Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Aurel_ian81
Subiect Autor
Mesaje: 311
Membru din: 26 Apr 2008, 02:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Pozitii albastre

19 Iun 2008, 07:54

Salut ...am si eu o nelamurire....pt ca unii spun ca nu o sa am probleme alti spun ca o sa am.....despre ce e vorba...mi-am pus becuri albastre pe pozitii si proiectoare tip xenon.....o sa am probleme cu garcea ?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns !
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

19 Iun 2008, 11:55

ma, si eu am xenoane pe faza scurta si becuri albastre pe pozitie ... si pana acuma.. nu am avut!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
geky1982
Mesaje: 42
Membru din: 14 Mai 2008, 20:27
Localitate: Pitesti

pozitii albastre

20 Oct 2008, 18:30

am si eu o intrebare pe unde as putea gasi becuri de pozitie albastre? ce magazine, reprezentante...?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

20 Oct 2008, 20:10

Pe mine m-au oprit cand mergeam in judetul vecin si mi-au zis explicit sa le schimb,adica sa le scot pe cele albastre.M-am gandit ca vor astepta si la intoarcere si le-am schimbat la destinatie,si baietii au avut o surpriza cand m-am intors.Aveau niste fete lungi cand au vazut ca nu le mai am....Si acum rad cand imi amintesc !!! :lol: De xenoane nu a zis nimeni nimic pana acum.
 
Avatar utilizator
mh_rms
Mesaje: 225
Membru din: 25 Sep 2008, 16:58
Localitate: Targoviste

24 Oct 2008, 13:39

am un Leon 2001 ... si vreau si eu becuri alb-albastre pe pozitie si sa schimb becurile din proiectoare .. ca n`m capital ptr xenon momentan .. si st plictisit de lumina aia obositoare galbena ... ma puteti ajuta .. vreau sa`mi cumpar. .dar prin posta.. care stiti vreun site :) .. respectiv ce tipuri de bec sa cumpar.. multumesc anticipat.. deci.. vreau sa schimb : Pozitie
Faza scurta
Faza lunga
Proiectoare
___________________
 
Puffy

24 Oct 2008, 13:41

Eu am avut pozitii albstre, le-am scos pt ca s-au ars...
Momentan umblu cu niste leduri in bara, gen DayLight, si nu mi-a zis nimeni nimic.

Pt pozitii, eu am gasit la AltoSyncro 13 ron setul de 2 becuri (albe, nu sunt fantastice, da macar nu mai umblu cu lumanari)
Pt proiectoare am impresia ca iti trebuie H3 (care merg si la faza lunga) si la faza scurt H7.

Poti sa incerci cu Phillips Belu Vision. Sunt undeva pe la 100-150 ron
 
Avatar utilizator
mircea-dny
Mesaje: 52
Membru din: 25 Sep 2008, 14:37
Localitate: Tarnaveni

24 Oct 2008, 18:21

Sper ca nu va suparatzi dar sunt unul din acei ,,garcea,,si nimeni niciodata nu o sa va zica sa schimbatzi farurile cu xenon.Pentru ca sa realizat un studiu care zice ca ,,farurile cu xenon au o influentza statistic semnificativa in frecventza accidentelor fara a lua in calcul sistemele ABS ,ESP.....iar despre becuri albastre la pozitzie :stop: eu nu le-as recomanda .Ce se vede mai bine seara si noapte ?Culoarea albastra sau alba?Totul pentru sigurantza noastra.(si ca o paranteza, nu totzi politzisti sunt Garcea)
Seat Toledo-1.9 105 C.P.
Zambeste,maine va fi mai rau.

 
Puffy

24 Oct 2008, 18:31

Astea sunt DayLight`urile
ImagineImagine ImagineImagine

Pana acum nu am avut probleme cu politia... sper ca nici nu o sa am :lol:
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

24 Oct 2008, 19:04

Nici eu nu recomand pozitiile albastre.Abia se vad si,inafara de rol decorativ,nu vad niciun avantaj.Eu asa luasem masina si nu am dat atentie,mai ales ca nici la RAR nu au zis nimic de ele.Acum,cu angel-eyes-urile aprinse,e deja alta mancare de peste,ca sa zic asa.Xenoanele bat perfect si n-am avut blitz-uri de la traficul din sens opus ca-i deranjez. Urmeaza un kit de autoleveling,ca sa fiu in ordine,si deja l-am achizitionat de la Hella.Am luat si un set de spalatoare de faruri,tot de la ei,dar nu ma incanta stropitorile si nu-l pun acum,ci doar dupa ce gasesc ceva mai convenabil.Si nimeni nu a zis ca toti politistii sunt "garcea".Am toata stima pentru cei care dovedesc asta in trafic si nu se leaga de chestii de nimic doar pentru a face planul la amenzi.
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pozitii albastre

05 Iul 2009, 14:25

am si eu o intrebare; vreau sa schimb becurile de pozitie dar ma-m uitat si cred ca trebuie desfacut tot farul adica am dat jos capacelul acela din clema si nu am acces la becul de pozitie este adevarat? trebuie sa desfac farul ca daca este asa ma las pagubas :(
Viata-i grea dar trece!
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8636
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Pozitii albastre

05 Iul 2009, 21:43

la toledo nu trebuie sa desfaci farul ca sa schimbi becurile... am facut eu operatiunea asta la mine fara probleme (desi nu sunt asa priceput). trebuie sa dai capacele de la spate jos prima data. e drept ca la pozitii trebuie sa tragi cel mai tare de plasticul suport pentru bec ca sa iasa.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori