Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

22 Feb 2012, 17:07

cred k da, deoarece e dealer, nu reprezentant, pe toate actele mele tot porsche scrie :))
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

22 Feb 2012, 20:14

Porsche este unic importator seat , vw, audi, skoda....etc in Romania.

Toti cei ce vand sunt dealeri care folosesc procedurile si standardele Porsche.

deci orice masina luata de la dealer noua, va avea acte pe care sa scrie Porsche.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

05 Mar 2012, 12:46

BogdanS am spalat masina sambata si duminica dimineata cand am plecat facea ca toti dracii cand franam sub 20Km/h ziceai ca freaca fier pe fier iar azi dimineata cand am plecat la servici s-a mai potolit, zgomotul a revenit la faza initiala inainte de spalare.
M-am uitat la discuri cat ma pricep si eu, sunt in regula nu prezinta zgarieturi sau vreun sant care sa ma duca cu gandul la vreo pietricica strecurata intre placute si disc. Mai astept sa se incalzeasca, sa vad daca se mentine zgomotul, poate temperatura scazuta a afectat materialul placutelor, discurile nu cred sa fi patit ceva. In afara de acest zgomot la mine mai si tiuie frana la viteze foarte mici dar foarte rar.
Atata timp cat nu imi tremura volanul, franeaza bine si nu imi face probleme nu mai imi bat capul. Daca am muzica nu aud zgomotul. :glasses
Te tin la curent cu evolutia zgomotului...
La tine cum mai e?
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

05 Mar 2012, 13:00

Am uitat sa-ti zic mie mi se pare ca se aude in fata, dar daca vine din spate? Poate a intrat mizerie la saboti, rugina sau pilitura si freaca pe acolo de aici si zgomotul ala de fier/fier.
S-ar putea ca zgomotul sa vina din spate dar noua sa ni se para ca e din fata!
Om trai si aom vedea! :drive
Pana atunci multi Km la bord fara probleme! :lol:
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

06 Mar 2012, 09:43

Salut,

Si eu am fost cu ea la spalatorie si la fel, nici o ameliorare, tot se aude.
Nici la mine discurile nu au nimic. Probabil ca a intrat nisip din ala de pe sosea de se aude asa si nu prea iese la spalatori. Si un prieten de-al meu are aceeasi problema pe un Golf V. Asta e, sper sa treaca la vara cand o sa se incalzeasca.
Problema ma enervanta e scartaitul ala de care am zis si mai inainte, care mi se parea ca e de pe spate. Acum se aude de fiecare daca cand schimb viteza, mai exact cand iau piciorul de pe acceleratie si se face frana de motor. Ai vazut ca se spuceste putin masina atunci, ca tendinta motorului este de a incetini si caroseria o ia putin in fata :)) si atunci scartaie :( Problema e ca nu face mereu, doar cand i se pune ei (are personalitate :)) ). Kiar nu stiu ce sa ii fac. O sa mai astept pana la prima revizie (mai am vreo 4000 km pana la 10000)si dak nu se opreste pana atunci si se inrautateste sau tot scartaie ca acum o sa le spun alora sa verifice in detaliu masina sa vada de unde vine scartaitul.
Eu unu sper sa isi revina singura si sa fie de la umezeala de afara :|
 
Avatar utilizator
doriansamescu
Mesaje: 82
Membru din: 19 Mar 2011, 19:38
Localitate: Alexandria

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

06 Mar 2012, 21:37

Baieti nu va mai agitati degeaba, ca asa or sa faca placutele de frana pana le-oti schimba cu altele de alt brand decat cele originale.De fiecare data cand va fi umezeala veti pati acelasi lucru cu fasaitul la franare si nu pentru ca este ceva defect ci pentru simplul motiv ca asa fac ferodourile astea eco. Eu ma confrunt cu beleaua asta de un an si ceva, aproape m-am obisnuit, nu ca e normal dar nici altceva nu am de facut, decat sa le schimb cu altele, si sincer nu stiu cu de care ar fi mai bine. Poate stie cineva pe forumul asta si ne poate ajuta, care brand de placute de frana ar fi mai bun. Cu bine!
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

06 Mar 2012, 22:42

pai cam toate placutele astea stock, au cam aceeasi compozitie...more or less..
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

07 Mar 2012, 16:19

Pentru Doriansamescu: la tine se auzea zgomotul cand ai luat masina, sau a aparut pe parcurs? Pe mine asta ma intriga: de ce nu facea inainte de a veni zapada si face acum si nici nu mai scap de zgomot?
Oricum eu nu ma mai agit, atata timp cat functioneaza ireprosabil frana dau muzica mai tare. :yah
Pentru BogdanS: nu stiu ce sa zic de scartaitul ala, ar trebui sa mergi cu ea la Pex sa-i faca o proba in caz ca se incalzeste si tot iti scartaie. Tu ii faci revizia la 10 nu la 15.000Km?
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

07 Mar 2012, 17:37

Nu mai stiu exact, parca tot la 15000 km.
Avand in vedere ca primele 4 revizii in 60000 km sunt gratuite la ei, m-as duce la 10000 k sa art mai mult uleiul, mai ales k a fost noua masina. dak vor fi de acord sa mi-o faca la 10000 ar fi bine.
Cu scartaitul ala, ma gandesc sa nu fie de la capul de la arc, sa nu atinga de palnia aia in care e prins, nu stiu exact k nu sunt expert. Mi-a zis o cunostinta ca asa a patit la masina lui. Mi-a zis k e de ajuns sa se deplaseze 1mm k sa atinga. Ma gandesc k atunci cand am dus-o la verificare la Porsche au tras aia de arcuri sa vada dak sunt ok, k am avut mici probleme cu ea si cine stie cum mi le- o fi miscat. O sa vad eu la revizie dak e sau poate si-o reveni singura la vreo zguduitura :lol:
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

08 Mar 2012, 10:22

Super daca ai primele 4 revizii gratuite, asa da, se merita sa mergi la 10.000. N-au ce sa-ti spuna daca o faci mai repede, important este sa nu depasesti 15.000k sau un an de zile.
Eventual cu scartaitul poate rezolvi la revizie, daca nu se va rezolva de la gropile din asfalt. :yh
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

08 Mar 2012, 11:29

Mai repede cu gropile din asfalt.
Pica tot :yh sau incepe sa scartaie tot si atunci schimb tot de pe ea :yh
 
Avatar utilizator
doriansamescu
Mesaje: 82
Membru din: 19 Mar 2011, 19:38
Localitate: Alexandria

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

08 Mar 2012, 19:53

[quote="alexandru.rogozea"]Pentru Doriansamescu: la tine se auzea zgomotul cand ai luat masina, sau a aparut pe parcurs? Pe mine asta ma intriga: de ce nu facea inainte de a veni zapada si face acum si nici nu mai scap de zgomot?

Masina am luat-o in iulie 2010,deci era vara si nu se auzea nimic.Cum a venit toamna si a inceput sa mai ploua, a inceput beleaua. Daca merg mai mult sau franez de 2-3 ori mai agresiv zgomotul dispare si totul e bine si frumos! Numai bine!
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

08 Mar 2012, 20:01

of cat se dezbate pe problema asta.
discurile ruginesc foarte repede si atata timp cat nu scapam de vremea asta umeda, franele tot se vor auzi dubios.
daca zgomotul dispare.....de ce sa iti mai faci griji? doar de la umezeala e!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2572
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

08 Mar 2012, 20:23

doriansamescu scrie:
Baieti nu va mai agitati degeaba, ca asa or sa faca placutele de frana pana le-oti schimba cu altele de alt brand decat cele originale.De fiecare data cand va fi umezeala veti pati acelasi lucru cu fasaitul la franare si nu pentru ca este ceva defect ci pentru simplul motiv ca asa fac ferodourile astea eco. Eu ma confrunt cu beleaua asta de un an si ceva, aproape m-am obisnuit, nu ca e normal dar nici altceva nu am de facut, decat sa le schimb cu altele, si sincer nu stiu cu de care ar fi mai bine. Poate stie cineva pe forumul asta si ne poate ajuta, care brand de placute de frana ar fi mai bun. Cu bine!

FERODO THERMOQUIET!
Eu astea le am si pe fata si pe spate, si n-au nici o legatura cu cele OE sau orice alt brand entry-level sau mid-level.
Sunt create special pentru a nu se incalzi, uda, face zgomote, lasa praf in urma lor, etc.
A, ca nu sa existe dubii, pretul pe piata e cam la acelasi nivel cu cele "de origine" sau OE sau cum or mai fi.
http://www.ferodo.co.uk/ferodo_web/thermoquiet.aspx

Ca sa va faceti o idee, FERODO este furnizor OE catre grupul VAG. In fabricatie are 4 tipuri de placute: SERVICE LINE sunt cele care se pun OE, dar aftermarket poarta logo-ul FERODO, PREMIER care sunt ceva mai sus, dar nu departe de SERVICE LINE, THEMOQUIET care fac trecerea catre DS PERFORMANCE, pentru racing si franare adevarata.
Cele SERVICE LINE le gasiti pe Ibiza, Cordoba, Leon, Altea si alte modele din grup. Dar, ca exista un dar, grupul mai pune in functie de zona in care merge masina produsa, placute JURID produse de Honeywell si DELPHI, ambele avand fabrici in Romania.
Concluzia o trageti voi.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
doriansamescu
Mesaje: 82
Membru din: 19 Mar 2011, 19:38
Localitate: Alexandria

Re: Zgomot la franare la viteza foarte mica

08 Mar 2012, 20:50

Multumesc mult Cornelius pentru informatie. Am sa tin cont de sugestia ta la scimbul placutelor de frana. Numai bine! :hi
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori