Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
danilus
Mesaje: 5
Membru din: 20 Feb 2011, 14:47
Localitate: Ploiesti

Re: Problema Seat Leon

20 Feb 2011, 23:12

Da, dar la mine nu cred ca este vorba de vreo defectiune. banuiesc ca este vreo setare activa, insa nu ma prind ce poate fi. Voi trece intr-o zi pe la reprezentanta Seat sa vad ce imi pot spune cei de acolo. Dar daca reusiti sa va dati seama imi spuneti. Multumesc anticipat!
Seat Leon 1P facelift 1.4 TSI
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema Seat Leon

21 Feb 2011, 09:20

In mod normal masina ar trebui sa se descuie cand scoti cheia din contact, indiferent daca ai setat sau nu incuiere / descuiere selectiva.
Mergi la dealer, ar trebui sa se rezolve pe garantie.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
danilus
Mesaje: 5
Membru din: 20 Feb 2011, 14:47
Localitate: Ploiesti

Re: Problema Seat Leon

21 Feb 2011, 09:57

Da, insa mi se pare ciudat ca a inceput sa mi se intample dupa ce am setat din nou sa mi se blocheze usile automat dupa 15 km/h ptr ca nu stiu din ce motiv nu mi se mai blocau. Am incercat sa tin apasat si pe cel de descuiere, dar singurul rezultat a fost acela de a nu se mai bloca din nou usile.
Seat Leon 1P facelift 1.4 TSI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Problema Seat Leon

21 Feb 2011, 10:20

Nu se mai blocau intrucat este posibil sa ai un sw defect.
Mergi si fa o scanare, dar staii langa ei daca te duci la dealer.
La mine de cate ori au scos logul de evenimente la pbv2 au incercat sa stearga eroarea, intrucat stiau ca va trebui schimbate inchizatorile si nu vor sa o faca in garantie.
Stiam de erori intrucat am verificat singur, si chiar la ei in parcare, pana sa intre la revizie masina.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
danilus
Mesaje: 5
Membru din: 20 Feb 2011, 14:47
Localitate: Ploiesti

Re: Problema Seat Leon

21 Feb 2011, 10:43

Nu este problema, nu ai inteles. Ma refeream la faptul ca am dezactivat din nou blocarea usilor dupa 15km/h in speranta ca poate aceasta poate fi cauza nedeblocarii lor la scoaterea cheii din contact, de aceea nu se mai blocau, nu ca ar fi fost o problema. Am reactivat setarea, totul merge ok, in afara de problema cu deblocarea usilor.
Seat Leon 1P facelift 1.4 TSI
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CURIOZITATE;inchidere centralizata!

21 Feb 2011, 12:31

la mine se intampla cum a mai zis cineva un pic mai devreme din cauza sistemului de deschidere selectiva....adica daca apas o singura data pe butonul de descuiere si se deschide doar usa de la sofer, cand ma opresc si scot cheia din contact doar usa mea o sa se deblocheze.... si doar daca apas de doua ori be butonul de descuiere ca sa deschid toate usile in momentul in care plec, cand o sa scot cheia din contact o sa se deblocheze toate usile (lucru care mie cel putin mi se pare destul de logic).

bafta tuturor si km fara probleme.
 
andr33ty
Mesaje: 2
Membru din: 19 Oct 2022, 13:51

Re: CURIOZITATE;inchidere centralizata!

20 Dec 2022, 11:45

Buna ziua, am nevoie de putina indrumare!

Detin un Seat Leon 1p 2.0tdi BMM 2007, si are o chestie ciudata zic eu:

De fiecare data cand deschid masina, fie din cheie, fie din butonul Central, imi deschide si portbagajul! Mi se pare aiurea, deoarece am si un Touran la care nu e asa!

Mentionez faptul ca potbagajul nu se deschide din sigla hayon, desi am verificat atat sigla cat si broasca, ambele fiind functionale (am incercat si cu alte 2 broaste, cat si broasca masinii pusa pe Touran si a functionat)!

Sa fie o chestie de programare din VCDS (in sensul ca s-ar fi putut face de catre fostul proprietar o astfel deschidere cu portbagaj cu tot) sau...? Multumesc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori