Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Dragos17
Subiect Autor
Mesaje: 34
Membru din: 12 Iun 2011, 20:44
Localitate: Pitesti

Probleme la frig!

13 Noi 2011, 04:43

Buna'seara!Am si eu un Seat Ibiza 1.2 din 2007,si am o problema pe partea dreapta fata.Cand este frig se aude la denivelari un trosc(ca si cum ar fi un cub de gheata prins),iar dupa ce motorul se incalzeste,respectiv cand ajunge la temperatura de 90grade,incepe sa nu se mai auda si dispare.Precizez ca aceasta problema se aude numai cand este frig.
Mecanicul a zis ca este posibil sa ingheate gazul in amortizoare,dar numai pe partea dreapta fata sa se auda?!Cine s-a mai intalnit cu o astfel de problema as ruga sa ma ajute,sau macar cu un sfat.Va multumesc!O seara buna! :hi
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la frig!

14 Noi 2011, 06:05

Aia cu inghetatul gazului din amortizor e o prostie cat Casa Poporului de mare !! :)
Nu are cum sa inghete gazul din amortizoare, unde traim? la Polul Nord?
Mai degraba cauta pe partea de transmisie, incepand de la cutie viteza pana la planetare.
Eu unul tind sa cred ca este un cap de bara. sau poate chiar un suport motor.
Da roata jos, ridica masina pe ambele parti fata, baga in viteza, da din volan stanga dreapata complet , asculta.

Este un defect mai tampit care cere masuri mai "destepte"

Bafta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Dragos17
Subiect Autor
Mesaje: 34
Membru din: 12 Iun 2011, 20:44
Localitate: Pitesti

Re: Probleme la frig!

15 Noi 2011, 09:12

Multumesc de sfaturi,o sa o urc pe rampa sa vedem ce are.. :hi
 
Dragos17
Subiect Autor
Mesaje: 34
Membru din: 12 Iun 2011, 20:44
Localitate: Pitesti

Re: Probleme la frig!

17 Noi 2011, 21:58

Masina nu are nimic pe partea mecanica,cred ca ma duc sa ii fac un test de amortizoare(dimineata cand este rece)sa vedem daca iese ceva.. :hi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori