Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Florin Grigore
Subiect Autor
Mesaje: 57
Membru din: 20 Dec 2017, 12:39

Discuri ovalizate

14 Feb 2022, 18:56

Salutare tuturor .
Am întâmpinat și eu o problema un pic cam dubioasa, in sensul că în urma cu 7.000 km am schimbat discurile și plăcuțele frana și s-au ovalizat in intervalul menționat .
Am sesizat o diferență de temperatura pe roata dreapta fata, mai mare că cea pe stânga . Diferența nu e exagerat de mare, dar la mana se simte .
In fine . Azi m-am oprit la un service unde, după verificare etriere, butuci, fuzete, brațe și tot ce se poate băieți de acolo au spus că au fost montate greșit discurile și de aceea s-au ovalizat .
Când am schimbat discurile nu am văzut nici o trepidație sau vibrație în mașină sau volan . Totul a fost așa cum trebuie .
Am vb și cu serviceul unde au fost montate și mi-au spus că am spălat mașină cu ele încinse . Sincer nu am făcut asta , nu merg nici agresiv .
Vreau sa mai cer un sfat pt că e al doilea rând de discuri ovalizate aiurea. Cele dinainte au fost ovalizate dupa aproximativ 15.000 km.
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Discuri ovalizate

15 Feb 2022, 21:01

Dupa un drum lung cu niste franari normale sa zicem...o duci la spalatorie?
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Florin Grigore
Subiect Autor
Mesaje: 57
Membru din: 20 Dec 2017, 12:39

Re: Discuri ovalizate

16 Feb 2022, 10:35

Nu . Mașina s-au spălat doar in curte după ce a stat o noapte . O singura data am spalat-o la spălătorie . Spălătoria fiind undeva in jur de 5 km de mine .
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Discuri ovalizate

16 Feb 2022, 15:27

"băieți de acolo au spus că au fost montate greșit discurile și de aceea s-au ovalizat ." Si nu ti-au si spus care ar fi procedura corecta dupa ei?
"Am sesizat o diferență de temperatura pe roata dreapta fata, mai mare că cea pe stânga ." asta ar putea fi una din cauze. A doua ar fi material prost al discurilor, au fost cazuri pe forum cu discuri de la case mari si renumite.
Clar este ca, daca nu ti-a vibrat volanul si pedala la franare dupa montarea lor, nu au fost montate gresit. Procedura e extra simpla, le puteai schimba si acasa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Discuri ovalizate

16 Feb 2022, 15:58

Presupunand ca au fost curatate suprafetele de contact de pe fuzete, as spune ca discurile sunt de o calitate proasta. In 280.000 am schimbat discurile fata de 2 ori. Primul schimb a fost cu ATE powerdisc, iar urmatorul, OEM.
 
Florin Grigore
Subiect Autor
Mesaje: 57
Membru din: 20 Dec 2017, 12:39

Re: Discuri ovalizate

16 Feb 2022, 20:54

Au spus că probabil nu sa curățat suprafață bine sau nu sa dat cu vaselina și dacă a pătruns apa între disc și fuzeta să apară rugina . In fine , fiind un service la care m-am oprit la nervi pt o părere a fost ok . Nestiind cum au fost montate .
Primele au fost ate schimbate după 15 mii iar astea sunt qwp după 7000 . Tot în același service montate și alea și astea . O să încerc și în alt service să vedem ce-o să fie
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Discuri ovalizate

17 Feb 2022, 06:28

Daca nu se curata suprafata, ai fi avut vibratii in mers sau la franare. Iar apa intre disc si fuzeta intra la toate masinile de apare ceva rugina.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Discuri ovalizate

17 Feb 2022, 08:34

Nu stiu daca ati vazut reportajul insa anul trecut au sechestrat un container in port la constanta cu discuri ate(binenteles de o calitate indoielnica) plus alte piese
Cumpararea ee piese oem e cam loterie acum la cate produse au inceput sa fie contrafacute
Nu cred ca ai ce face decat sa te certi cu serviceul sa le schimbe pe garantie,sau le schimbi pe banii tai pana dai de un set bun[emoji19]


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Florin Grigore
Subiect Autor
Mesaje: 57
Membru din: 20 Dec 2017, 12:39

Re: Discuri ovalizate

17 Feb 2022, 10:11

Am vb pt garanție , dar e mai mare bătaia de cap .
Și mai am o întrebare . Am văzut de dimineață când am dat roata jos la vulcanizare că discul meu pe fata nu are acele șurubele puse ( de ghidaj , sau ce rol pe avea ) .
L-am cinstit pe băiatul de acolo și a dat-o jos și pe cealaltă și la fel nu are șurubelele .
Poate asta sa fie problema ?
Am vb și cu băieții unde le-am montat și au spus că știu de problema , sau rupt șuruburile vechi in fuzeta și nu au putut sa le scoată .
Băiatul de la vulcanizare a spus că sigur asta e problema de face figuri .
Măcar să știu dacă are vreo treabă șurubelele respective sau nu , să știu ce am de făcut mai departe
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Discuri ovalizate

17 Feb 2022, 10:20

Alea sunt pt prefixarea discurilor pe butuci doar, sa nu cada cand scoti rotile. Discurile se centreaza pe butuc si se strang odata cu roata, cu cele 5 prezoane. Am gasit si nestranse, si rupte, fara nicio consecinta in sensul problemei tale.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Florin Grigore
Subiect Autor
Mesaje: 57
Membru din: 20 Dec 2017, 12:39

Re: Discuri ovalizate

17 Feb 2022, 12:53

Ok , am înțeles
Va mulțumesc pentru sfaturi
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Discuri ovalizate

18 Feb 2022, 09:57

Eu cred ca problema e calitatea slaba a discurilor. QWP e brand propriu Autonet, incadrat la categoria "budget"... Incearca piese de calitate mai buna, mai ales pe partea de franare / directie. TRW, ATE, Textar, chiar Bosch... Nu merita discuri OEM pt 1M, sunt prea scumpe raportat la valoarea masinii.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori