Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Justme1010
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 11 Iul 2021, 14:46

Martori bord

02 Sep 2023, 06:16

Buna tuturor! Detin un Seat Ibiza din 2003 la care de aprox 3 luni imi tot apare eroare in bord la check engine care spune ca pb ar fi la EGR, l am schimbat dar la o luna jumate doua martorul se aprinde iar, zilele trecute s a aprins iar, am mers la mecanic iar la tester apare eroarea EGR INTERMITENT. Eroarea e stearsa in acest moment si as vrea sa stiu, daca merg la electrician, poate depista problema chiar daca in bord nu mai e aprins niciun martor sau trebuie sa astept iar aproape doua luni sa se aprinda si abia dupa sa merg?
 
nolimit
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Re: Martori bord

06 Sep 2023, 07:40

Salut!
Daca ai copiat exact codul erorii, cred ca poti sa-l prezinti si poate a mai rezolvat ceva similar.
Iar in legatura cu EGR-ul, daca motorul este pe benzina, mai greu sa se defecteze. Trebuie scos uneori si curatat.
Daca il mai ai pe cel vechi, sa masoare rezistenta piniilor din mufa si sa-l compare cu cel nou. Am avut ghinionul sa nimeresc un produs defect, sau nu era compatibil cu masina mea, si inca merg cu EGR-ul original al masinii.
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori