Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Cristicbv
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2021, 23:01

Faruri Leon

12 Noi 2021, 19:14

Salutare colegilor,
As dori daca se poate să mă ajutați cu niste sfaturi,recent am achiziționat un Seat Leon 1.6 16v din 2001 cod motor AUS și am o situație ciudata,când aprind pozitia se aprinde și faza scurta,am desfăcut tabloul de siguranțe sa observ că poziția e legata cu faza scurta împreună dar nu asta e problema,după ce am scos firele și am înlocuit siguranțele faza scurta nu funcționează,defapt in soclul siguranțelor nici nu este tensiune dar daca le leg împreună înapoi cu poziția funcționează faza scurta,deci pe scurt pozitia funcționează fără probleme dar faza scurta doar daca e legata cu poziția împreună în tabloul de siguranțe sper că m-am exprimat destul de bine...și mulțumesc anticipat
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Faruri Leon

12 Noi 2021, 21:23

Salut, posibil ca masina sa fi fost facuta pentru o tara nordica, unde faza scurta e obligatorie tot timpul deplasarii. Asta inseamna ca mai trebuie facute niste codari. Poate te lamuresc colegii de la butoane!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Faruri Leon

13 Noi 2021, 15:32

Nu e treaba de codari, e hardwire totul. Tensiune la sigurantele alea trebuie sa vina din butonul de lumini. Pribabil ca e defect si foatul proprietar nu a mai vrut sa dea bani pe altul, pe motiv romanesc "lasa ca merge si-asa". Imprumuta altul si testeaza, poate fi si de Golf 4, cu sau fara proiectoare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Cristicbv
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2021, 23:01

Re: Faruri Leon

18 Noi 2021, 19:57

dany19940 scrie:
Nu e treaba de codari, e hardwire totul. Tensiune la sigurantele alea trebuie sa vina din butonul de lumini. Pribabil ca e defect si foatul proprietar nu a mai vrut sa dea bani pe altul, pe motiv romanesc "lasa ca merge si-asa". Imprumuta altul si testeaza, poate fi si de Golf 4, cu sau fara proiectoare.

Am rezolvat până la urmă,am înlocuit întrerupătorul,lamela era topită,acum am o alta problema,îmi cer scuze daca nu mă exprim prea coerent,uneori motorul "tușește"accelerația nu reacționează deloc și mă arunca cu putere înainte apoi iar pierde putere(se zgâlțâie mașina)uneori chiar moare motorul in mers,bujiile și consumabilele sunt noi...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Faruri Leon

18 Noi 2021, 21:36

Fa o scanare si posteaza erorile, altfel nu putem sa dam sfaturi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Cristicbv
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2021, 23:01

Re: Faruri Leon

21 Noi 2021, 12:26

dany19940 scrie:
Fa o scanare si posteaza erorile, altfel nu putem sa dam sfaturi.

Nu are erori
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Faruri Leon

21 Noi 2021, 15:31

Cu ce ai scanat? E ciudat sa nu apara o eroare macar la simpomele alea.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Cristicbv
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2021, 23:01

Re: Faruri Leon

21 Noi 2021, 19:54

dany19940 scrie:
Cu ce ai scanat? E ciudat sa nu apara o eroare macar la simpomele alea.

Am fost la mecanic,are un vag com original,nu da rateuri nimic,el zice că poate fi o problema de contact sau nu primește suficient combustibil,nu știe nici el,poate ar trebui sa caut alt mecanic

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator