Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ripper
Subiect Autor
Mesaje: 112
Membru din: 28 Mar 2018, 12:48
Localitate: Brașov

Demontare carcasa oglinda + instalare semnalizare dinamica

23 Ian 2020, 11:02

Încep prin a spune ca metoda corecta de demontare a carcasei ptr oglinzile laterale este cu demontarea sticlei (oglindă).
Eu am reușit sa demontez fără sa dau jos sticla. Am tras un pic de ea, dar nu am reușit și am preferat sa nu risc.
Carcasa are 4 cleme, asa cum se vede în poza de mai jos. În momentul în care oglinda este lăsată la maxim în jos, prin crăpătura se pot vedea clemele de prindere, acestea fiind de culoarea caroseriei. Eu le-am apăsat cu o șurubelnița dreaptă, și am tras ușor de carcasa. Au ieșit destul de repede.
Apoi am reglat oglinda în asa fel încât sa pot vedea și clemele de jos.
M-a ajutat un pic filmulețul asta https://youtu.be/6Tc0KFN5LbA doar ca la SEAT carcasa este dintr-o bucata.

Imagine.

Imagine.

Imagine.

Imagine

Semnalizarile sunt prinse în 3-4 șuruburi cu cap torx (asa cred ca se numesc) și o mufa care este f ușor de desfăcut.
Când sunt demontate trebuie avut un pic de grija la bucata care întra prin rama.
Semnalizarile comandate de mine au fost luate de aici https://a.aliexpress.com/_scXfXW
Acestea vin bine împachetate, cu o cheie torx și un levier de plastic care nu m-a ajutat cu nimic.
Montarea este plug and play.
Tip 1: înainte sa puneți totul la loc, verificați sa funcționeze, ca deh,chinezarii
Tip 2: nu forțați foarte tare în clipurile carcasei. Ele trebuiesc doar puțin ridicate.

Spor la treabă!
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Demontare carcasa oglinda + instalare semnalizare dinamica

23 Ian 2020, 11:51

Mulumim pentru explicatii!
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Demontare carcasa oglinda + instalare semnalizare dinamica

24 Mai 2020, 21:56

Salutare. Imi permit sa pun o completare in acest topic cu un video pe care ll-am facut cand am instalat semnalizarile dinamice din oglinzi pe Seat-ul meu. Mai jos linkul.

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Demontare carcasa oglinda + instalare semnalizare dinamica

25 Mai 2020, 06:46

Multumim frumos pentru tutorial!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator