Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Oglinzi pliabile

23 Dec 2015, 22:03

Asa cum am scris mai sus , a fost o adevarata provocare in materie de cautat piese pentru realizarea proiectului de oglinzi electrice incalzite.
Totul a inceput cu achizitonarea oglinzilor electrice si a unui comutator (nestiind atunci ca sunt mai multe tipuri ) , 250 lei. Am ajuns la service unde baietii de acolo s-au uitat pe schema electrica a masinii si mi-au spus ca acel comutator primit de mine are 6 pini ,adica pentru a reusi sa isi faca treaba necesita un altfel de calculator de confort decat cel din usile mele...mi-au spus sa caut un comutator cu 10 pini , care a insemnat pentru mine cautarea acului in carul cu fan. Am sunat acum cateva luni la vreo 20 de numere de la dezmembrari de Seat si nu avea niciunul, insa gasisem un comutator de Fabia cu 10 pini(50 lei) si s-a incercat mutarea acelui circuit din comutatorul Fabiei in comutatorul meu cu 6 pini. Fail, nu mai mergea acea rotita a sa...
Proiectul a stagnat mai bine de o luna , cand am mai luat o data la rand acele numere si am gasit la ultimul numar apelat comutatorul mult dorit ,cu 10 pini ,pe care am dat 40 lei + transport. Dupa ce am gasit comutatorul , am avut nevoie de mufa care intra in el , a trebuit insa sa cumpar 2 deoarece au fost trase 5 fire suplimentar adica din 2 mufe mi-au facut una cu 10 cabluri de iesire . Acestea m-au costat 40 lei. Dupa ce am facut rost de toate acestea, mi-au legat oglinzile ,le-au mutat in ramele mele gri (cele cumparate erau negre) , au tras instalatia , au legat incalzirea la luneta. Surpriza a fost ca una dintre sticle nu era cu incalzire ,deci a mai trebuit sa scot 38 lei din buzunar pentru alta sticla . Comutatorul a intrat prin gaura de la reglajul manual , deoarece mai aveam nevoie de un ansamblu de maner cu butoane de la sofer si nu am gasit , insa arata foarte bine si asa . In final , am mai cumparat manerul de pe partea dreapta ,cel acoperit deoarece a ramas gaura de la vechiul reglaj manual . 40 lei +transport.
Total: 250+50 (pierduti) + 60+40+38+60 =498 lei
Adaugand si montajul 250 lei, suma totala ajunge la : 750 lei.

Cam aceasta e telenovela oglinzilor electrice :)) :shock:
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori