Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
d2nny07
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2015, 10:59

Probleme cu incalzirea pe partea soferului

14 Ian 2023, 12:58

Salutare,
Se face 1 an si 3 luni de cand am achizitionat un Seat Leon 1.5 eTSI de 150 cp (mild hibrid) si saptamana aceasta am intampinat urmatoarea problema pe partea de climatronic:
climatronicul este pe 3 zone, iar in zona soferului a inceput sa bage numai aer rece, in restul masinii respectandu-se temperatura setata.
Am fost la Serviceul Porsche Vest 1, deoarece masina este in al 2-lea an de garantie, si, conform diagnozei lor, este o problema legata de instalatia de racire a motorului care ar trebui curatata, fara a primi o explicatie exacta legata de o potentiala cauza. Toata reparatia va fi facuta in baza garantiei, dar mie mi se pare putin ciudat si nu prea vad legatura, de aceea am zis sa arunc o intrebare si aici.
Cum vi se pare explicatia primita si ce legatura ar avea cu zona de climatizare? Nu exista o instalatie de racire / incalzire pentru habitaclu, auxiliar celei de racire a motorului? A mai patit cineva asa ceva pe noile modele?
Am tot cautat pe formuri si aparent, sistemul de racire al motorului se infunda din cauza ''pungulitei de silica'' din rezervorul de antigel. Daca veti cauta "silica bag issue" veti gasi foarte multe topicuri deschise la skoda, vw, audi si inclusiv la seat. Eu n-am stiut de treaba asta, de aceea am zis sa intreb si aici. Multumesc mult.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu incalzirea pe partea soferului

14 Ian 2023, 21:06

pot sa fie legate, eu zic sa ii lasi pe ei sa isi faca treaba si apoi sa vezi rezultatul. daca nu merge perfect, te plangi si ceri sa refaca asa cum trebuie.
 
d2nny07
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2015, 10:59

Re: Probleme cu incalzirea pe partea soferului

14 Ian 2023, 21:43

Mersi pt raspuns. O sa revin cu concluzia, dupa ce primesc masina.
 
d2nny07
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2015, 10:59

Re: Probleme cu incalzirea pe partea soferului

17 Ian 2023, 12:07

Salutare. Astazi am luat masina de la Service. Mi-au facut curatare la sistemul de racire al motorului si mi-au inlocuit si radiatorul de clima. Mi-au transmis ca nu vor mai fi probleme dar vom vedea pe viitor. Toata lucrarea s-a efectuat in baza garantiei.
 
 
d2nny07
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2015, 10:59

Re: Probleme cu incalzirea pe partea soferului

31 Mar 2024, 12:15

Revin cu un update. Nu am mai avut pb cu climatronicul de atunci dar imi tot scade antigelul la minim. Cei de la PBV1 tot spun ca nu gasesc nici o zona prin care s-ar putea pierde lichidul si ca de fiecare data cand fac verificari, totul este in regula. Oare sa postez un forum separat?
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Probleme cu incalzirea pe partea soferului

31 Mar 2024, 22:48

La cat timp iti scade antigelul la minim?

 
d2nny07
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2015, 10:59

Re: Probleme cu incalzirea pe partea soferului

01 Apr 2024, 23:05

Cam la o luna.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator