,ca puteam sa intru in el,sa-l rastorn.
culmea e ca omu constientizase ce se putea intampla,dar nu inteleg de ce eu eram de vina?doar el a iesit din parcare(unde ai Stop).
l-am lasat sa se descarce,ca daca spuneam si eu ceva sigur nu era bine.imi vad de drum si la semafor s-a intamplat sa fim paraleli...isi deschide geamul,imi scuipa masina,ma injura si pleaca pe rosu in tromba.2 erau sa-l faca praf in intersectie...
eu am ramas masca de ce reactii pot avea unii.
pot sa spun ca eram plin de draci...nu de faptul ca m-a injurat ,ci de gestul extrem de urat pe care l-a facut(mi-e sila sa-l si tastez),care denota stadiul lui de evolutie...adica de babuin.

tot azi inspre seara ,eram la volan si asteptam verdele la semafor.stateam si fumam,cand vine o tiganca cu plodu in brate si-mi zice ''da-mi 10mii sau te scuip''... am zis ca nu e adevarat ce aud...si a facut-o.
cum dracii de dinainte nu-mi trecusera,m-am dat jos la ea,am prins-o si i-am dat si-un pumn... asa ca sa-si inghita pe viitor replicile astea si sa uite de astfel de gesturi.

poate ca nu a fost cel mai ortodox lucru pe care l-am facut,dar detest gesturile astea si reactionez in consecinta.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

31 Aug 2009, 20:23

man, simplu spray lacrimogen si baston telescopic!
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

02 Sep 2009, 14:18

venind astazi de la tecuci catre galati, am avut de 2 ori acelasi incident:
doua masini, una dupa alta....eu semnalizez depasirea, iar cand ma incadrez pentru manevra, al din fata isi da seama ca si el vrea sa depaseasca....:
1.primul tolomac (un cielo de bacau) a inceput depasirea fara a semnaliza, si abia dupa ce am apasat claxonul pana la fund, a folosit semnalizarea (dar...continuand manevra de trecere)
2.al doilea idiot (o Raba cu pamant)...trecusem de fiatul din spatele sau si eram chiar la coltul semnalizatorului camionului, cand soferul realizeaza ca vrea si el sa depaseasca o caruta (de care eu habar nu aveam)....am tasnit la ultima secunda, sa nu ma arunce in sant.
nu stiu de ce eram mai transpirat...de nervi sau de usurare :twisted:
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

02 Sep 2009, 16:01

TIBI_84 ...tare slab ai fost cu dobitocul ala. razbunarea este mama prostilor, corect...dar ala o merita cel putin pentru faptul ca scuipa masina. daca ai ceva cu mine...ai cu mine nu cu masina. vai ce taraiam cu el prin intersectie indiferent de varsta
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

02 Sep 2009, 20:05

fazele astea sunt cu doua taisuri...daca il lasi sa zica ce are de zis, nu e bine pt ca te ia de fraier si-si va permite multe(cum mi-a facut mie asta) sau daca ii raspunzi si tu ,iarasi nu e bine pt ca exista riscul unei incaierari si nu poti anticipa cum se va solda.
incerc pe cat de mult pot sa devin imun la tot ce se intampla in jur cand sunt la volan.

jegul acela pe mine a vrut sa ma nimereasca(ca si tiganca),aveam geamurile deschise pt ca fumam.
nu e normal nici sa injuri,dar sa iti transmiti fluidele... asta ma enerveaza rau. :evil:e cel mai penibil,josnic mod de a se manifesta cineva
prima mea tendinta e sa-i dau una in/peste gura ,ca pe viitor sa si-o inghita,nu sa o dea afara.
ma enervez si acum numai cand imi amintesc :roll:

noi sa fim sanatosi,ca pe prosti nu-i putem invata cum sa se comporte fie in trafic,fie intr-o situatie conflictuala
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
vanburger
Mesaje: 352
Membru din: 10 Dec 2008, 18:01
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cine m-a enervat azi in trafic...

03 Sep 2009, 14:39

ai dreptate tibi...cel mai indicat e sa taci,sa inghiti in sec, sa-l lasi sa spuna dobitocul ce are de spus apoi sa-ti vezi de drum
intrebarea care doare este: cat sa mai inghiti idiotenia altora? azi inchizi ochii, maine inchizi ochii, dar poimaine esti certat cu nevasta, sefu' ti-a taiat din salariu, esti plin de nervi si.....hop un destept in intersectie cu gura mare...mai taci din gura si inghiti rahatul altora?
IBIZA 1.2 12V- watch out for the stupid idiot behind me Imagine
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 22

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori