Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

28 Mai 2008, 09:17

Testosul scrie:
CASCO poti sa faci inainte sa scoti masina din curtea dealerului, pe baza contractului de vanzare-cumparare si a facturii pe care ai achitat-o.


In ziua in care am luat masina de la dealer am optat sa fac CASCO si RCA cu firma agreata de service (Omniasig). Pana mi-a facut dealerul actele, asiguratorul a sosit si mi-a facut toate hartiile pentru CASCO si RCA, asa ca am iesit din curte cu totul in regula.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

28 Mai 2008, 09:23

michee scrie:
FUCK.......si deci eu tre sa ma car pana la GL pentru inmatriculare?:((
Auziti,da' CASCO cand pot sa-i fac cel mai devreme? Pot sa-i fac inainte sa ies cu ea de la DEALER........am intels ca nu.......


Da michee, trebuie sa mergi acasica pentru inmatriculare, insa sa stii ca daca ai toate actele din timp si platile facute, treaba merge relativ repede.
Spor! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
michee
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

28 Mai 2008, 10:48

Si cam ce acte si plati ar trebui sa fac?
Sunt total habarnist dupa cum se observa, dar ma pregatesc din timp.....
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

28 Mai 2008, 11:01

michee scrie:
Si cam ce acte si plati ar trebui sa fac?
Sunt total habarnist dupa cum se observa, dar ma pregatesc din timp.....


La mine am avut noroc ca a alergat al batran, insa din ce imi aduc aminte:
- Cerere inmatriculare (e ceva tip si se gaseste la Politie);
- Se pregateste apoi un dosar pentru Fisc, pentru trecerea masinii la impozit (ce contine dosarul nu mai stiu, insa tata a intrebat la fata locului); dosarul asta sta la Fisc circa o saptamana, daca vrei mai repede cica e o taxa de urgenta de 75 ron;
- Trebuiesc platite: taxa talon, taxa inmatriculare si taxa prima inmatriculare;
-Copie dupa act identitate;
-Copie dupa RCA;
-Fisa vamala a masinii;
-Cartea de identitate in original si copie (e bine in general sa ai cateva copii, o sa iti mai trebuiasca);
Daca am uitat ceva imi fac mea culpa, in mare insa de asta e nevoie. Odata dosarul depus la Politie, daca vrei numere la rand (costa 40 ron) le ai in aceeasi zi, daca sunt preferentiala le ai a doua zi (costa 85 ron).

Iti stau la dispozitie cu orice alte informatii, daca stiu. Spor si numai bine!
:wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Attractive
Marius
Mesaje: 438
Membru din: 19 Mar 2008, 10:07
Localitate: Bucuresti

28 Mai 2008, 13:01

Parerea mea strict personala este sa te duci la politia din Udriste (fosta locatie din cate am inteles pentru inmatriculari, ca acum sunt in alta parte ca si sediu) si sa te duci la una dintre multele tarabe de pe langa institutie, pe care scrie Xerox, si spui acolo k vrei sa iti faci un dosar ptr inmatriculare. Si iti zice exact ce iti trebuie, iti face copii xerox, etc.
Eu asa am facut cand am inmatriculat`o si mi`au dat cam tot ce aveam nevoie.
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822
POWERED BY ASPAD - 140 CP, 300NM
Imagine
 
cipt2001
Mesaje: 59
Membru din: 10 Feb 2008, 11:50
Localitate: Galati
Contact:

03 Iun 2008, 20:58

Michee, uite un topic de pe un alt forum de masini unde este explicat pas cu pas ce trebuie sa faci, si asta chiar pentru Galati :)

http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?p=15132
Vezi al treilea post.
Ex-Seat Altea Stylance, 1.6 MPI, rosu emocion
http://ciprian.talaba.eu

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator