Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 20:32

Da, arata top. Problema este, insa, ca nu pot spune acelasi lucru si despre revopsire.
Am fost la GTT, am zis ca na.. sa fie lucratura, la mama lor, au mai facut culoarea asta, experienta etc. Le-am prezentat masina baietilor de la tinichigerie, i-am intrebat daca se poate face un polish sau ceva mai putin intruziv fata de revopsire completa aripa stg spate, le-am spus ca vreau sa fie ca de fabrica, sau pe acolo.. aproximativ. Mi-au zis ca nu se poate face ceva local si ca trebuie revopsita nu doar aripa integral, dar si usa stg spate ca sa se "piarda" si ca in cazuri de genul, ca sa iasa la culoare, producatorul spune sa se revopseasca tot lateralul. In drum spre casa ma gandeam.. ba.. lovitura fiind in mijlocul aripei, la distanta egala fata de usa si de bara spate, cum se "pierd" ei doar inspre usa ? Spre bara cum se mai "pierd" ? In fine, revopsire aripa, usa si maner - 2400 de lei. si acestea sunt rezultatele :
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Am numarat 10 astfel de puncte si m-am oprit, inainte sa ajung la jumatatea verificarii.
Ca fapt divers, am ajuns sa ridic masina cu 30 de minute inainte de ora stabilita. Masina era la gura garajului, pregatita sa iasa, insa, fix cand am ajuns eu a venit un baiat sa ii dea un ultim "retus". Din spate, cum ma uitam la ea, masina era acoperita toata de un strat fin de praf (alb). Ce retus a facut baiatul ? Cu masina de polish pe usa sofer(usa care nu a fost revopsita), i-a dat o linie de polish de sus pana jos, latime 20cm, cat diametrul buretelui sau ce o fi, la imbinarea cu usa spate. Probabil ca sa se "piarda". Insa, din nou, masina avea pe ea un strat de praf. Asa se face polish ? Nu se curata inainte ? Intreb, ca nu sunt vreun expert in tinichigerie. Am trecut peste acest moment, masina inca era plina de praf, m-am uitat la ea si nu vazusem cele din poze. Dupa asta au spalat-o, am platit si am plecat ca aveam treburi. Am pus-o in soare si am constatat acele puncte negre.

Am fost la reprezentanta ca sa iasa treaba buna. Mi-au spus "ca sa iasa perfect trebuie vopsita nu doar aripa, ci si usa spate stanga". Eu care as fi vrut sa vopsesc cat mai putine elemente. Am acceptat sa platesc mai mult daca avea sa iasa treaba mai buna. Sunt total dezamagit de rezultate. De diferenta de culoare, care nu se poate vedea in poze (chiar si acele puncte sunt greu de prins in poze), se observa. Hai ca asta mai inteleg, culoarea e noua, are lac, luceste, ok. Dar punctele negre / punctele in care lacul intra inauntru ? Sunt destul de multe.

Asta e lucratura de reprezentanta ? Sau sunt eu prea carcotas ? Imi stau pe creier punctele alea. Asta mi se pare lucratura la Dorel in garaj. Oi avea ceva la cap, dar tind sa cred ca nu.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 20:34

Si ce sunt punctele alea ? Se putea fara ele ?
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 21:43

Imi pare rau pentru calitatea lucrarii.
Nu, nu este normal sa ai niciun fel de defect in vopsea, in cel mai rau caz 2-3 mici particule de praf prinse sub lac.
Ce ai tu acolo e bataie de joc, mai ales ca e vorba de o reprezentanta totusi.
Du-te inapoi la ei sa refaca lucrarea. Ideal era sa verifici acolo si nu accepti sa ridici masina.
Exact cum ai spus si tu, o lucrare ca asta o facea si un garaj de colt de strada cu 1000 lei.
Nici diferenta de culoare nu trebuie sa existe. Un vopsitor serios nu va lasa sa se vada niciun fel de diferenta de nuanta. De asta au facut pierdere. Amatori dupa parerea mea pe banii tai.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 22:21

Da, nu era lumina necesara acolo unde mi-a parcat masina, la umbra si unde m-am uitat eu la ea. O sa vorbesc maine cu ei.
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra ST Side Skirts

04 Oct 2023, 22:24

Pe scurt...bataie de joc.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

07 Oct 2023, 08:57

Am fost la ei, sunt dispusi sa remedieze, ma duc luni cu ea.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra ST Side Skirts

07 Oct 2023, 15:21

cel mai simplu se discuta atunci cand ai primit masina, dar chiar si dupa, se poate remedia orice problema daca se vorbeste transparent si la obiect. ei par sa fie profesionisti, vad ca se implica in proiectul Cupra si vor vizibilitate, nu cred ca isi permit sa isi păteze imaginea cu lucrari proaste

 
Avatar utilizator
Breaksense
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: Cupra ST Side Skirts

08 Oct 2023, 19:28

Îmi pare rău sa citesc asemenea pățanii, dar sa știi ca si eu am pățit la fel cu reprezentanta in Cluj. Exact aceeași experiență doar ca alte defecte.
Am spus si o mai spun, nu mai mergeți la reprezentanta (cel puțin la noi) ca își bat joc de mașinile voastre. Am scris in topicul mașinii mele despre asta, meanwhile am mai fost la service Iveco Cluj (care cică au ceva tinichigiu șmecher), si ala si-a pus mana in cap când a văzut "calitatea" reprezentantei. :))
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

17 Oct 2023, 17:33

Mda, am mai fost o data la reprezentanta sa mai bage baietii o fisa.. Au dat lacul jos, l-au pus la loc, la fel a iesit. Aceleasi puncte de praf, dar in locuri diferite. O las asa si cand va veni timpul, o voi revopsi in alta parte. Poate la PYP cu ceva custom. Nu mai merg la reprezentante ever. Case closed.
 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra ST Side Skirts

18 Oct 2023, 14:55

Din cate vad eu din poze, toata suprafata vopselei e cursa (asa numita coaja de portocala), ceea ce e inacceptabil.
Ma bucur totusi ca au acceptat sa refaca.
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra ST Side Skirts

20 Oct 2023, 14:41

Da, au acceptat sa refaca si tot asa a iesit :)) Din pacate nu am timpul necesar sa vin din Dr Taberei pana la Pallady ca sa mai bage baietii o fisa. 2400lei ii trecem la pierderi.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori