Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 28
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 14:04

Salut baieti. Vreau sa incep prin a va spune ca nu ma pricep foarte bine la masini. Anul trecut mi-am cumparat si eu un Leon. E cu motor de 1.9 tdi de 110 cai. Informativ, avea 194 000 km. Am dat 3500 euro pe el inmatriculat. Va pun cateva poze ca sa il vedeti si voi. Proprietarul a spus ca masina a fost revopsita total deoarece se exfolia vopseaua de pe plafon. Alt aspect este faptul ca masina e in tara din 2001 adica chiar de noua. Initial nu prea m-a atras masina insa aveam nevoie de un mijloc de deplasare. Ma gandeam sa o vand insa cu noua taxa de prima vanzare nu prea am cui. :)) Asa ca m-am decis acum sa il modific putin sa fie mai pe placul meu cu un buget restrans totusi. As avea nevoie de parerile voastre despre ce am scris mai sus dar si despre cum ma gandeam eu sa o schimb putin.
Si anume : 1. cu toate ca nu mai e legal as vrea sa ii pun folii si pe geamurile din fata.
2. as vrea sa ii pun niste jante pe 16/17 dar sa fie neaparat negre. am pe cineva care a zis ca imi da la schimb cu ale mele(cele originale) plus diferenta din partea mea.
3. ma gandeam sa ii schimb bara fata fiindca in partea dreapta sub proiector are acea taietura, o bucata de plastic taiat,asa am luat-o si nu stiu din ce cauza e asa insa nu imi place cum arata, dar ca sa economisesc ceva banuti am zis ca poate e mai bine sa tai si cealalta bucata de plastic ramasa cat si pe cea intreaga din partea stanga astfel incat sa fie uniform si sa nu mai deranjeze la ochi stricand aspectul.:))
4. ma intereseaza o toba sport, nu prea stiu diferenta intre toba sport si evacuare sport dar am vazut ca toba sport se refera doar la ultima parte a intregii evacuari, ca e mai ieftina si ca e de ajuns ca sa scoata acel sunet mai "sportiv".
Astea ar fi cateva modificari referitoare la aspectul exterior. Astept raspunsurile voastre cu idei, pareri si sugestii, doar nu ma injurati pt faptul ca am scris ca un incepator.. :) Si deasemenea daca aveti sugestii in ceea ce priveste modificari ale interiorului cum ar fi luminile de bord sa fie albe, sau cadranul acela ce inconjoara cdplayerul si clima, vopsit sau schimbat, cum am vazut pe forum la alte masini ca erau tot albe, sunt doar ochi si urechi.
Va multumesc.
Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
CristianACS
Mesaje: 1203
Membru din: 17 Apr 2012, 11:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 14:29

Salut. Bine ai venit in Club Seat. Frumoasa foc masina, semana cu "fosta" mea.
1. Nu mai sunt la moda foliile :yh
2. Da, ar merge unele pe 16/17 OEM.
3. Legat de bara fata asa este ea din fabrica, are luftul acela pt aer (doar la diesel)
4. Toba sport pe diesel nu prea suna, decat daca ii inlocuiesti tot traseul din evacuare, las-o asa ca e mai bine. Daca vrei scote-i catalizatorul si ti se va "schimba" sunetul.
Masina e frumoasa asa cum e, mai ales motorul e unul foarte fiabil ASV, consunul trebuie sa il al de 5 - 5.5l /100km, un soft si cred ca nu-ti mai trebuie altceva. :hi
Seat Leon Cupra 5F ST, CJXH - 213kw
Seat Leon 1P FR 2011, CEG - 125kw DSG
EX: Seat Leon 1P FR 2010, CEG - 125kw
Ex: Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 14:52

superba masina... doar 3500 e??...
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 15:22

Bine v-am gasit.
Multumesc pt. raspunsurile de pana acum. In legatura cu jantele pe 16/17, oare va fi problema cand voi face din nou itpul? Ca in noile taloane vad ca nu mai sunt trecute marimile. Intradevar consumul nu depaseste 5.5-6 l, din acest punct de vedere sunt foarte multumit, tocmai de asta am si optat pt. o masina diesel.

Pt DuraCristi : Pe masina a cerut 3950 si a lasat pana la 3500, fiindca oricum mai mult nu aveam. :)) am scos toti banii din portofel i-am aratat ca atata am si m-a vazut asa mai copil si probabil i-a fost mila de mine. haha. oricum fostul proprietar tinea masina de vreo 2 luni in targ, avea un seat altea si poate si asta a fost unul din motivele pt care a lasat-o la 3500.
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 15:36

Salut,bine ai venit si din partea mea!!! Foarte frumoasa culoarea :wink:
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Alexandrel
Mesaje: 388
Membru din: 17 Iul 2012, 09:18
Localitate: Iasi

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 15:47

Salutare si bine ai venit ! Ai o masina foarte frumoasa. Ai prins-o foarte bine in 3500 euro.
Pe fata poti pune folie de 60% care e putin mai inchisa decat cea legala (de 73%) si sigur nu vei avea probleme cu politia (abia se vede).
In legatura cu evacuarea : fa-ti evacuarea custom din inox cu catalizatorul scos si o sa te indragostesti de masina si mai mult. Daca faci si o resoftare va fi minunat. :hi
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 17:06

Bun venit!

1. Orice fel de folie ai pune pe fata, o sa ai discutii cu 'organul' dar in functie de transparenta, poti trece cu vederea sau nu.
2. Eu personal nu ti-as recomanda negre, pierde masina din farmec dar na, fiecare cu gusturile lui. Fa-ti itp-ul daca se apropie termenul si pune jantele dupa ca sa nu iti bati capul inutil.
3. Nu ai de ce sa schimbi bara. Daca vrei neaparat alta bara, te poti uita dupa una cum avem noi, cei cu TopSport (FR), alt model, complet alt look al masinii dar si alt buget.
4. E diesel. Sunet mai sportiv, mai greu. O sa fie un sunet pronunat al motorului pe motorina si cam atat. Daca esti fan 'bufnita' sau ai auzit vreodata o evacuare de genul si ti-a placut, atunci fa-ti evacuare cap coada.

Consola o poti vopsi, gasesti de citit la mai multi colegi cum si-au mesterit interiorul.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1541
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 18:10

Frumoasa ,sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 19:22

Salut,bun venit si din partea mea,sa o folosesti sanatos cat mai multi km fara probleme. :hi

P.S.dupa pozele cu numarul de inmatriculare cred ca esti din Baia Mare sau imprejurimi,am dreptate?
Ultima oară modificat 09 Mar 2013, 19:27 de către Mylux, modificat 1 dată în total.
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 19:26

Felicitari pentru achizitie. Masina arata bine si pare ingrijita, si dotata, vad volan sport(piele + airbag sport), climatronic, si ai luat-o foarte bine. Cati km are.

Evacuare sport, numa daca anulezi catalziatorul, altfel nu obtii mare lucru.
Folii am si eu, schimba aspectul masinii si ajuta vara ca nu se incinge asa tare.
Jante, ar da bine negre la tine pe masina, in contrast cu culoarea bananei.
Iti recomand si o resoftare, cu bani putini obtii vreo 25-30 de caluti din nimic :D
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8635
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 19:32

bine ai venit in clubseat. frumusel leonul, este echiparea sport, deci suspensii bune din fabrica. cu niste jante pe 17 (OEM, si nu ai probleme pt ca pe leon s-au pus si jante pe 17, deci nu trebuie omologare sau altceva) si un soft il transformi intr-un leu nervos :)
deja te combinam la prosti... cat despre vopsea, imi vine greu sa cred ca s-a exfoliat asa de la sine. nu am mai auzit de problema asta, dar cu siguranta ai verificat tu masina la achizitionare sa nu fi ascuns acea revopsire alte povesti in spate...

folia nu mi se pare ca aduce niciun beneficiu, doar probleme asa ca parerea mea e sa bagi banii in altceva.

sfat: sa ai grija la distributie, mai ales la nr de km de pe masina. daca nu esti absolut sigur ca e schimbata recent, atunci schimb-o din proprie initiativa desi e vorba de cateva milioane bune, asta daca nu vrei sa te trezesti cu surprize.

* ASVul din resoftare parca urca peste 140 HP din ce tin minte. si cu siguranta nu sunt doar pe foaie... fostul leon al lui manu si toledo lui nmihai erau ASVuri, si fugeau bine, "de toti caii"
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 20:07

bun venit in club.
frumoasa masina....si intretinuta.
referitor la upgrade-urile care le-ai enumerat,folie daca pui,sa pui una buna,care sa-si faca treaba impotriva razelor de soare,eu zic sa nu te risti sa intri in conflict cu "organul"(vorba lui Playmo),ca de banii de amenda,faci ceva la masina.
la evacuare,eu zic ca nu are rost sa umbli,ca nu castigi la sound,decat daca pui una de foarte multi bani.
consola centrala merge vopsita in culoarea FR,gri antracit.gasesti la multi colegi pe forum,poze si cum se poate face.
jante,eu zic sa caut unele de FR,sunt originale,deci elimini riscul de a bate la viteza(caracteristic celor aftermarket),si sa le lasi in culoarea originala,sau cel putin sa le faci gun metal look,un gri inchis.jantele frumoase trebuiesc puse in evidenta,nu inchise la culoare ca sa nu se vada.
ai o culoare frumoasa la masina,banuti deoparte pt un kit de FR,cara da super pe galben.
multa bafta la modificari,ca aici ai de la cine sa te inspiri si sa ceri sfaturi. :hi
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Subiect Autor
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 20:56

Mylux scrie:
Salut,bun venit si din partea mea,sa o folosesti sanatos cat mai multi km fara probleme. :hi

P.S.dupa pozele cu numarul de inmatriculare cred ca esti din Baia Mare sau imprejurimi,am dreptate?


Da, sunt din Baia Mare.

Va multumesc inca o data tuturor pt. raspunsuri. Am sa tin cont de toate acestea si o sa mai caut pe forum una alta. :) Nu stiu cat de curand o sa fac toate aceste modificari insa voi reveni cu poze sa ne dam cu parerea despre cum a iesit. :)
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

09 Mar 2013, 22:59

La fel si eu,sunt din Cavnic dar locuiesc in Baia Mare,poate ne intalnim vreodata la o poveste... :wink:
Apropo,nu trebuia sa maschezi numarul de inmatriculare in poze. :hi
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
raulraymond
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: Seat Leon 1.9 TDI 110HP

10 Mar 2013, 02:27

Salut si bun venit, Frumos Leul, singura masina pe care imi place cum da culoarea galbena este Leon 1M.

1. Cum au zis si alti colegi, pe fata o sa ai de furca cu nenea militianu, arata frumos, da e scump dupa ce te ia la bani marunti.
2. Legat de jante, daca au culoarea originala pe ele, eu zic sa nu le vopsesti. Hai cu poze sa vedem cum arata, si ne dam si cu parerea atunci :tongue

Multa bafta cu masina, drumuri sigure, si sa aveti grija unul de celalalt.

Sima
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 28

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori