Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cole
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2009, 17:38

Ibiza 2007 - probleme tren rulare

13 Iul 2010, 22:39

Salut.
Am o ibiza pe benzina cu motor de 1,2 l din 2007
Va relatez pe scurt problema: la revizia de 3 ani s-a descoperit ca mi se tocesc cauciucurile de pe fata pe interior si mi-am facut programare pentru remediere. La service seat nu pot rezolva doar unghiul de fuga (e politica serviceului) si mi s-a spus ca trebuie sa platesc pentru reglare ten rulare ceea ce include verificarea si remedierea intregului tren rulare, atat fata cat si spate. Am fost de acord si mi-am facut o noua programare.
Dupa verificae si reglare mi-au dat urmatoarea fisa de analiza:
Imagine

Din aceasta fisa se vede ca pe axa fata au reglat doar unii dintre parametriiiar alti sunt lasati in afara intervalului normal. Poate sa imi spuna cineva ce reprezinta si cum afecteaza aceasta cauciucurile si rularea in general.

PS: raspunsul celor de la service a fost ca nu influenteaza in niciun fel, dar totusi sa schimb cauciucurile de pe spate cu cele de pe fata si sa vad daca se uzeaza mai mult intro parte.

Legat de puntea spate au zis ca nu au ce sa faca pentru ca e fixa si terebuie scimbata puntea cu totul. Aici sunt alte probleme mai grave pe care le am eu cu acest service si pe care le voi rezolva (probabil numai cu directorul) intrun fel sau altul.
 
cole
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2009, 17:38

Re: Ibiza 2007 - probleme tren rulare

14 Iul 2010, 13:16

revin si pun o poza mai mare pe care se poate citi mult mai bine rezultatele.
Cine imi poate spune ce reprezinata si cum influenteaza masina valorile incadrate (cele de la parametrii "Fuga S" si "Fuga D")


Imagine
 
cole
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2009, 17:38

Re: Ibiza 2007 - probleme tren rulare

22 Iul 2010, 08:33

Sa inteleg ca nu lucreaza nimeni intr-un service si/sau nu poate explica fisa cu rezultate???????? :?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori