Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Tutorial instalar subwoofer player original

18 Iul 2017, 17:42

Salut! Mă poate ajuta cineva cu un tutorial pentru instalarea unui subwoofer pe cd-playerul original? Si ce mufe imi trebuie, de unde sa le comand.. mulțumesc!
Imagine
Seat Leon 1P FR 170
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 285
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

18 Iul 2017, 19:41

Iti trebuie adaptor hi low, atat. Te legi la player folosing schema care e pe el.
Evident mai ai nevoie de cablu de +, -, remote.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

18 Iul 2017, 20:14

Pe unde as putea sa trag cablu de alimentare de la baterie, nu găsesc niciun loc. Mersi de raspuns.
Seat Leon 1P FR 170
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 285
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

18 Iul 2017, 20:44

Trebuie sa cauti bine de tot si o sa gasesti pe partea soferului o gaura ce iasa sub volan in stanga parca.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

19 Iul 2017, 13:28

Fara sa desfac ceva, nu găsesc. Undeva in spate la baterie ? Nu mă poate ajuta nimeni cu o poză?
Seat Leon 1P FR 170
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

19 Iul 2017, 20:53

Trebuie sa scoti bateria ca sa vezi mansonul de cauciuc de pe peretele compartimentului motor.
Insa daca te-ai poticnit la chestia asta, poate ca ar fi bine sa mergi la cineva care a mai facut asa ceva. Stii (sau ar trebui sa stii) ca e nevoie de o siguranta de un amperaj relativ mare pt subwoofer si care trebuie montata din prima bine.

Uite totusi o poza. Mansonul de trecere e undeva in zona indicata de sageata rosie.

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

19 Iul 2017, 21:38

Mersi frumos de poza! Știu tot ce îmi trebuie, am căutat și m-am documentat de ce am nevoie pentru subwooferul si statia care o am. Vă mulțumesc frumos !
Seat Leon 1P FR 170

 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

21 Iul 2017, 14:53

Salut! Am altă întrebare. Îmi poate spune cineva cum să leg adaptorul hi/low la boxe, din câte am văzut trebuie legat la firele playerului, si nu imi dau seama cum. Și unde să îl montez, nu găsesc niciun loc să ajung cu mufele RCA in dreapta la pasager, am scos cd playerul si am dat plasticul din dreapta jos.
P.s. doresc să fac eu toată treaba fiindcă nu vreau să se rupă, zgârie ceva, dacă o duceam undeva nu se lucra cu grijă. Cine si-a montat, nu mă poate ajuta cu mai multe poze in privat sau pe facebook: Mihai Daminescu. Mulțumesc..
Seat Leon 1P FR 170
 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

21 Iul 2017, 15:06

Imagine


Imagine

2 întrebări mai am, unde leg cablul remote și adaptorul hi/low si cum ajuns să scot caburile pe la pasager (poza 2).
Seat Leon 1P FR 170
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

21 Iul 2017, 21:09

O sa se zgarie / rupa daca lucreaza cineva care nu stie ce face, cum ar fi, de exemplu, cazul tau.

Cum sa legi firele nu stiu sa iti spun, ca nu m-au preocupat niciodata mizeriile astea cu amplificatoare, boxe, subwoofere si alte chestii. O sa vezi dupa montaj ca suntul o sa fie execrabil si in afara de cateva behaieli ragusite nu o sa obtii nimic in plus. Pt. un sunet cat de cat ok, trebuie sa schimbi inlusiv HU, trebuie sa pui alte difuzoare etc. In fine..

In spatele playerului se ajunge pe langa calculatorul de airbag, e un spatiu intre carcasa de distribuitie aer de la climatizare si plansa de bord. Cum scoti playerul, e in dreapta jos. Foloseste un instrument special pt. a insera cablaje (un fel de tija facuta dintr-un arc, sau sarpe, in limbaj popular).

PS: Nu intelege gresit, e admirabil ca vrei sa iti faci singur lucrarea. Insa iti garantez ca intrebarile puse pe un forum (oricare ar fi el), nu te vor ajuta prea mult. In domeniul asta, cel mai bine inveti prin metoda trial & error.
Mult succes!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 285
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

21 Iul 2017, 22:00

Deci, la hi low ai 4 fire : stanga fata spate, dreapta fata spate. Firele astea 4 le legi in spate la player, fir cu fir : stanga fata la stanga fata, stanga spate la stanga spate etc. Poti sa scoti hi low-ul fix sub torpedou, este o gaura fix in spate la player in dreapta, o gasesti mai greu ca trebuie sa te bagi cu capul sub torpedou etc da' o gasesti. Pentru cablul de remote ai nevoie de un switch (on off) la care sa legi firul de remote ca sa nu te complici sa-l pui pe contact.
@Cosmin sunetul nu o sa fie execrabil, am avut subwoofer pe playerul stock de leon si se auzea ok, completa fix cat era nevoie in materie de bas. Un upgrade usor ar fi sa pui rcd 510 sau rns 510, se va schimba total sunetul.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

21 Iul 2017, 22:19

Mersi frumos, am reușit să ajung cu cablurile la cd-player, mai trebuie sa leg adaptorul și să trag cablul de alimentare.
Seat Leon 1P FR 170
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

21 Iul 2017, 22:49

crsraull scrie:
@Cosmin sunetul nu o sa fie execrabil, am avut subwoofer pe playerul stock de leon si se auzea ok, completa fix cat era nevoie in materie de bas.


Calitatea unui sistem audio e o chestiune destul de subiectiva. Nu o poti aprecia daca nu ai urechea antrenata. Chestie valabila si pentru sistemele audio de casa.

NU sunt eu vreun mare audiofil, da' am mai auzit de un Cambridge Audio, de un Dartzeel (si le-am si ascultat). In materie de sisteme audio de masina, am mai auzit de un Sinfoni, Microprecision etc (si le-am si ascultat). Ideea e ca poti aprecia un sistem de sunet daca ai o anumita referinta. Eu sunt de pricipiul "go big or go home", asa ca orice sistem in afara de unul highend o sa fie mereu un mare jeg.

Plus ca o mare diferenta o face calitatea suportului de redare, atat headunit cat si mediu de redare. Asa ca FLAC, WAV sunt chestii de domeniul SF pt playerul standard de Leon.

Si ca nu fie vreo urma de neintelegere.. Fiecare e liber sa aprecieze calitatea unui lucru cum vrea si in functie de ce criterii doreste. Daca tu crezi ca subwooferul ala aduce ceva in plus, foarte bine, iti respect parerea. Eu insa o mentin pe a mea: un subwoofer pe Leon 1P, pe componentele audio stock e o mare mizerie (dupa cum o sa se convinga si initiatorul topicului la un moment dat).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
mihaidaminescu666
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iun 2017, 16:30

Re: Tutorial instalar subwoofer player original

22 Iul 2017, 17:52

Astăzi, după 3 ore, am reușit să montez si așa zisul subwoofer, multe fire, totul făcut de mine și un prieten, o adevărată aventură, dar în final funcționează exact cum mi-am dorit. Vă mulțumesc pentru ajutor ! Cine dorește explicații cum să își monteze, aștept mesaj privat !
Seat Leon 1P FR 170

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori