Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bouncerul
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 22 Apr 2022, 14:21

Probleme cu cutie de viteze la plecare de pe loc dsg7 dq200

22 Apr 2022, 14:24

Salutare!

Am un leon st 2018 1.4 tsi act 150hp cu dsg dq200 si din pacate am probleme cu cutia de viteze la plecarea de pe loc (masina are 76.000 de km) am cumparat-o de la un cetatean francez stabilit in Bucuresti cand avea 48.000km care se ocupa cu restaurarea masinilor de epoca cu motoare foarte mari si isi cumparase si un audi rs6 ca inlocuitor al leonuluo (am spus asta pentru ca mai mult ca sigur nu a fost prea bland cu cutia si cred ca de-aia s-au uzat atat de devreme ambreiajele.) - prima data am observat problema pe la 55.000 de km dupa cateva plecari mai bruste de la semafor si dupa au inceput sa apara cat mai des in trafic aglomerat - locuiesc in Brasov

Pana acum cateva luni dura destul de mult ca sa apara problema, dar recent imi patineaza foarte urat ambreiajele la plecarea de pe loc dupa maxim 10minute de rulare

Prima data am crezut ca se intampla asta cand schimba din d1 in d2, dar face asa si fara sa schimbe in d2 daca o trec pe manual - masina tremura foarte tare si daca vreau sa nu se resimta aproape deloc trebuie sa plec ca un batranel de la semafor si sunt claxonat aproape mereu (chiar daca o dau pe sport sau manual face la fel, am incercat si cu autoholdul dezactivat, e putin mai bine)

Cand am dus ultima data masina la reprezentanta Seat din Brasov penteu revizie am intrebat un baiat de la caserie despre problema pe care o am si mi-a spus ca are aceeasi cutie pe leonul lui si ii face la fel “asa fac toate stai linistit”. Bineinteles ca nu m-a multumit raspunsul.

In final sunt curios daca a schimbat cineva ambreiajele la dq200, cat i-a ajuns toata operatiunea cu tot cu manopera, daca au fost la reprezentata sau cunosc un mecanic care se pricepe la dsg-uri.

Sunt dispus sa merg chiar si in Bucuresti doar ca sa o repar pentru ca tin foarte mult la masina. Precizez ca in afara de problema asta la plecare, cutia schimba foarte bine, isi da inferioara cum trebuie cand apas acceleratia mai hotarat, deci nu am ce altceva sa ii reprosez. La drum lung este impecabila.

Sa aveti o zi frumoasa și va urez un Paste Fericit
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu cutie de viteze la plecare de pe loc dsg7 dq200

22 Apr 2022, 19:03

Cu parere de rau - despre dq200 s-au scris tratate, romane despre faptul ca ambreiajele se strica accelerat daca masina e folosita mai ales in oras, unele la 20 de mii de km, majoritatea nu trec de 70-80 de mii, nu are legatura cu stilul de conducere ci cu faptul ca la plecarile de pe loc ambreiajele merg patinate, se incing si se uzeaza. Un hub complet probabil e undeva la 3-4 mii de lei, mai e si ceva manopera, nu exista solutie, piesa revizuita etc. Pur si simplu trebuie evitata aceasta cutie sau iti asumi reparatiile, cind merge, merge frumos.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator