Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Simina
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 13 Ian 2022, 15:58
Localitate: Zalau

Turbina defecta

21 Mai 2022, 19:24

Bună. Am un Leon 5F 2.0TDI 184CP (2014). După o oprire brusca în drum, a depistat mecanicul ca e rupt axul de la turbo și trebuie reconditionata turbina. Puteți sa îmi recomandați un service pt reconditionat? Am auzit ca ar fi ok la Satu Mare/Cluj/București. Recomandați reconditionare normala sau hibrid?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Turbina defecta

23 Mai 2022, 07:26

Reconditionare, nu te complica cu chestii hibride...
Firme care reconditioneaza turbine sunt cam in toate orasele, nu doar in orasele mentionate de tine. Cauta pe net, sigur gasesti ceva si in zona ta..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Simina
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 13 Ian 2022, 15:58
Localitate: Zalau

Re: Turbina defecta

23 Mai 2022, 07:45

Cosmin scrie:
Reconditionare, nu te complica cu chestii hibride...
Firme care reconditioneaza turbine sunt cam in toate orasele, nu doar in orasele mentionate de tine. Cauta pe net, sigur gasesti ceva si in zona ta..


Mersi de răspuns. Cel mai aproape de mine e Satu Mare sau Cluj, o sa o trimit în unul din aceste orașe. Voiam doar din experienta altora sa vad unde e mai ok.
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Turbina defecta

23 Mai 2022, 07:46

Ca sa completez raspunsul colegului: care ar fi beneficiile turbinei hibrid la EA288 care are chargecooler (deci restrictie tehnica pe partea de aer) si este depoluat agresiv? Ce putere urmaresti? Pentru ca fara straightpipe sau catalizator sport, respectiv inlocuire chargecooler cu intercooler (ceea ce presupune un rebuild masiv al motorului, greu daca nu imposibil in Ro), greu treci de 250 de cai cu orice turbina/soft pentru ca ai aer insuficient la intrare si backpressure de la catalizatoare la iesire. Iar 220 - 230 de cai obtii doar din soft fara modificari hardware.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Simina
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 13 Ian 2022, 15:58
Localitate: Zalau

Re: Turbina defecta

23 Mai 2022, 08:34

Daddy scrie:
Ca sa completez raspunsul colegului: care ar fi beneficiile turbinei hibrid la EA288 care are chargecooler (deci restrictie tehnica pe partea de aer) si este depoluat agresiv? Ce putere urmaresti? Pentru ca fara straightpipe sau catalizator sport, respectiv inlocuire chargecooler cu intercooler (ceea ce presupune un rebuild masiv al motorului, greu daca nu imposibil in Ro), greu treci de 250 de cai cu orice turbina/soft pentru ca ai aer insuficient la intrare si backpressure de la catalizatoare la iesire. Iar 220 - 230 de cai obtii doar din soft fara modificari hardware.


Mersi de info. Am renunțat la hibridizare după ce m-am.mai documentat puțin, doar ca nu am apucat sa mai editez postarea.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator