Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cea mai buna benzina pentru ibiza 1.2?

OMV MaxxMotion 100
15 (43%)
Rompetrol Alto 101
10 (29%)
Mol EVO
10 (29%)
 
Voturi totale: 35
 
Avatar utilizator
KatanaShin
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 27 Sep 2012, 23:17
Localitate: Ploiesti

cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 00:20

Salutari, care ar fi cel mai bun tip de benzina pentru un ibiza 6l din 2002 motor de 1.2 azq? Acum o saptamana si ceva cand am cumparat-o am bagat de la lukoil euroluk 95 si de la rompetrol efix 95, dupa care s-a aprins check engine. Dupa ce-am rezolvat problema cu beculetul am bagat numai maxxmotion 100 de la omv, dar parca o papa mai repede pe asta si e si cea mai scumpa, am vazut ca au si cei de la rompetrol alto 101 care ar fi buna, si mol-ul cu evo, dar mi-e frica sa nu cumva sa-mi reparind iar check engine-ul. Voi ce folositi si ce recomandati? Si daca imi poate spune cineva care e capacitatea rezervorului, in cartea de indentitate spune ca are 50l, dar dupa ce a ajuns sa se aprinda becul ca nu mai are benzina si am bagat 15l, imi arata ca e putin peste jumatate plin.
__________________________________
One soul, one sword, one word... Katana
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 07:24

Salut,
Eu am mers multa vreme cu Top Premium 99+ de la Petrom si nu am avut probleme (Altea 1.4 TSI)
Capacitatea rezervorului la Ibiza 6L este de 45L + aprox. 7-8L rezerva.
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow
 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 10:12

Salut.Eu merg numai cu OMV de 95 si nu am probleme.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.
 
sandman
Mesaje: 1332
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 10:19

eu bag rompetrol alto 101 si se simte diferenta. dar daca nu am bani, bag si de 95 tot de la rompetrol si nu e nici o problema, doar ca nu mai trage asa bine ca aia de 101. am mai bagat si petrom de 99 si e ok si aia dar sub alto 101.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 11:27

Check enginu' s-a aprins din cauza mizeriei pe care o vinde Luk.Poti merge linistit pe 95 de la rompetrol si nu o sa ai probleme.Cat despre benzine premium tot alto101 as zice ca e cea mai ok.Si cea de la mol e buna dar e prea scumpa.
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 11:38

OMV MaxxMotion 100 si chiar aia de la Petrom de 99...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 12:33

De ce blamati benzina de la o anumita firma, cand e stiut ca dupa ce-a ajuns transportul in benzinarii, e "dopat" cumva (ca sa zic frumos)? Eu, de exemplu, n-am nici macar o problema cu cea de 95 de la LUKoil, nu rateu, nu avans...nimic. Consumul e bun (sub 6 la drum lung), ce m-ar face s-o blamez? Poate cea pe care o iau eu nu-i la fel cu cea din Craiova sau Bucuresti sau Baia Mare(sa dau un exemplu doar). Nu simt nici o diferenta cand merg cu OMV de 95, doar ca se consuma mai repede. In al doilea rand, daca cu o benzina s-au aprins becurile de "check engine"...poate chiar aveti ceva la motoare, la sondele lambda (sfarsit de viata), poate aveti stilul de condus neadecvat si cauzati chiar voi asta. Toti spun ca au bagat benzina de 100 in sus si au dat forja !!! A incercat cineva sa mearga cu motorul mai turat tot timpul, chiar cu benzina "mai prosta", sa vada daca se mai aprinde becul?
Nu sunt reprezentant Lukoil sau orice alta firma. Deci nu ma suspectati de reclama, ca ati gresit omul! :hi Numai ca ar trebui sa va intrebati si ce am zis eu mai sus, apoi sa blamati ceva. Apoi ganditi-va ca si continutul de etanol din benzine difera, ceea ce poate creea probleme.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 13:16

Dany, lumea vorbeste de rau de Luk pt ca multa lume a avut probleme (inclusiv eu) - check engine, etc. In plus motoarele turbo sunt mai sensibile la benzina; tu ai cu aspiratie, deci nu prea te intereseaza, dar daca aveai 1.4 TSI sau 2.0 TFSI gandeai altfel :).
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 14:11

Initiatorul topicului are 1,2 !!! Nu cred ca exista 1,2 Litri cu turbo...AZQ. Si mai sunt din cei care au raspuns pana acum cu motoare fara turbo. Apoi, de ce crezi ca nu m-ar interesa care benzina e "mai buna"? In cazul asta, trebuia diferentiat topicul pentru cei cu turbo si cei fara turbo, nu? Crezi ca la noi nu tacane avansul? De acord ca TSI/TFSI sunt ceva mai pretentioase, dar acum sa nu generalizam. La urmatorul motor ce va aparea pe masini crezi ca va trebui folosit kerosen ca sa nu tacane avansul? Nu cred. ECU-ul motorului ar trebui sa adapteze functionarea motorului cu orice fel de benzina existenta acum pe piata, mai ales ca cica corespund normelor E5 parca, deci din start ar trebui sa fie "mai buna". De acord, in adaptarea parametrilor se mai pierd ceva caluti...magari...ponei, cum vreti sa le spuneti. Dar nici ca sa avem pretentia ca din motor de 64 de CP cu benzina de 101 obtin racheta. De vina mai este si starea generala a motorului, si stilul de condus al fiecaruia care are efecte nebanuite asupra starii de "sanatate" a diferitilor senzori implicati in arderea corecta. Intrebari de genul "care e cea mai buna benzina" nu sunt decat prilejuri de polemica in van, nu poti spune ca mereu cu o marca de benzina vei avea aceleasi performante de la un motor. Daca motorul are un regim de functionare predominant subturat, mereu vor fi probleme cu depunerile de calamina pe orice piesa interna. Iar calitatea de multe ori neadecvata a diferitelor marci de ulei aduse in tara de din ce in ce mai multi "importatori" isi spune si ea cuvantul in asta. Dupa ce s-a spus pana acum, ar trebui trasa concluzia - "nu mai folositi benzina de la Lukoil", nu?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 14:19

Dany si eu pana sa pun GPL foloseam numai benzina de la Petrom de 95' , mi se pare cea mai buna.
In schimb cea de Lukoil am bagat de doua ori si de doua ori mi s-au aprins beculetele in bord de zicei ca e pom de craciun :yh ,tot cu benzina de la astia mi-am stricat si o drujba si masina de tuns gazonul,cel putin la reprezentanta unde le-am dus mi s-a spus ca din cauza carburantului foarte prost. Deci pe scurt nu stiu cum e Lukoil la tine dar la mine e dezastru.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 14:31

Deci sa trag concluzia ca motoarele mele sunt mai vechi decat cele de drujba si cel de masina de tuns iarba? In al doilea rand...ce service ai vazut pana acum sa nu aiba trecut in lista de raspunsuri la capitolul explicatii "aaaa, ai luat benzina de la aia, dom'le? Foarte proasta, nu mai lua, ia din aia de 101 ca-i cea mai buna" ??? Al doilea raspuns aproximativ la fel ar fi ala in legatura cu uleiul, apoi starea drumurilor, praful din atmosfera si mai sunt cateva. M-am legat de Lukoil pentru ca doar e la ei iau de ani buni. Asta nu inseamna ca am pile la ei si, cand aflu ei ca vin, imi "aleg" moleculele de benzina bune si le baga la mine in rezervor. V-am zis, cand am drum de Bucuresti, iau din Adjud de la OMV, tot de 95. Acelasi raspuns de la masina, numai ca de obicei nu platesc eu cand iau de acolo :D . Dar, daca am avut plinul facut inainte de Adjud, nu mai iau deloc benzina decat cand ajung inapoi in oras.

" Deci pe scurt nu stiu cum e Lukoil la tine dar la mine e dezastru." Oare nu crezi ca ar trebui sa ai un mare semn de intrebare nu legat de benzina ce intra in statie, ci de cea ce iese? Totusi sunt niste certificate de calitate, sunt niste mostre ce se pastreaza anume pentru reclamatii. De acord ca se mai masluiesc ceva rezultate, dar la fel de bine se masluieste si benzina in tancuri.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
sandman
Mesaje: 1332
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 14:39

dany, daca aveai motor turbo nu o mai tinei sus si tare cu lukoil. da, stiu si eu multi oameni care pun numai de la ei si nu au probleme. dar noi vorbim de motoare mai sensibile. daca pun de la ei imi tremura la relanti si numai trage. presupun ca daca masina ar avea peste 5 ani s-ar aprinde si check engine-ul. si nu are legatura cu tine, ca nu ne cunoastem, dar cei care pun de la lukoil sunt colege de munca care spun ca merge bine si cu ea(deci ce pretentii sa am de la ele), nu isi dau seama daca tremura la relanti si daca e sa o intreb cum trage masina mai bine tac. dar am experimentat si eu cu mai multe masini, benzina cu aspiratie. si se simte diferenta. dar nu despre asta e topicul asta. ci despre benzina mai scumpa.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 14:44

Eu nu va inteleg de ce ziceti ca benzina 99 sau alto sau oricare alta benzina mai scumpa este mai buna,nu cred ca are legatura calitatea benzinei cu cifra octanica,in fond benzina scumpa are in plus doar cifra octanica mai mare nici decum o calitate superioara,si din cauza asta nu vi se aprind becurile in bord,avand arderea mai puternica nu are timp sa se depuna mizerie
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 15:04

Exact asta am vrut si eu sa subliniez, nu are legatura calitatea benzinei cu cifra octanica. Nu o tin sus si tare cu Lukoil, repet - n-am nici-o treaba cu ei, dar generalizarile pe care incercati sa le faceti nu sunt corecte. Sunt doar impresii si experiente personale, nu realitati in urma unor analize chimice. Pana la urma benzina cu cifra octanica mai mare are temperatura de ardere mai mare, asta ducand la arderea mai completa si curatarea sondelor lambda si a catalizatorilor in cele din urma. De aia zic mergeti cu motoarele ceva mai turat in timp si n-o sa mai aveti probleme. Oare de ce la cele cu turbo se depune calamina, ca e benzina sau diesel? Ca nu ajung la temperatura de autocuratire !!! Daca nu aveti un regim de functionare in care turbo chiar sa fie folosit (adica sa depasiti macar 2200 de ture cand turbo abia intra la cele mai multe dintre masini), la fel veti pati mereu. Asta intra la capitolul "dezavantaje" la motoarele cu turbo, nu aveti ce face. Daca motoarele va tremura, poate ca totusi ar trebui sa va intrebati daca totusi motoarele si softul din ele sunt OK 100%. Schimbarea benzinei, desi spuneti ca rezolva tremuratul, nu este chiar solutie-panaceu. Asta rezolva efectul, nu si cauza reala.
Si inca ceva: daca spuneti ca sunteti impartiali, referiti-va doar la benzinele (sau carburantii) din zonele voastre de resedinta atunci.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: cea mai buna benzina?

04 Oct 2012, 15:42

Stii Dany aici cred ca apare efectul ala''este scump,este bun'' nu cred ca se aplica si in cazul asta
Alto sau Evo sau,etc =benzina cu cifra octanica mare....si doar atat,calitatea este aceasi
Eu am bagat benzina 95 din germania ,si vreau sa zic ca se simte calitatea enorm
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator