Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Subiect Autor
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

11 Dec 2022, 16:15

Asadar , revin din nou cu un topic pe clubseat , dupa ce vreo 3 ani am detinut un Audi. Cum preturile au ajuns la un nivel convenabil , m-am orientat spre un Seat Leon Cupra 5F 300 , 4drive si Carbon Edition pe deasupra. Am cumparat masina acum o saptamana din Germania si sunt incantat de dinamica ei.
Dupa un Leon 1M 1.8T 20v a urmat o Cupra 1P dusa la 350Cp si conversie 4x4 pe deasupra. Acum am vrut ceva 4x4 de fabrica si nu am avut de alea decat un Leon ST dar nu imi displace , are o forma frumoasa chiar daca e break.
Sunt cateva chestii pe care nu le inteleg , cum ar fi amortizoarele de la capota care lipsesc , deja am comandat un kit pentru ea , prezenta luminilor ambientale doar la usile din fata si manerele de la keyless entry care la fel sunt doar la usile din fata. Nu inteleg rationamentul si economia la aceste aspecte , la o masina care a costat foarte mult cand a fost noua...

Planurile sunt simple pentru viitorul apropiat , Eibach Sportline , admisie R600 , intercooler Wagner , downpipe cu catalizator , intake + muffler delete si soft . Consider ca pragul de 400 Cp este arhisuficient pentru aceasta platforma. Si-asa in forma aceasta stock trage ~ la fel cu fostul A7 3.0 Tfsi de 420 cp.
Cam atat cu vorba , urmeaza pozele din anuntul din Germania plus cateva de cand am adus-o acasa.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

11 Dec 2022, 21:16

Foarte frumoasa masinuta si corecte planurile de viitor pe care le ai cu ea.
Poti sa dai detalii despre an/km/pret de achzitie?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

11 Dec 2022, 23:07

Arata super bine.. Scaunele care trebuie, frânele la fel.. Felicitări pentru achiziție!
Ce are în plus carbon edition în afara de jante și ornamente caroserie?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

11 Dec 2022, 23:59

bine ai revenit, foarte misto alegere! arata bine rau masinuta, o editie mai rara (desi au mai fost unii altii :roll: care au pus elemente de carbon pe cupre 'normale' :tongue )

cosmine, iti raspund eu la intrebare, fix asta are in plus carbon edition: jantele (cu acelasi design dar culoare si ET diferit fata de cele de Cupra R ST), lip carbon, difuzor carbon, pragurile cu element mic carbon de la Cupra R ST, evacuarea de la Cupra R ST/Golf R. scaunele scoica de fabrica (nu optionale).

ce nu are fata de Cupra R ST: grilele proiectoare specifice si eleronul de carbon, si logo R :)
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

12 Dec 2022, 09:57

Ca idee, masina duce stock cu soft MTM/ABT 360-370 de cai, exista editii de dealer vandute de noi asa, nu stiu daca merita sa bagi bani pentru restul de putere,
Keyless doar la usile din fata face sens cumva, ca doar nu umbla pasagerii cu cheia de la masina la ei, restul sunt chestii care tin de pozitionarea marcii, se pot rezolva relativ usor.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

12 Dec 2022, 13:14

eu il inteleg ca se plange de faza cu kessy, de multe ori vreau sa deschid direct la copii in spate cand ajung la masina dar trebuie sa le zic sa ma astepte o fractiune de secunda sa bag mana in usa fata, apoi sa deschid pt ei :)

iar pt upgrade putere, stage 1 e intr-adevar cel mai simplu si sigur de facut, dar cam toti il au pe masina. daca vrei sa fii 'un pic' mai in fata, mergi pe ce vrea el, stage 2+. ca si castig putere fata de stage 1 e mic, cu costuri mari, dar daca se poate...
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Subiect Autor
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

12 Dec 2022, 19:23

Probabil masina va "respira" mai bine cu piesele mai sus mentionate , chiar daca nu va castiga mai mult de 30 cp probabil intre stg1 si 2.
Urmeaza si grilele de Cupra R dar voi face tot posibilul sa pastrez proiectoarele. Mie personal mi se par utile :)
Referitor la pret an si km , a fost cam asa , 2018.09 , 190k km iar pretul a fost de ~23k adusa acasa. Pretul a fost foarte rezonabil din cauza kilometrajului , dar masina a fost intretinuta mai mult decat exemplar , avand schimburile facute mult mai des decat ar fi fost nevoie. De exemplu , anul acesta s-a schimbat ulei cutie , uleiul din haldex , reviziile la motor de 2 ori , termostat cu tot cu pompa de apa , discuri si placute fata-spate cu tot cu lichid frana. Efectiv , am fost refuzat de mecanic pentru mai mult de un schimb de ulei la motor.
Urmeaza saptamana viitoare si un concediu prin tara unde voi vedea cum se manifesta la drum lung. Am montat ieri si rotile de iarna
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

13 Dec 2022, 10:42

Frumoasa, eu am facut greseala sa iau fara scaunele si franele acelea...
Despre taierile de buget: si eu am fost iritat de lipsa de telescoape la capota, am pus si eu unele de pe eBay, dar sa stii ca si Golf 8 vine acum fara...
Pe mine m-au mai deranjat si stropitoarele gen pistol apa, am pus de golf, stil cortina. Modificat la toba sa sune mai bine, dar a trebuit sa fac insonorizare, ca suna tabla + usile, de la boxe...
Dar, ca dinamica, imi place la nebunie ;)
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

13 Dec 2022, 12:21

andrei.toledo scrie:
Urmeaza si grilele de Cupra R dar voi face tot posibilul sa pastrez proiectoarele. Mie personal mi se par utile :)


daca vrei sa le amesteci pe amandoua, poti cauta grile de Cupra R de mexic. sunt foarte rare, si sunt ca alea de Cupra R de Europa doar ca au loc si de proiectoare. probabil ceva legat de reguli locale...
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

17 Dec 2022, 10:07

Erau unele de Mexic de vanzare in Germania, la 380 Euro. Vad ca s-au dat, dar am salvat pozele. Vezi ca cea de la pasager nu e sparta, doar decupata pt capacelul de la carligul de remorcare
Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

01 Ian 2023, 00:09

Misto rau masina. Arata demential. Eu unul n as lua masina power cu asa km dar na...gusturile nu se discuta. S o stapanesti sanatos!
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Subiect Autor
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

07 Ian 2023, 16:08

Multumesc frumos ! Ce pot sa zic , sunt curajos :)
A ajuns admisia R600 , am montat-o singur in 10 minute . Foarte apropiata ca design de cea originala , dar mult mai eficienta , si silentioasa. Urmeaza reteta clasica , muffler delete , cotul de la admisie plus furtunul de silicon cu diametru marit.
Dupa plimbarea de sarbatori , s-au adunat 3000 de km intr-o luna de cand am masina . Consumul mult mai rezonabil decat la fostul A7 3.0 TFSI.Urmeaza si inmatricularea luna asta.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

16 Ian 2023, 14:48

Muffler delete? Sper ca ai vrut sa zici rezonator (toba lunga triunghulara). Ca am facut eu delete de muffler (asa zisul back box) si a trebuit sa-mi insonorizez masina, asa rau rezona tabla in zona portbagaj/scaunele spate...
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Subiect Autor
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

19 Ian 2023, 20:33

Nu nu , ma refer la modificarea urmatoare : https://racingline.shop/product/racingl ... wr16g7tdel
Referitor la evacuare , in afara de downpipe nu ma ating de nimic. Vor ramane atat intermediara cat si ambele finale din fabrica. Fiind editie Carbon , am inteles ca sunt mai "sport" decat la o Cupra normala si intr-adevar se aud foarte ok .
Eu nu backbox , am cate o finala pe fiecare parte , probabil din cauza faptului ca e 4drive.
Azi am montat si arcurile Eibach Sportline. Voi reveni zilele urmatoare cu poze.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 4drive Carbon Edition

20 Ian 2023, 11:56

in mod normal tot traseul e identic cu al meu, deci cupra 300 4drive non opf, doar ca ai 2 iesiri din finale, fata de 1 cat am la mine. asta facea o mica diferenta la sunet, am comparat versus ce a pus roger. la el se auzeau pops and bangs in frana de motor, la mine cand era stock aproape deloc (nici nu era 'arsa', am schimbat-o la 4000 km, era practic ca noua...). se spunea ca dupa 10-15 mii incepe sa se mai auda, dar pt mine era prea muta, asadar am trecut pe je design. e complet alta mancare de peste, chiar si cu clapetele inchise, fata de cea stock, fie ea de cupra R sau carbon etc. cu clapetele deschise e spectacol :)



acum dupa multi km se aude mult mai puternic si evacuarea je design, in plus am activat pops and bangs si in modul confort

sau filmat cu telefonul asta vara https://fb.watch/ia861FJZmy/

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori