Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Reptil3
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 23 Apr 2023, 20:29

SEAT Cordoba 1.4 16v 75hp 2005

13 Aug 2023, 13:39

Salutare. A sosit vremea sa-mi prezint si eu masinuta, o Cordoba 1.4 16v 75hp din 2005.
Este prima mea masina, o am de doar 3 luni de la un prieten. Stiam de multi ani masina, asa ca nu am stat prea mult pe ganduri cand am avut posibilitatea sa o achizitionez. Ce am facut pana acum la ea a fost sa-i schimb filtrele, uleiul, discurile, placutele, i-am vopsit etrierii si tamburii si am facut un detailing interior+motor, i-am polishat farurile si i-am pus niste Osram Nightbreaker +200%. I-am schimbat mansonul de la schimbator si urmeaza sa schimb si cotiera. Astazi ii voi schimba amortizoarele spate cu unele de la Sachs, urmand ca saptamana viitoare sa i le schimb si pe cele de pe fata. Cam atat...
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: SEAT Cordoba 1.4 16v 75hp 2005

06 Sep 2023, 22:40

Bun venit si din partea mea!
 
Avatar utilizator
Reptil3
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 23 Apr 2023, 20:29

Re: SEAT Cordoba 1.4 16v 75hp 2005

09 Dec 2023, 08:13

Salutare! Revin si eu cu un mic update, chiar daca am vazut ca forumul nu prea mai este activ.
Intre timp am mai facut unele lucrari la masina, mai exact i-am schimbat amortizoarele pe fata si pe spate cu unele de la Sachs, asa cum spuneam si mai sus, i-am vopsit bara fata, i-am indreptat si vopsit pragul dreapta, fusese lovit de fostul proprietar, i-am finalizat si lucrarea de la aripa stanga spate, se vede si in ultima poza de mai sus ca fusese lovita si doar indreptata tabla, fara chituit si vopsit. Mie imi place ca masina mea sa arate tipla si sa stea bine si pe partea tehnica, sa ma pot baza pe ea oricand, fara sa ma lase in drum.
I-am cumparat si o cotiera noua, tavita de cauciuc pentru portbagaj, rulmenti pe spate noi de la SKF.
Rulmentii ii voi monta in cursul zilei de azi, se aude un huruit la cel de pe dreapta spate si am zis ca daca tot il schimb pe ala cu probleme, sa ii schimb pe amandoi.
In rest masina e tanc, am facut Romania-Grecia si nu am avut nici cea mai mica problema pe drum.
Am omis sa mentionez ca am si instalatie de gaz Tomasetto pe ea, deci este si foarte economica.
I-am pus si cauciucurile de iarna si i-am vopsit jantele de pe ea. I-am luat si niste huse dedicate si cam atat...
In rest ce sa mai zic, din aprilie anul asta de cand o am si pana acum n-am avut nicio problema cu masina, desi a facut majoratul.
Atasez si cateva poze mai recente cu ea.


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: SEAT Cordoba 1.4 16v 75hp 2005

30 Dec 2023, 15:10

Saluti! De curiozitate, ce consum iti scoate pe gaz urban/extraurban? :D
Eu cu 1.4 bxw nu ies sub 10 pe gaz - extraurban

Ma bucur ca mai sunt Cordobici intretinute si tinute pe sosea!
.
 
Avatar utilizator
Reptil3
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 23 Apr 2023, 20:29

Re: SEAT Cordoba 1.4 16v 75hp 2005

28 Ian 2024, 06:43

BAlexis scrie:
Saluti! De curiozitate, ce consum iti scoate pe gaz urban/extraurban? :D
Eu cu 1.4 bxw nu ies sub 10 pe gaz - extraurban

Ma bucur ca mai sunt Cordobici intretinute si tinute pe sosea!


Salut. Cam asa imi scoate si mie, acum depinde cat de tare ma dau la ea...
Noutati nu prea mai am, ar fi ca am cumparat o camera 70mai.
Vad destule Cordobe in trafic, insa majoritatea sunt neintretinute si mancate de rugina, din pacate.



Imagine


Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori