Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
verdesdoru
Subiect Autor
Mesaje: 46
Membru din: 23 Sep 2008, 15:48
Localitate: Timisoara

Scartaint volan

23 Mar 2009, 16:38

Salutare
A inceput sa-mi scartaie volanul la viteze mici.. Adica asa am observat cand ma plmb prin oras se aude un scartait nasol...Directia functioneza perfect doar ca ma deranjeaza chestiunea asta.. A mai patit cineva..?
Am mai observat mai nou o chestiune... volanul nu este drept cand rotile sunt indreptate..asta s-ar putea sa fie de mai multa vreme dar acuma am observat... Deci cand merg drept volanul sta rotit cam cu 10' spre drepata.. se poate rezolva cumva asta fara interventii de la service?
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Scartaint volan

23 Mar 2009, 16:56

Scartaitul poate sa apara datorita uzurii contactelor electrice pentru claxon, ori air bag.
Mai rau, poate sa scartaie din cauza uzurii unui rulment din coloana de directie. :D
Daca te supara rau si nu ai muzica in masina sa acopere zgomotul, da o fuga in service.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Scartaint volan

23 Mar 2009, 17:11

volanul sta virat putin cand sunt rotile drepte.
dar eu parca stiam ca sta virat in stanga nu in dreapta.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Scartaint volan

23 Mar 2009, 17:44

Abaterea volanului trebuie sa fie de + / - 1,5 grade. Se masoara cu VAG COM. Orice valoare care le depaseste pe acestea inseamna fie ca geometria rotilor nu mai e buna (cea mai des intalnita, din cauza gropilor), fie basic setting-ul de la steering angle sensor (G85) nu e cel corect.
Se poate "rezolva" oarecum si acasa: dai volanul jos, il scoti de pe santurile din coloana de directie si incerci "la ochi" sa il reasezi cat mai drept.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
verdesdoru
Subiect Autor
Mesaje: 46
Membru din: 23 Sep 2008, 15:48
Localitate: Timisoara

Re: Scartaint volan

24 Mar 2009, 12:08

Da ai dreptate sta putin virat in stanga... acuma alea 10" le-am scos eu din burta nu le-am masurat... oricum e vizibil virat...am sa incerc cu vagcom-ul sa vad ce zice acolo...
Scartzitul nu se poate rezolva cu o gresare sau ceva?
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD
 
popa_vasi
Mesaje: 77
Membru din: 05 Mar 2009, 00:56
Localitate: teius, AB
Contact:

Re: Scartaint volan

26 Mar 2009, 12:00

La uleiul de la servo te-ai uitat? Poate ti-a scazut nivelu, si cum masina e un fier, se poate transmite zgomotul si ti se pare ca e volanul.
kikdown la Seat?
 
Avatar utilizator
verdesdoru
Subiect Autor
Mesaje: 46
Membru din: 23 Sep 2008, 15:48
Localitate: Timisoara

Re: Scartaint volan

27 Mar 2009, 18:56

Adevarul e ca ala nu lpam verificat niciodata... unde pot sa verific?
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD

 
popa_vasi
Mesaje: 77
Membru din: 05 Mar 2009, 00:56
Localitate: teius, AB
Contact:

Re: Scartaint volan

28 Mar 2009, 01:08

Eu am Leon 1.9 tdi din 2001, asa ca nu stiu daca la tine e la fel, da i-ti explic: in partea dreapta a volanului, intre vasul cu lichid pentru parbriz si cel de racire-antiger, mai este un bidonas mai micut, la care capacul este verde si il desfaci cu surubelnita, cu tija , nu cu capul ei, care nu conteaza. Dupa ce desfaci capacul, vezi ca el are o tija de nivel atasata de el, la fel ca joja de la ulei si poate asta e problema. Cel putin la mine era nivelul scazut, si scartaia sec cand invarteam de volan pentru ca nu se mai lubrifia destul.
kikdown la Seat?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator