Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Portbagajul nu se mai inchide / deschide

07 Apr 2012, 11:23

Ieri am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara. Masina era pe un soi de elevator, o chestie care o ridica din 4 puncte, ca sa se poata scoate toate rotile simultan.
Cat era asa cu rotile scoase am dat sa inchid haionul - pauza, nu se mai inchide. Am schimbat rotile, etc, am dat-o jos, tot nu se inchide. Intr-un final l-am trantit tare si m-am si lasat pe el si s-a inchis. Evident ca dupa asta nu se mai deschide, se aude motorasul cum se chinuie dar nu se deschide :). L-am deschis din interior cu cheia bagata in fanta aia pana la urma. Dupa ce l-am deschis, iar nu se inchide, parca nu ar mai fi aliniat cum trebuie. Metalul ala de la incuietoare este bine strans, nu inteleg de unde s-a intamplat asta asa din senin. Masina nu a fost lovita, etc. Parca rosturile sunt putin mai altfel in partea stanga, sau sunt eu carcotas.
Anyway, luni cu ea la service. Pana atunci, a mai patit cineva? Eventual cauze sau solutii?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

10 Apr 2012, 14:58

Imi dau si eu cu parerea.
La mine constat o revenire greoaie a broastei dupa deschidere.
Adica, dupa ce apas pe maner (S) dureaza vreo doua trei secunde pana cand se aude motorasul si broasca isi revine pe pozitie. Lucrul asta m-a facut in perioada rece sa nu pot sa inchid portbagajul pentru ca tranteam hayonul inainte sa revina broasca pe pozitie. Totodata, lumina din portbagaj se aprinde cand vrea ea si am inteles ca senzorul este tot in broasca.

Am patit asa cu inchiderea usii stanga spate. Pe frigurle acelea am fortat deschiderea, si broasca s-a blocat pe deschis. Cu chiu cu vai am bagat o surubelnita de am impins o parghie in jos cat sa revina intr-o pozitie care sa permita inchiderea si nu am mai umblat la usa. Initial am spreiat cu niste alcool izopropilic in broasca pentru ca am vazut cat de vascoasa era vaselina si cat greu se deschidea broasca (am inchis si am deschis broasca cu usa deschisa). Odata cu venirea caldurii, din greseala am deschis usa. Surpriza functioneaza normal.

Gandul meu este ca vaselina din broasca s-a amestecat cu mizerie si iti blocheaza mecanismul.

PS: acum am vazut ca luni ai fost la service. Ce ai rezolvat?
 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

11 Apr 2012, 08:06

La service au zis ca broasca este de vina, au comandat piesa, vine probabil saptamana viitoare. Eu sper sa aiba dreptate si sa nu fie din alinierea balamalelor cum imi este mie teama. Sigur se rezolva cu miscatul "cuiului" pe care vine incuietoarea, dar nu as vrea solutia asta, ca nu rezolva problema de baza. Nu stiu, sa vedem daca se rezolva cu broasca noua.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

11 Apr 2012, 08:31

Mie uneori imi bloca emblema ,fara sa se auda ca facea contact.
I-am activat functia ''pop-up'' si il salta 2-4cm.
Ma gandesc ca de la trantit e ceva sensibil in incuietoare.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

11 Apr 2012, 10:02

Pls detaliaza "pop-up" - VCDS sau cum?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

11 Apr 2012, 10:44

da da, detaliaza, ma intereseaza si pe mine.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

11 Apr 2012, 11:29

Dap cu vcds se de/bifeaza (Cosmin stie! :tongue ) .S-a mai discutat
Insa mai e nevoie de 2 ''chestii'' (nu-mi amintesc denumirea lor) negre cu arc,care se pun pe haion si intra in gaura stopului de pe aripa.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AtIorx-JhnE[/youtube]
Mie mi-l salta decat 2-5cm.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

11 Apr 2012, 12:00

Repet ,la mine doar nu se deschidea!
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
ovidiuvl
Mesaje: 10
Membru din: 28 Dec 2010, 14:57
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

12 Mai 2013, 20:56

Poate mai intereseaza pe cineva.
Astazi am inchis haionul normal si cand l-am deschis din nou nu s-a mai inchis, incuietoarea de jos nu mai ramanea blocata. Am desfacut capacul de la haion cel din interior si am desfacut incuietoarea dupa care plasticul dupa ea si acolo am scos si motorasul cu totul (toate se desfac fara nici o grija ,nu se rupe nimic ) am scos motorasul... rotita motorasului actioneaza alta rotita cu melc si era rupt melcul de rotita si numai mergea.. am dat rotita cu melcul la un strung sa vad daca o poate face. daca nu trebuie sa cumpar tot mecanismul pentru ca nu o sa gasesc rotita cu melc. Poate va este de folos.
Am masina cumparata de noua din 2011 fara accident fara nimic, fara sa fie trantit haionul .
 
Avatar utilizator
RoKo
Mesaje: 132
Membru din: 01 Noi 2009, 10:44
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

25 Iun 2013, 09:30

Aceiasi problema o am si eu de ieri, nu se mai inchide portbagajul, adica zavorul nu mai blocheaza. in schimb cand trag de S sa-l deschid se aude un motoras ca mergand in gol..cu un zgomot roata dintata care caraie.... Dupa nenumarate Incercari de inchidere...intrun final se inchide..insa la urmatoarea deschidere trebuie sa o iau de la capat cu 100 incercari de inchidere. Stiti cumva ce poate fi?
Altea XL Style facelift - 1.4 TSI 125 CP CANDY WHITE
 
Avatar utilizator
Gh0st
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

25 Iun 2013, 12:13

Pb se rez prin schimbarea broastei. Asa am patit la Seat Altea ~~ 280 ron m-a costat in februarie.
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

25 Iun 2013, 12:17

aceeasi problema o am si eu! am desfacut broasca si acolo are un "melcisor" din plastic care s-a rupt. Este o problema des intalnita la Seat si se poate remedia ori prin inlocuirea acelui "melcisor" cu altul nou (nu se gaseste la piese, decat sa-l confectionezi la strungar), ori prin schimbarea broastei.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
spider
Mesaje: 4
Membru din: 26 Iun 2013, 15:37

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

26 Iun 2013, 15:45

Pentru un LEON 1.4 TSI (2010) are cineva ideea cam cat costa acel motoras/dispozitiv pentru inchiderea hayonului ? A zis cineva un 280 dar m-ar interesa daca atata e piesa originala ?

Multumesc frumos,

Catalin
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

26 Iun 2013, 22:28

Astazi am comandat eu pt a mea si costa 320 lei, cred ca tot pe aici se invarte si pt FL.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
Gh0st
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai inchide / deschide

27 Iun 2013, 07:42

spider scrie:
Pentru un LEON 1.4 TSI (2010) are cineva ideea cam cat costa acel motoras/dispozitiv pentru inchiderea hayonului ? A zis cineva un 280 dar m-ar interesa daca atata e piesa originala ?

Multumesc frumos,

Catalin



280 a costat in februarie, posibil sa fie putin mai scump acum :(

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator