Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 26
 
Avatar utilizator
radu4iasi
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2009, 21:46

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

24 Noi 2012, 12:24

john.s scrie:
si nu ne spui si noua de unde l-ai luat si ce marca e ?

okazii.ro - search "eleron seat leon" si am luat ala la 350 lei
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

24 Noi 2012, 19:22

si ai reusit sa-l montezi lipit cu mastic de parbriz? cum ti sa parut calitativ ? merci.
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
radu4iasi
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2009, 21:46

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

24 Noi 2012, 20:51

john.s scrie:
si ai reusit sa-l montezi lipit cu mastic de parbriz? cum ti sa parut calitativ ? merci.

Nu m-am bagat inca :)) Saptamana asta incerc sa rezolv foliera + lipirea
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

24 Noi 2012, 21:11

ok, sa ne anunti si pe noi cum a decurs cu tot cu detaliile! :D
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

27 Noi 2012, 18:11

Stie cineva daca sunt pe bune diferentele la motor intre FR si Cupra ? Adica mi se par majore (multe) pentru 40 cp in plus... asta ca tot facem multi cipuiala la motor si ma gandesc ca daca niste ingineri schimba atatea pt un cip de fabrica...noi nu prea facem bine :D

"the 237bhp engine is substantially modified over the 197bhp T FSI engine on which it is based. The changes include a new ECU, larger turbo-charger, reinforced pistons and engine block, strengthened connecting rods, a new ultra-heat-resistant alloy for the cylinder head and larger fuel injectors. "

Sursa: motorbar.co.uk
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

27 Noi 2012, 20:57

de ce n-ar fi pe bune? gandeste-te la diferenta de frane intre cupra si restul modelelor.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

27 Noi 2012, 20:59

si acum poti traduce :mrgreen:
- are turbo K04 in loc de K03(FR) are injectoarele + blocul motor mai performante, are alt soft, mai are si o "valva" la admisie ..nu stiu cum ii zice ..o are si VW golf GTI...

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

27 Noi 2012, 21:01

E un fr mai dopat :tongue
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

27 Noi 2012, 23:42

In primul rand Cupra este o alta generatie, ceea ce automat vine cu mai multe imbunatatiri! Nu e vorba ca "noi nu facem bine", e vorba ca indiferent ce faci pe turbina K03, te opresti intr-un loc in care cu un K04 poti continua mai departe... Fabricantul nu ia neaparat in vedere posibilitatea unei resoftari sa-i spunem "aftermarket" valabila pentru toata lumea. Sunt putini cei care au nevoie sa creasca puterea unei masini, si ei se intereseaza bine inainte de a face acest pas, si din nou putini stiu ca fabricantul colaboreaza cu anumite firme de tuning chip din aria sa de acoperire. MTM de exemplu resofteaza masini VAG fara a afecta garantia de fabrica, iar asta spune multe despre dedesubturile acestor colaborari. Ca nu e oficial, e alta treaba...
Acelasi tip de turbo de pe Cupra (K04) este pus si pe Golf R, care are 270 CP de fabrica, comparativ cu 240 cat vin pe Cupra. Modificare deci de 30CP fara alte adaosuri majore... asadar, este un turbo mult mai potent! Pistoanele nu sunt doar intarite cum spune articolul, au si forma diferita in partea superioara, ceea ce ofera un alt raport de compresie comparativ cu codul de motor BWA (de pe FR), iar acest raport de compresie face foarte mult in plus in cazul unor modificari ulterioare! Bielele intr-adevar, tin destul de mult cuplu la ambele motorizari sa spunem ca nu sunt atat de "modificate"....
Concluzionat s-ar putea spune ca un 240 CP pe un Cupra e un pic cam exagerat ca si setup de modificari, adica se puteau scoate si dintr-o simpla resoftare facuta de fabricant, ai putea spune ca sunt cam multe modificari comparativ cu diferenta de putere, insa fabricantul gandeste un motor si il balanseaza perfect pentru a-l garanta sute de mii de kilometri in siguranta, in timp ce un motor "umblat" nu poate oferi neaparat aceeasi garantie. Setup-ul de Cupra este insa unul recomandat atunci cand vrei sa obtii suficienta putere cu putini bani si cu modificari minime...
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

27 Noi 2012, 23:57

asa cum ne-a obisnuit Marian, are temele facute :D jos palaria, ai petrecut ceva timp afland toate lucrurile astea... :cheers
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

28 Noi 2012, 12:13

Ok, nu ma miram de turbina, e o piesa care stiu ca "se duce" mai ales daca mergi "umblat" dar
bloc motor intarit, injectoare marite si treaba cu "new ultra-heat-resistant alloy.." ... am vazut ca masina ta (si altele) merg cu mult peste 40CP.

stiu ca pt. garantie,etc se modifica diverse sa reziste in timp...doar ca mi s-au parut prea multe pt. plusul de 40

mususk266, franele ..nu stiu, nu ma pricep si sincer nu am simtit niciodata la nici o masina nevoia de frane mai mari. Pe autostrada nu am avut niciodata nevoia sa opresc de la 150 la 0...
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

28 Noi 2012, 13:02

franele mari si potente sunt de dorit la modificari tuning insa gandeste-te si la asta ca si la o chestie de siguranta, cine nu si-ar dori sa se opreasca cat mai repede cu masina, mie mi s-a-ntamplat sa puna unul brusc frana in fata mea in timp ce coloana de masini mergea cu 90km/hr si chiar ii spuneam sotiei ca daca eram cu alta masina sigur il loveam pe cel din fata mea.
de obicei cand ies cu cupra ma gandesc mai mult sa nu ma loveasca cel din spate caci eu stiu sigur ca masina mea se opreste instantaneu insa nu stiu sigur daca cel din spatele meu poate face asta de aceea dozez si frana sa-i dau timp celui din spate.
in aceiasi ordine de idei banuiesc ca si motorul de audi s3 are in plus fata de cupra.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

28 Noi 2012, 15:21

nu vad cum ajuta prea mult pe drumurile noastre cu denivelari .. presupunem ca discul s-a blocat complet ca ai etrierii mari, dar masina merge saniuta inainte,pe pietrisurile cu noroi ale patriei, cu abs cu tot... top top top :)
Ai dreptate, de multe ori fac tot felul de manevre sa evit ca cel din spate sa nu ma trosneasca, ca toate taraturile inmatriculate in bg sunt pe strazi ...

Nu este vorba sa nu aiba in plus, este vorba ca mi se pare prea mult in plus, tinand cont ca multi avem/aveti cip..
Astia cu FR-urile au 270-280 cp fara modificari la pistoane,injectoare si mai ales la blocul motor!
Ai cu cupre, au si ei in jur de 300 la fel, fara modif. majore.
Totusi, pt. 40cp inginerii schimba tot! (bloc,biele,pistoane,injectoare,turbo,etc..)

Intelegem ca o cupra de 300 poate nu o sa tina la fel de mult ca una stoc de 240, dar vad ca merg multe pe strazi de multi ani, tu mususk266 fiind unul dintre ei :D
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

28 Noi 2012, 15:30

asa e insa nu abuzez masina, am inca ambreiajul stock, cel original, si merge foarte bine, am prieteni cu masini normale care au schimbat chiar si doua ambreiaje ca deh, le plac liniutzele si se dau shumacheri pe strazi :albino:

sunt de acord ca un maxim 300cp pe tractiune fata e de ajuns, un fr la 270-280cp e decent, fuge bine, pui puterea jos, mai mult chiar nu se justifica, mai mult e doar de show de aceea m-am oprit si eu. o cupra 1p se duce lejer adica cu investitie decenta la 400cp.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

28 Noi 2012, 17:25

Perfect de acord cu mususk266, am masina stock dar ma gandesc sa imi iau kitul de frana al Cuprei...ce am acum(adica cel stock de FR) mi se pare slabut in comparatie cu puterea masinii...sa vedem ce buget avem alocat ptr. anul viitor...
Cand vrei sa faci modificari ale puterii masinii gandeste-te ca trebuie sa te si opresti in cea mai mare siguranta :idea:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 26

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori