Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cea mai buna benzina pentru ibiza 1.2?

OMV MaxxMotion 100
15 (43%)
Rompetrol Alto 101
10 (29%)
Mol EVO
10 (29%)
 
Voturi totale: 35
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: cea mai buna benzina?

05 Oct 2012, 13:49

Eu pun numai de la OMV, in functie de cum am bani :yh . Dar bag alternativ 95-100.
Ce pot sa spun din experienta proprie, nu din auzite, e ca cu benzina de 100 masina trage mai bine. Si nu sunt povesti de la coltul strazii. Pur si simplu asa e.

Am pus de la toti producatorii, insa nu mi s-a parut ca cea de la Lukoil e proasta. Dimpotriva. :?
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

06 Oct 2012, 16:30

[quote="dany19940"]Initiatorul topicului are 1,2 !!! Nu cred ca exista 1,2 Litri cu turbo...AZQ. [quote]
Ia ma intereseaza-te..poate gasesti 1.2 TSI....si intr-adevar nu am cumparat niciodata de la LUk si nici nu voi cumpara, sau de la Agip sau alte fantome de benzinarii...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

06 Oct 2012, 19:18

Bogy, am scris acolo si codul motorului omului. Da, exista TSI de 1,2. Am zis AZQ doar. Si ca sa vezi ca oarecum discutia a fost cam degeaba, omului iar i s-a aprins becul de check engine, desi a pus doar benzina "buna". Asa cum am si zis, nu doar benzina e de vina ca masinile nu functioneaza cum trebuie. Generalizarea ca becul ala se aprinde ca benzina ar fi prosta e depasita. De aceea am zis ca poate chiar aveti ceva la masini si benzina cu ceva cifra octanica mai mare rezolva oarecum din simptome...dar nu rezolva cauza reala.
Apropo, daca Lukoil si Agip sunt fantome de benzinarii, care sunt alea reale pentru tine? N-am luat niciodata de la Agip, ca nu am in zona, asa ca nu stiu ce benzina au si de unde se aprovizioneaza. Vad ca lumea are o inversunare ciudata canalizata catre anumiti furnizori de pe piata, indiferent de parerea altora. Deci suna a idee preconceputa, formata in urma unor "barfe" sa zic. Cel putin asa suna. Realitatea e ca aproximativ toata benzina ce se vinde in tara e slaba calitativ fata de cea din orice tara care ne inconjoara. Am mers cu benzina din Bulgaria, Turcia, Ungaria, Austria , Italia si masina merge mult mai rotund fata de a noastra, dar, dupa unii, cred ca ar trebui sa ma intreb de ce nu se aprinde nimic in bord cand merg in tara, poate masina mea o fi stricata atunci si nu raporteaza nimic. O fi la categoria drujbe si motocositoare !!! Cred ca ar trebui sa fac reclamatie la Seat atunci, nu?
Respect parerea voastra ca masinile va merg mai prost cu unele benzine, dar, repet, nu ati incercat benzina de la mai multe statii a aceleiasi firme ca sa generalizati ca firma X are benzina proasta. Imi amintesc ca in facultate am facut rost odata de ceva kerosen si am pus la Dacie, cam jumi-juma cu ce aveam in rezervor...Nu va spun cum putea sa mearga :lol: Teava de esapament s-a curatat in 20 km rulati, nu avea urma de funingine. Ar trebui sa fac vreo paralela cu "situatia" de fata oare?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

06 Oct 2012, 19:31

Haideti sa va zic eu ce este cu benzina,exista pe piata romaneasca doar 2-3 firme importatoare de benzina,de exemplu...una bucata cisterna de la firma ''xyz'' se duce la Rompetrol lasa 20 de tone de banzina apoi mai are de livrat inca 20 de tone la Lukoil,acum ca fiecare benzinar isi ''indoaie ''benzina cum vrea asta este alta gasca in alt sac,asa ca fie Petrom fie OMV fie Lukoil tot aceasi benzina bagam
Si sa nu ma contraziceti pt ca taicamiu lucreaza la sucursala Rompetrol,si cam se aude pe acolo cum si de unde si unde se duce combustibili ,numai zic ca si pretul benzinei la ora actuala fara accize este undeva la 2,5 lei /litru
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

06 Oct 2012, 20:44

Deci pana la urma cineva a inteles cumva punctul meu de vedere, si vad ca stie ce spune: sunt x benzinari in tara, fiecare isi cam face benzina cum vrea, inclusiv cam fiecare statie indiferent de numele sunt care este. Asa cum multi spun ca aditivii pe care ii luam de la magazine sunt apa de ploaie si nu fac nimic, tot cam atati vor spune ca chiar functioneaza la masinile lor. Sunt zeci de tipuri de motoare,fiecare cu versiunea lor de soft, deci fiecare cu pretentiile lor. Deci...de ce ne sfadim noi? Pentru diferitele retete ale benzinei? Deocamdata la mine au functionat. Data viitoare o sa iau benzina cea mai scumpa sa vad cum merge, ca sa nu vorbesc in necunostinta de cauza. Si o sa va spun si consumul aproximativ. Salutari si drumuri bune! :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

06 Oct 2012, 22:00

dany, tatal prietenei mele transporta cu tonele benzina(GFR) si stiu ca este aceeasi benzina cam la toti, numai ca mie imi este recomandata benzina de minim 99...ideea care este, la LUK este indoita rau, la Agip numai vorbesc, fantoma este Rafo si alte benzinarii care au afisat ca sunt parteneri Rompetrol sau Petrom, gen: Gigi si fii si alte denumiri rrumanesti...sincer vag numai de la Petrom de 99, este foarte ok raport pret/calitate, parere strict personala :!: :cheers :drive
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

06 Oct 2012, 22:50

Nu este mai calitativa Bog ,diferenta face doar cifra octanica
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

07 Oct 2012, 06:59

Daca te-ai legat de Rafo, deja esti dusmanul meu !!! :lol: Am lucrat acolo, si chiar am fost cumva legat cu munca chiar de laboratorul unde se faceau analizele cifrei octanice si nu numai. Imi pare rau despre parerea ta, dar te informez ca benzina ce iesea pe poarta era mult mai buna decat cea de la Petrom. Vorbesc de anii pana in 2003, cand au produs benzina cam ultima data. In tara se facea doar E4, ei faceau deja E5, iar partenerul lor extern de atunci a fost chiar uimit de calitatea benzinei. Chiar si a motorinei. Ce se intampla pe traseu si chiar in statiile unde ajungea...deja intram in "normalitate". Repet, fiecare sa vorbeasca de benzina gasita in jurul localitatilor de domiciliu, sa nu generalizam ca toata ar fi la fel. Daca tie iti este recomandata benzina de minim 99, gheseftul tau. Daca s-ar gasi de 120, cred ca ai baga, ca doar e "mai mare de 99". Apropo, vezi ca Lukoil are o noua benzina, am remarcat asta in ziua cand am plecat de acasa. De ce n-o incerci si pe aia, ca tot cu minim 99 este din cate imi aduc aminte? Cel putin la mine in oras si in Bacau nu vazusem pana atunci un produs cu CO mai mare de 95. Totusi cred ca parerea ta ca "este indoita rau", este doar a ta, altfel nu cred ca bibiul meu ar fi mers de atata vreme cu carburant preponderent Lukoil, ar fi comentat el ceva. Si nu pot crede ca am fost asa norocos de-am nimerit de fiecare data cand alimentam exact dupa ce descarcau ei cisternele in tancuri, sa nu aiba timp s-o indoaie. Daca ar fi bagat apa, motorina, gaz sau ce-or baga in ea, cred ca as fi avut rezervorul plin doar cu respectivul "diluant" pana acum, nu crezi? In cazul asta nu pot decat sa ma bucur ca masina mea merge cu orice jeg posibil vandut pe post de benzina - avantaj eu la afacerea asta! Ies mai ieftin per total :lol:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

07 Oct 2012, 09:28

Dany, confundam rau de tot motoarele, eu am 2.0 TFSI, exista benzina cu cifra octanica mai mare de 99, mercy, dar nu ma intereseaza, cea pe care o bag de cativa ani buni ma multumeste pe deplin si anume 99 de la PetromV, am mai bagat si Alto 101 dar este mai scumpa cu 40-50 de bani/L si trage la fel, deci nu se merita...cat despre Rafo, eu vorbesc de prezent nu de acum 10 ani...
Mi-am spus o parere personala si raman la aceasta parere :!:
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

07 Oct 2012, 11:24

Colegi ...una peste alta ,este avident ca avem carburanti de proasta calitate,iar ceea ce ziceti voi de benzina cu cifra octanica mai mare ,nu este mai curata mai pura sau fara gunoaie,doar ca este mai ''tare''
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

07 Oct 2012, 11:31

Se pare ca n-ai inteles: Rafo nu mai produce benzina de foarte multi ani. Nu zic ca n-or mai fi benzinarii cu acest nume, dar ce benzina vand...treaba lor, dar sigur nu este facuta la Rafo. E exact ca in poezie "azi o vedem si nu e".
Vrei sa spui ca bagi benzina numai de la PetromV la masina ta?! Daca esti in concediu si nu dai de benzinarii ale lor, ce bagi? Ramai in drum?
Vad ca te-ai cramponat numai de ce e bun pentru masina ta. Cazul cum e cel cu masina ta e exceptia care intareste regula: mergi cu ce e mai bun pentru tine, dar la majoritatea nu are rost sa mergem doar cu benzina de 99...ca nu se intampla nimic mai bun, masina va merge la fel. De aceea, subliniez inca o data, ce te face sa crezi ca ce este in motorul tau este perfect si nu este nici-o hiba cu softul (de exemplu)? ECU-ul tau nu poate adapta parametrii motorului si atunci iti merge aiurea la relanti (zici tu - noi nu stim). La motoare TFSI - benzina de top numai ar fi logica? Si cu benzina de 95 ar trebui sa toarca frumos, numai sa nu dezvolte aceeasi "ponei" in turatie - asta ar fi logic. Conform tie (n-am confundat motoarele, am retinut ce motor ai), pe masura ce se vor scoate motoare de tip mai nou, ar trebui sa se renunte la benzina de 95 in timp. Nu cred ca se va intampla asta. In schimb se vor adapta motoarele la benzine cu continut din ce in ce mai mare de etanol, dupa cum deja a inceput sa se procedeze.. Asta presupune sa n-o mai pot folosi la masina mea? Discutia a plecat de la un AZQ in 3 cilindri. Deci raspunsurile ar fi trebuit date de cei care au motoare cam la fel e parerea mea: motoare in 3-4 cilindri, E4, fara turbo. Si cu rezervele de rigoare, ar fi trebuit specificata si zona din care este cel care raspunde, sa avem un fel de harta pe tara. Nu generalizati cazurile, nu este corect. Nu exista clasament aici, e doar o informatie de uz general. Poti s-o crezi sau nu, in functie de cum ti-a mers tie respectiva benzina o data, dar atat. O benzina curata de 95 trebuie sa mearga si la tine, fii sigur.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

07 Oct 2012, 11:41

dany19940 scrie:
O benzina curata de 95 trebuie sa mearga si la tine, fii sigur.

Foarte adevarat, dar nu benzina de 95 din Rrumania.
Cand plec in concediu fac plinul de la PetromV si sigur in drumul meu mai gasesc benzinarii de la PetromV, daca nu bag de la RomPetrol sau OMV, in niciun caz de la "parteneri"...
Imi cer scuze ca m-am bagat in discutie la topicul dedicat Ibiza :mrgreen:
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

07 Oct 2012, 13:09

Bogy, nu e vorba de scuze aici, am zis doar ca nu e corect ca sa generalizam o chestie la toate motoarele si atat. Clar ca a ta e mai pretentioasa, dar la mine cred ca ar merge bine si cu 91 :lol:
Drumuri bune ! :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
George24
Mesaje: 132
Membru din: 27 Aug 2012, 15:55

Re: cea mai buna benzina?

15 Oct 2012, 13:16

Salutare,

Acum vreo 3 ani am alimentat de la Lukoil aveam o dacie, a mers bine o perioada apoi cred ca am prins un lot cu putin mai multa apa sau cu ce indoaie ei benzina si masina m-a lasat in intersectie(asta am patit-o de vreo doua ori cu schimbat filtru ala de benzina).
In prezent am alimentat numai de la petrom, aveam un intrerupt la motor in timpul relantiului am zis ca poate este benzina, am alimentat de la MOL, intre timp intreruptul a ramas si o sa studiez problema mai departe, posibil sa fie o bujie/fisa sau poate chiar si o bobina.

Salutare.
 
bgd_ul
Mesaje: 64
Membru din: 29 Aug 2011, 11:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

16 Oct 2012, 10:55

eu bag doar de la MOL de cand am luat masina, benzina normala 95 si masina trage foarte bine, nu am avut probleme niciodata pana acum cu ei. O singura data am bagat de la rompetrol cand eram in concediu (nu gasisem MOL) si tragea mai greu motorul, dadea nas cand calcam pedala la fund.
Motor 1.2 BME.
Cine tace face primul pas spre evolutie.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori