Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
coke_s
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2016, 09:40
Localitate: Bucuresti

Scartait puternic la suspensie pe denivelari

05 Dec 2021, 11:20

Salutare!

De ceva vreme am o problema foarte enervanta si anume un scartai foarte puternic in special pe denivelari si
mult mai proieminent atunci cand este vreme rece, este un scartait ca de cauciuc pe cauciuc, de batut nu bate nimic.
Vara aceasta am inlocuit flanse si rulmenti amortizor in speranta ca se va rezolva problema.A fost bine... doar pana
a inceput sa se raceasca iar vremea :).Dupa ce masina ruleaza cativa km si se mai incalzeste, zgomotul scade in intensitate
Nu stiu daca a mai avut cineva problema asta, as dori niste sfaturi daca se poate, nu mai vreau sa fac experimente.

Multumesc, Toledo 2014/1.4 TSI
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Scartait puternic la suspensie pe denivelari

08 Dec 2021, 10:38

Am si eu acelasi zgomot. Maniferstari identice.
Dar la mine flansele sunt cam duse si telescoapele la fel (fata spate). Urmeaza sa le schimb (ramane de vazut cand).
 
AdyM0909
Mesaje: 4
Membru din: 03 Sep 2020, 16:47

Re: Scartait puternic la suspensie pe denivelari

09 Dec 2021, 15:46

M-am programat pentru azi la service.
Aseara nu mai scartaia, azi la fel...

Au ridicat-o baietii pe elevator si au dat cu vaselina lichida pe suportii de arc. In rest totul parea in regula...vedem cand se mai raceste vremea...
 
Avatar utilizator
danym
Mesaje: 24
Membru din: 10 Noi 2015, 16:45
Localitate: Bucuresti

Re: Scartait puternic la suspensie pe denivelari

22 Ian 2022, 09:23

S-a rezolvat problema cu scartaitul ?
Am aceeasi problema care se manifesta iarna la temperaturi joase. Ce se uzeaza si trebuie schimbat?
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: Scartait puternic la suspensie pe denivelari

05 Feb 2022, 14:41

He, pare o hiba intalnita la mai multe masini vag. La fel face si la a mea, Cordoba, de la varsta de 7- 8 ani. Se pare ca e de la bucsele barei stabilizatoare, pe care le-am schimbatbde vreo 4 ori. Un mecanic mi-a spus ca Lemfoerder ar fi ok, ca ar avea un manson din panza si nu mai scartaie. Le-am schimbat si scartzaie mai rau... E vorba de calitatea cauciucului din bucse, nemtesti facute in Turcia. Pe una dintre masinile firmei, o Skoda Superb, aceeasi problema. S-au schimbat nu doar bucsele, ci si bara stabilizatoare in reprezentanta cu piese de origine. Rezultat: scartz! Probabil ca mamaie are dreptate: nu se mai fac piese cum se faceau odata!
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
vasi2015
Mesaje: 19
Membru din: 22 Iun 2015, 06:21

Re: Scartait puternic la suspensie pe denivelari

07 Feb 2022, 17:40

Salut,am aceiasi problema -scartaie ingrozitor cand e frig!Care ar fi problema pana la urma?Ai reusit sa elimini acest scartait,?
 
AdyM0909
Mesaje: 4
Membru din: 03 Sep 2020, 16:47

Re: Scartait puternic la suspensie pe denivelari

15 Noi 2022, 23:20

De cand s-a racit vremea scartaie din nou. Se pare ca e un cauciuc de calitate proasta la bucsele de la bara stabilizatoare. Mecanicul mi-a zis sa o las asa ca bucsele sunt in stare foarte buna.
Dam muzica mai tare si mergem mai departe...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator