Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Etriere noi vs Piston etriere frana

20 Iul 2019, 19:45

Seara buna !

De ceva vreme am in plan schimbarea lichidului de frana la masinuta mea si zilele trecute am reusit sa fac rost de 2 bidonase (0.5L) lichid frana DOT 5.1 - de la Motul .... dupa documentari web pe tema : ce lichid de frane sa aleg ....

M-am gandit sa schimb cu aceasta ocazie si pistonasele de frana din cadrul etrierelor ... iar nefiind in domeniu - dar dorind sa aflu mai multe am lecturat cateva articole pe internet ... masina franeaza in parametrii de banc in regula sa zicem - dar in dinamica unde pe drum e alta discutie si pot contesta orice test de banc discutia e alta - cel putin asa arata fisa de test frane ( voi atasa mai jos o imagine ) - dar in opinia mea, comparativ cu alta masina pe care o detin si o conduc ..un renault clio symbol varianta 2007 - seat-ul ibiza franeaza greoi ... cu alte cuvinte nu are capacitatea de a se opri la fel de eficient ca distana coparativ cu renault-ul .... drept pentru care suspectez lichidul de frana (lichid higroscopic - dupa cum se cunoaste ) dar am decis sa schimb si pistonasele de frana daca tot fac aceasta operatiune pe sectorul frane...

Imagine

ma intereseaza daca imi recomandati sa schimb doar pistoanele de frana din cadrul etrierelor sau etrierele cu totul... exista vreun avantaj ceva ?


Multumesc.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

21 Iul 2019, 17:05

Pt masina ta lichidul de frâna dot 5 nu compatibil, conform indicațiilor date de producător.
Ai nevoie de dot 4.
Nu e nevoie sa schimbi pistoanele si nici garniturile de la etrier daca nu sunt deteriorate. Se verifică foarte ușor la o inspecție vizuală după demontarea plăcuțelor.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

22 Iul 2019, 20:15

Cosmin scrie:
Pt masina ta lichidul de frâna dot 5 nu compatibil, conform indicațiilor date de producător.
Ai nevoie de dot 4.
Nu e nevoie sa schimbi pistoanele si nici garniturile de la etrier daca nu sunt deteriorate. Se verifică foarte ușor la o inspecție vizuală după demontarea plăcuțelor.



--------------------------------------

Cu respect @Cosmin, iar te grabesti la raspuns... dar apreciez interesul si raspunsul legat de garnituri. Am scris DOT 5.1

DOT 5 e siliconic - in general pt masini americane....

DOT 5.1 e pe baza de glycol
DOT 5.1 e cel mai performant lichid de frana (standard -mai sunt si alea racing dar nu avem noi nevoie) date fiind caracteristicile fisei tehnice si se poate amesteca atat cu DOT 4 cat si cu DOT 3 daca se mai foloseste.
Pentru o diferenta mica de banuti recomand oricui sa-si puna pe masina DOT 5.1 -

ATNTIE ! Dupa cum a amintit mai sus Cosmin, exista si DOT 5 - cei care aveti DOT 5 la masina numai din acela puteti folosi. Restul care aveti DOT 3/4 fara probleme puteti pune DOT 5.1 - pentru ca sunt pe baza de glycol toate si se pot amesteca... la maxim 2 ani se recomanda schimbarea sau cand depaseste 4% apa din volum ... eu am luat seat-ul asta ibiza acum cateva luni - masian e din 2008 si nu cred ...nu-s sigur cel putin, pentru ca lumea in general nu schimba lichidul de frana, daca a fost schimbat, asa ca il voi schimba. Revin cu o concluzie.
-------------------------------------

de vazut : https://www.youtube.com/watch?v=fCvvtGL_O2E

Seara frumoasa ! :)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

23 Iul 2019, 09:07

:)))))
Eu nu m-am grabit cu nimic, ti-am spus doar ce zice producatorul. Pt Ibiza 6L, producatorul zice dot 4.
Tu poti pune orice fluid in sistemul hidraulic, nu te opreste nimeni
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

23 Iul 2019, 16:03

Cosmin scrie:
:)))))
Eu nu m-am grabit cu nimic, ti-am spus doar ce zice producatorul. Pt Ibiza 6L, producatorul zice dot 4.
Tu poti pune orice fluid in sistemul hidraulic, nu te opreste nimeni



cand au facut ei fisa tehnica n-au trecut/marcat posibilitatea inlocuirii cu DOT 5.1 , stai linistit - te asigur ca il poti folosi cu incredere in combinatie cu DOT 4 ... il poti vedea daca doresti ca un upgrade pentru temperatura de fierbere cu o imbunatatire a limitei de vascozitate ...

ps. te mai poti documenta aici pe tema DOT 4 vs 5.1 -> enjoy -> https://www.epicbleedsolutions.com/reso ... ake-fluid/

Since DOT 4 and 5.1 are both glycol-based brake fluids they are compatible with each other, which means they can be readily mixed without harming your brake system. It is important never to mistake DOT 5.1 (glycol-based) with DOT 5 which is silicone-based and should never be mixed with any other DOT fluid
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

23 Iul 2019, 16:34

Mă, nu stiu cum sa o zic fără să sune aiurea, da' internetu' trebuie trecut printr-un filtru.. Gen nu poti lua de bune chestii tehnice de pe site-ul kanal d ( cum ai mai pus tu linkuri pe aici) sau informații si comparații între standardele tipurilor de lichide de frâna de pe un site care vinde kituri pentru aerisirea franelor la BICICLETE..

Oricine poate scrie orice pe internet si de fiecare dată se gasesc muuulte persoane care sa creadă absolut orice.

Eu sunt bătrân și retard, prefer sa ascult de indicațiile producătorului din manualul de utilizare sau de pe situl lui, nu de aia care vand lichid de frâna pentru biciclete ( sau ce or vine pe acolo, nici nu m-am obosit sa citesc cand am vazut ca e vorba de un magazin online).

Dacă or mai fi si alții ca mine, nu pot decat sa ma bucur. Dacă or fi si alții ca tine, treaba lor. Masina până la urmă merge si cu uleiul ars de la mcdonalds...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

23 Iul 2019, 20:19

Am inteles @Cosmin punctul tau de vedere si-l respect ... voiam sa fac o precizare legata de (((
chestii tehnice de pe site-ul kanal d ( cum ai mai pus tu linkuri pe aici)
))) - remember ca era un material preluat ? or maybe not .... anyway - e opinia ta si o respect - multumesc mult inca o data de cele precizate legat de pistonas si garnituri.

Toate cele bune si seara frumoasa !

 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

26 Iul 2019, 20:51

Cosmin scrie:
:)))))
Pt Ibiza 6L, producatorul zice dot 4.



Asta de la motul 5.1

Aplicatie: Lichid de frana Calitate: 100% Sintetic Gama de produse: Autoturisme, Motociclete Aprobari OEM : FMVSS 116 DOT 5.1 NON SILICONE BASE, DOT 4 et DOT 3 ; SAE J 1703 ; ISO 4925 (5.1, 4 et 3) 100% synthetic brake fluid on polyglycol basis for all types of hydraulic actuated brake and clutch systems in accordance with DOT 5.1, DOT 4 and DOT 3 manufacturers’ recommendations. Specially designed for anti-locking brake system (ABS). Dry boiling point 270 °C / 518 °F. Wet boiling point 185 °C / 365 °F. Standards: FMVSS 116 DOT 5.1 NON SILICONE BASE & DOT 4 & DOT 3; SAE J 1703.

Si ce zice Seat in carte : ,,It is important that you use only brake fluid compliant with the US standard
FMVSS 116 DOT 4. We recommend the use of Genuine SEAT brake fluid.''

Deci nu-ti spune prietene sa pui DOT 4 - iti spune sa folosesti un lichid in conformitate cu standardul FMV.... ala de acolo ... si uite ca 5.1 respecta asta + e peste dpdv al caracteristicilor.

Asadar cred ca am dumerit toate aspectele - il schimb - il testez o perioada revin cu parere despre caracteristica de franare - daca s-a imbunatatit fata de prezent.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

27 Iul 2019, 17:27

Cum zici tu, "pretene".... au pus link aia de la siteul de biciclete către site-ul motul si către manualul de utilizare?
Sau cum ai găsit?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

28 Iul 2019, 10:18

Cosmin scrie:
Cum zici tu, "pretene".... au pus link aia de la siteul de biciclete către site-ul motul si către manualul de utilizare?
Sau cum ai găsit?


Cu greu - recunosc - dar stii vorba, cine cauta gaseste ... Chiar m-ai facut curios sa caut in cartea masinii daca producatorul iti zice sa folosesti DOT4 --- de fapt nici un producator nu-ti zice nimic - iti recomanda lucruri - e o diferenta .... dar uite ca producatorul vorbea despre un standard .... am avut grija sa discut despre compatibilitate cu distribuitorul oficial de la Motul - foarte amabil omul si recomand marca.

Daca te intereseaza sa citesti fisa tehnica a produsului o impart bucuros cu tine Cosmin - o gasesti aici ... http://www.mekaconsul.com/pdf/DOT_5.1_Brake_Fluid_(GB).pdf --- daca ai nevoie de traducere te ajut si cu aceasta - tocmai din dorinta de a-ti putea da seama de compatibilitate si avantaje.

Revin cum ti-am promis cu o parere despre calitatea franarii - astept dupa programarea de service. Toate bune si zi frumoasa !
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

01 Aug 2019, 15:04

DOT 5.1 schimbat - anterior DOT 4 --- masina franeaza sesizabil mai bine --- recomand schimbare lichid pana ca 4% din cantitatea de lichid sa reprezinte apa pentru a evita corodarea.... mai ales ca pt 2 ani este o suma relativ mica.... intre DOT 4 si DOT 5.1 diferentele de pret nu-s notabile.... pentru caracteristicile fizico-chimice recomand DOT 5.1 ( antentie, inca o data repet, - sa nu se faca greseala inlocuirii cu DOT 5 - e alta macnare de peste .... cititi ce am discutat anterior cu Cosmin ).

Parerea mea e ca schimbul era necesar - astept terminarea acestui set de placute - dupa care intentionez achizitie set disc striat (vedeti google diferente dintre perforat si striat + fise tehncie ) + placute ... cand le schimb - revin la acest topic cu niste poze si o completare.

Pana atunci sa auzim numai de bine.
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

01 Aug 2019, 17:01

Te felicit pentru decizia de a schimba lichidul de frana, multi dintre noi uitam sa facem asta la timp..

Insa, ai grija sa nu cazi in plasa efectului placeboo cu toata treaba asta DOT 5.1 in loc de DOT 4.

Din ce vad din punct de vedere al vascozitatii, valoarea la DOT 4 si DOT 5.1 la 100 de grade e aproape aceeasi. Nu cred ca te intereseaza cat e la -40 ca nu conduci in Siberia [sper].

Din punct de vedere al temperaturii de fierbere, nu stiu ce stil de condus ai dar daca nu mergi cu masina pe circuit ma indoiesc ca ajungeai atat de des sa iti 'fiarba franele' cu DOT 4. De altfel, daca criteriul asta e chiar asa important pentru tine cred ca e mai bine sa schimbi lichidul de frana mai des ( la 1 an ): punctul de fierbere la DOT 4 'uscat' e mai mare decat la 5.1 'ud'.

Legat de ce se recomanda, producatorul are grija sa scrie DOT 4 si pe capacul rezervorului lichidului de frana si in manual. Daca tu nu vrei sa respecti asta, foarte bine, dar nu recomanda si altora sa faca asta pentru ca asa se instaleaza anarhia !! :lol:

Imagine

Referitor la dilema ta initiala cu Etrieri sau piston de frana. Raspunsul este discuri si placute :wink:
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

01 Aug 2019, 20:45

Ia uite aici: 325° http://www.tuning-cars.ro/produs.php?id ... 5l-RBF660/
280° http://www.tuning-cars.ro/produs.php?id ... 01-6202.2/
260° http://www.tuning-cars.ro/produs.php?id ... 01-5802.2/

Variante DOT 4 exista, dar suna mai bine DOT 5.1...
Idem Samsung Galaxy S20 fata de S9...(exagerand putin).
E alegerea fiecaruia, logic, dar efectul placebo e la moda.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

03 Aug 2019, 13:20

dany19940 scrie:
Ia uite aici: 325° http://www.tuning-cars.ro/produs.php?id ... 5l-RBF660/
280° http://www.tuning-cars.ro/produs.php?id ... 01-6202.2/
260° http://www.tuning-cars.ro/produs.php?id ... 01-5802.2/

Variante DOT 4 exista, dar suna mai bine DOT 5.1...
Idem Samsung Galaxy S20 fata de S9...(exagerand putin).
E alegerea fiecaruia, logic, dar efectul placebo e la moda.



faine variante de DOT 4 - in sine discutia nu plecat de la DOT 4 si s-a ajuns la DOT 5.1 - eu din ala din urma am luat... asa mi s-a recomandat / testat / etc asa am luat... toata lamurirea s-a realizat pentru ca a incurcat Cosmin in primul comment la acest post DOT 5 cu DOT 5,1 .. asa scrie ... vedeti comm mai sus...

Cosmin scrie:
Pt masina ta lichidul de frâna dot 5 nu compatibil, conform indicațiilor date de producător.
Ai nevoie de dot 4.


eu n-am zis nimic de DOT 5, da ? ca n-ai citit bine si ca te-ai grabit cu un raspuns e strict problema ta... si apoi polemici ca de ce DOT 4 si nu DOT 5,1 ... e irelevant in final .... pune fiecare de care vrea si are bani ... oricum se schimba.... unii nu l-au schimbat niciodata !!! anyway ...


@dany19940, @ClotzA - recomandati vreun tip anume de placute ? < 250 lei / pereche
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Etriere noi vs Piston etriere frana

03 Aug 2019, 20:33

Eu numai ATE am folosit, altceva nu. Si la ambele masini am ATE blue racing, cu care nu am avut probleme.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator