Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Cupra ST Side Skirts

15 Sep 2023, 21:53

Salutare.

In primul rand, multumesc pentru organizarea meet-ului de pe Transfagarasan. Lume buna, distractie, prietenii, coborarea ca la Viteza In Coasta (big fun).

Acesta este primul meu post pe forum, asa ca, salutare tuturor! As fi vrut, totusi, sa fie despre altceva.

Astazi mi-am gasit masina lovita in parcarea de resedinta(e la 5 minute de mers pe jos de casa.. csf, aici am prins, e teroare in Bucuresti). Ajung la masina si gasesc ce se vede in poze. Nimic in geam, nicio camera de luat vederi in zona, nimic. Am fost la politie, am declarat si mi-au zis sa astept, ca cel mai probabil nu o sa gaseasca nimic. Aveam mai multe in plan (folie ppf,diffuser,lip,evacuare,admisie,soft), dar se pare ca trebuie sa mai intarzie un pic ...

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Am locul asta de parcare de vreo doua luni, de cand am si masina, au venit oarecum la pachet. Strada respectiva este destul de aglomerata (Dealul Macinului). De curand au facut-o cu sens unic dar se mai trezeste cate un bou sa vina pe interzis. Probabil asta s-a intamplat. A intrat unu pe interzis si un om bun la suflet i-a facut loc. Pacat ca a uitat sa-mi lase un biletel in geam.. of.. cred ca era in graba. Din aceasta cauza am si evitat sa las masina asta acolo, acum a fost a doua oara cand am parcat pe locul acela si prima data cand am lasat-o peste noapte (masina a fost parcata acolo in jur de 24h cumulat). Am alt loc unde o parchez si nu are ce sa i se intample, insa e mai mult de mers pe jos.

Aseara nu am mai vrut sa merg pe jos, asa ca voi avea o nota de plata.Nu am nici CASCO, inca.

Nota de plata :
Maner - nu am gasit cod piesa pentru cel din spate
Side skirt performance pack - 5F0071685 GRU
Aripa - sa vedem ce zic baietii

Intrebari
1.Din ce am gasit, pragurile se iau la kit de 2. Se poate gasi si schimba doar partea neagra de plastic ? Sunt destul de rare, deci nu stiu daca se pot gasi la dezmembrari
2.Unde sa ma duc cu ea? Sa ma duc la Reprezentanta(GTT/PBV/PBN)? Nu conteaza suma, vreau sa fie ca de fabrica. Bucuresti.
*obs - masina mai are cateva puncte de la pietricele (la 200+ in Germania se infig bine in tabla :P)-in rest e impecabila, daca se poate, le-as face si pe ele, apoi polish si folie ppf.
3.Ceva camera de bord care sa filmeze 24/7 360 de grade si eventual sa se distinga ceva numere de inmatriculare ?
Ceva sfaturi ? Multumesc.
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

15 Sep 2023, 22:44

Primul sfat e sa-i faci Casco. Maner gasesti sh fara probleme, desi nu pare afectat, s-ar putea sa iasa cu polish, aripa se vopseste. Ornamentul se gaseste separat:
https://seatdirectparts.co.uk/parts/leo ... e-inserts/

https://www.coxmotorparts.co.uk/seat-sh ... 2017-2020/

Manerul de usa e cred 5G0837206 5G0839168.
Cit priveste locul de reparat, eu am stat o vreme la PBN, pina au dat buleala la XP. M-am mutat la Avia unde parca a fost mai bine, au dat si aia buleli dar macar au fost onesti si deschisi sa remedieze.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Cupra ST Side Skirts

15 Sep 2023, 23:45

Salut si imi pare rau pentru ce ai patit.
Am si eu aceleasi praguri ca si tine, iar unul din ele a fost fara acel capacel.
Eu l-am facut la un tip la imprimanta 3D si a iesit binisor. Am mai smirgheluit eu la el ca sa pice exact cum trebuie, l-am dus la vopsit si pica perfect. Tot pe partea stanga.
Oricum, la tine se poate da jos ( e lipit cu banda dublu adeziva) il duci la un atelier care se ocupa cu lipit plastic si ti-l face ca nou. Scapi cu un pret infim.
Imagine
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra ST Side Skirts

16 Sep 2023, 00:07

Daca era masina nu trebuia dmg sa fie mai mare? sa nu fi fost cineva pe 2 roti...trotinete.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

16 Sep 2023, 01:39

Multumesc frumos pentru raspunsuri, sa vad luni, scriu aici update-uri

@VZL - nu imi explic
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra ST Side Skirts

16 Sep 2023, 22:31

greu gasesti acele ornamente din pragurile aero. in linkul de la daddy ai piesele de carbon, de aici si pretul (care e cat setul de praguri cu totul, cu ornament negru normal). cel mai bine urmezi sfatul lui Vlad, pare solutia cea mai accesibila. altfel, doar la noroc sa gasesti prag doar pe o parte cum a luat si el, dar nu prea pica...

probabil o duba ceva care a dat cu spatele in unghi, sau nu stiu ce ar fi putut lovi asa jos.

PS: like pt masina, e verisoara indepartata masinii mele. vezi threadul in semnatura, cand am luat-o de noua semana foarte mult cu a ta. sa ii faci thread separat!
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

18 Sep 2023, 19:16

Stiu ca se gasesc greu, am fost la Avia, a ramas ca mai cauta si ma suna ei :)) s-a crucit baiatul de acolo cand a vazut niste preturi. Nu a gasit info daca se poate comanda o singura bucata, probleme cu descrierile la piese.. am fost si la masina sa ne uitam, pare ca ornamentele sunt simetrice intre ele ?? O sa mai caut, e timp.

@gamer, asa este, aproape identica. +beats + digital cockpit -trapa. Daca vreti, facem trade, trapa pentru digital cockpit sau beats hahaha. Va stiu thread-ul, am citit toate cele 50+ pagini, multa informatie pretioasa. O am de doua luni si 6000km, urmeaza al doilea schimb de ulei, e ce trebuie. Sa le stapanim sanatoase !

Urma thread-ul separat, dar evenimentul asta a venit primul..

 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Cupra ST Side Skirts

18 Sep 2023, 20:07

Ornamentele nu sunt identice stanga dreapta, nu se gasesc si nu se pot comanda separat.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

19 Sep 2023, 17:36

Asa ma gandeam si eu, asta este.. astept sa ma sune baietii cu oferte de pret.

Soon o sa am si CASCO, am primit oferta.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 13:09

Am ridicat masina din service, am ramas cu ornamentul negru de pe partea dreapta intact. Deci, daca are cineva vreodata nevoie de acest ornament, e de vanzare. Il pot imprumuta si pentru a servi ca model pentru scanare/imprimare 3D, daca vor exista doritori.
Detalii piesa - Ornament negru partea dreapta din kit Performance Pack cod: 5F0071685 GRU (Acesta este codul pentru toata extensia de prag, stg dr). Nu se gaseste doar ornamentul negru. Ornamentul se gaseste kit stg dr doar de Carbon (de care mi-am pus eu), nu negru lucios 5F0071685A - 2600lei
Imagine.Imagine.Imagine
Voi reveni aici si cu impresiile revopsirii.
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 14:02

Like a Bosch :)
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 18:25

Chiar ai dat 2600 lei pe alea 2 capacele? :shock:
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 18:40

Vlad24 scrie:
Chiar ai dat 2600 lei pe alea 2 capacele? :shock:

:twisted:
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 18:47

Era cam acelasi pret pentru ambele variante -
schimbat toata extensia prag stg dr
schimbat doar ornamentele, carbon.
Am preferat "upgrade".

Imagine.Imagine.Imagine
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 19:15

Arata top, si eu as fi gandit la fel.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori