Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cipmail
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 26 Noi 2008, 21:20
Localitate: Galati
Contact:

Filtru benzina

30 Ian 2009, 13:19

Salut.Sper sa nu fi facut un topic nou la o problema la care era deja un topic mai vechi, dar am cautat informatii legat de filtru si nu am gasit. am un seat cordoba 1,4 mpi 75 cp din 2002 si vreau sa-i schimb filtrul de benzina dar sincer sa fiu nu stiu unde este...deasemenea nici pompa de benzina nu o gasesc. Auzisem ceva despre filtru ca ar fi sub usa din spate dreapta .am ridicat masina pe cric in acea parte si nu este decat rezervorul si atat.Ma poate ajuta cineva?si daca nu insist prea mult si modul in care il pot scoate. Multumesc
Imagine
Seat Cordoba "Stella Vario" 1,4 75cp mpi 2002
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Filtru benzina

30 Ian 2009, 13:26

la mine la leon 1m este cum ai spus si tu! pe undeva pe langa prag, pe la usa spate pe dreapta!
iar pompa de benzina tot dupa auzite, este in rezervor!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
mircea2008
Mesaje: 16
Membru din: 04 Mai 2008, 01:25
Localitate: Braila
Contact:

filtru de motorina cordoba 1,9 tdi

15 Mai 2009, 22:13

salutare tuturor!stie cineva codul de vinzare al filtrului de motorina de la Cordoba,si citeva lamuriri de montare ceva la care trebuie sa fiu atent.multumesc.
 
adriano26
Mesaje: 40
Membru din: 22 Iul 2009, 10:52

Re: Filtru benzina

21 Oct 2009, 09:50

cipmail scrie:
Salut.Sper sa nu fi facut un topic nou la o problema la care era deja un topic mai vechi, dar am cautat informatii legat de filtru si nu am gasit. am un seat cordoba 1,4 mpi 75 cp din 2002 si vreau sa-i schimb filtrul de benzina dar sincer sa fiu nu stiu unde este...deasemenea nici pompa de benzina nu o gasesc. Auzisem ceva despre filtru ca ar fi sub usa din spate dreapta .am ridicat masina pe cric in acea parte si nu este decat rezervorul si atat.Ma poate ajuta cineva?si daca nu insist prea mult si modul in care il pot scoate. Multumesc



Am si eu o cordoba 2001 si nu gasesc filtru de benzina ..
Unde e ?
Cordoba 1.4 MPI 2001
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Filtru benzina

21 Oct 2009, 12:27

Nu este ca la celelalte, in fata rotii dreapta spate?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
adriano26
Mesaje: 40
Membru din: 22 Iul 2009, 10:52

Re: Filtru benzina

21 Oct 2009, 12:29

la modelul asta 2001 nu il gasesc..la modelul facut dupa 2003 e acolo unde ai zis.pe linga roata dreapta spate
Cordoba 1.4 MPI 2001
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Filtru benzina

21 Oct 2009, 22:49

Poate sa mai fie undeva in fata rotii stanga spate...cel putin asa apare.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
Avatar utilizator
deyuuu
ARDELEANU
Mesaje: 2701
Membru din: 19 Iul 2009, 00:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Filtru benzina

22 Mar 2011, 14:37

deci pana la urma pe unde e filtrul? ca vreau sa il schimb ...

il pot schimba eu ? sau am nevoie de ceva chei sau cunostinte speciale?
 
grimarius
Mesaje: 76
Membru din: 19 Feb 2011, 18:13
Localitate: Botosani

Re: Filtru benzina

26 Mar 2011, 16:54

Filtrul este la mijlocul masinii, dupa puntea spate (m-am uitat si eu pe la roata dar nu era si pana la urma l-am vazut dupa rezervor si inaintea puntii, undeva mai ascuns). Nu l-am schimbat inca dar are un colier care il tine cu un surub in cruce si intrarea si iesirea cred ca sunt prin presare (conductele au un fel de buton care, cred, ca se apasa si permite sa fie scoase).
Cordoba 2002, motor AUA, 1,4 16v
 
Avatar utilizator
d3iu
Mesaje: 26
Membru din: 20 Aug 2009, 12:30
Localitate: Resita
Contact:

Re: Filtru benzina

24 Iul 2011, 11:49

Salut baieti, am un seat toledo din 2001 si va pot spune asa.. filtrul de benzina este exact in fata rotii din spate dreapta langa prag.. o cutiuta mica uitati-va dupa 2 furtune care intra intro chestie pe o parte si ies pe cealalta... iar pompa de benzina este in rezervor partea de acces la pompa de benzina este sub locurile din spate , ridicati bancheta din spate si sub un covoras mic se afla o placa de metal prinsa cu suruburi.. la mine e prinsa cu 3 suruburi si se vede cum intra sub ea firele de la mufa de curent.. dati jos placa aia de metal sub ea e pompa... aveti grija toate mufele de acolo (curent, tur, retur) au niste clape pe care daca le apesi sau tragi iese mufa foarte usor afara... la mufa de curent clapele sunt in fata si trebuie sa tragi in sus iar la tur si retur cum alea sunt cu cot.. exact in fata cu mufa de curent este un buton mic la fiecare furtun, il apesi si tragi in sus si iese furtunu de pe pompa foarte usor, nu bagati surubelnite sau alte chestii ca le rupeti si adio.. ca asa a facut un mester manole la mine la un "service autorizat cica" nu pot sai zic altfel decat asa cu "" fiindca au facut cea mai mare prostie au incercat sa scoata turu si returu cu surublenita si mi-au rupt coturile alea de plastic de pe tur si retur si acuma trebuie sa prind furtunele cu soricei d-aia pentru cabluri electrice si e aiurea rau fiindca in instalatie exista presiune si daca nu sunt coturile alea originale riscati sa patiti ca mine si anume sa explodeze din cauza presiunii si iti arunca afara toate mufele de pe tur, pierzi benzina si nu stii de ce... aveti grija
Seat Toledo 1.6 16v 105 CP
 
doryn
Mesaje: 109
Membru din: 09 Ian 2010, 20:49

Re: Filtru benzina

30 Apr 2012, 21:15

Întrebare: acele portiuni mobile de pe conectorii din capetele celor 3 furtunase ce se prind la filtrul de benzină trebuiesc apăsate sau trase pentru decuplare ? Eu am apăsat cu degetul pe acea porţiune dar n- am reuşit să scot furtunasul.Cum să procedez fără să deteriorez conectorii ?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori