Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cosminpopescu
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2022, 09:48

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

08 Mai 2022, 13:18

Va propun sa facem o centralizare a contractelor, astfel:
1. Data contract
2. Valoare contract
3. Model masina
 
cosminpopescu
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2022, 09:48

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

08 Mai 2022, 15:10

Apropo de tichetele rabla, voi cum le-ati adus in contract? Ati avut o rabla reala sau le-ati cumparat de la dealer? Daca le-ati cumparat si contractul se anulează, dealerul trebuie sa va dea banii inapoi. Si eu am cumparat, asa ca nu vreau sa-i trec la pierdere.
 
sundaydriver
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2022, 19:35

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

09 Mai 2022, 09:29

cosmin popescu ->
Eu am primit o informare pe email zilele trecute despre faptul ca se opreste toata producția de plug-in si hybrid.

poti primi confirmare oficiala la asta?

cosmin popescu ->
Corespondenta oficiala a contractului este prin scrisori cu confirmare de primire, iar corespondenta de informare se face prin email.

am trimis si eu saptamana trecuta prima scrisoare cu confirmare de primire catre importator, inca nu am raspuns, tu ai primit ceva oficial?
 
cosminpopescu
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2022, 09:48

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

09 Mai 2022, 14:35

sundaydriver scrie:
cosmin popescu ->
Eu am primit o informare pe email zilele trecute despre faptul ca se opreste toata producția de plug-in si hybrid.

poti primi confirmare oficiala la asta?
am primit email, care este sistem de corespondenta oficiala conform contractului, ca in acest an nu se vor mai produce modele Seat Plug inHybrid.

cosmin popescu ->
Corespondenta oficiala a contractului este prin scrisori cu confirmare de primire, iar corespondenta de informare se face prin email.

am trimis si eu saptamana trecuta prima scrisoare cu confirmare de primire catre importator, inca nu am raspuns, tu ai primit ceva oficial?

eu am corespondat numai ptin email
 
cosminpopescu
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2022, 09:48

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

09 Mai 2022, 14:53

[/quote]am trimis si eu saptamana trecuta prima scrisoare cu confirmare de primire catre importator, inca nu am raspuns, tu ai primit ceva oficial?[/quote]
ar fi interesant daca raspunde. Tu, eu, noi, nu avem nicio relație contractuala cu importatorul, ci doar cu vanzatorul(dealerul)

Uite cum e la mine clauza de denuntare.
Imagine
 
Ion1980
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2022, 14:14

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

07 Sep 2022, 14:42

Salut. Va impartasesc si eu pe scurt experienta mea. Seat leon ehybrid comandat in primavara 2021. Amanat de nenumarate ori. Mai am putin si se face un an si jumatate. Acum cateva zile sunt informat ca este posibil sa ajunga candva anul viitor, dar nu se stie cand. Pretul va fi mai mare, dar nu se stie cat. M-am interesat de curiozitate si, desi majoritatea dealerilor nu mai accepta comenzi, mai sunt dealeri care fac contracte pentru ehybrid. Cu avans 15-20%.

Sincer eu cred ca am fost cu totii pacaliti sa platim avansuri si sa ne blocam banii degeaba. Daca nu stiau cel putin banuiau ca situatia cu livrarile se va inrautati (nu invers cum am fost amagiti). Dar au preferat sa minta ca sa incaseze avansurile si sa aiba bani de rulat in toata perioada aceasta in care livrarile sunt blocate. Iar noi am ramas cu bani blocati, bani ce puteau fi investiti altfel ca sa produca, bani care s-au devalorizat intre timp cu minim 15-20%.

Scuze ca imi revars frustrarea aici. Pentru mine cel putin exista o singura concluzie. Nu a fost sa fie seat si probabil nici pe viitor. Nu permit nimanui sa-si bata joc de mine pe banii mei. Deja le-am permis prea mult sperand ca sunt de buna credinta.

Astfel incat am trimis o scrisoare cu confirmare de primire in care solicit (conform clauzelor contractuale) restituirea integrala a avansului. Nu sunt dispus sa astept 2 ani pentru o masina. Rad si curcile de mine.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

07 Sep 2022, 15:59

imi pare rau sa vad ca se intampla chestii de genul, dar sa stii ca nu e ceva singular. chiar am fost astazi la dealeri ale unor marci premium, si pentru anumite modele hibride se pare ca se poate astepta si un an jumatate, pana la 2 ani...

traim niste vremuri foarte aiurea, eu cand am asteptat 8 luni pentru cupra mea am crezut ca sunt martir, acum as plati extra ca sa am de asteptat 'doar 8 luni'...

 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

15 Sep 2022, 19:34

gamer555 scrie:
imi pare rau sa vad ca se intampla chestii de genul, dar sa stii ca nu e ceva singular. chiar am fost astazi la dealeri ale unor marci premium, si pentru anumite modele hibride se pare ca se poate astepta si un an jumatate, pana la 2 ani...

traim niste vremuri foarte aiurea, eu cand am asteptat 8 luni pentru cupra mea am crezut ca sunt martir, acum as plati extra ca sa am de asteptat 'doar 8 luni'...

Acuma comanzi masina ...iti vine...si dupa o vinzi pe a ta :) simplu.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori