Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 10:57

De ce te-ai complica cu evacuarea la un diesel? Cum zice si playmo, cam toate suna la fel..si cel putin pt urechea mea nu suna nimic frumos...zgomot..si atat..mai ales la drum lung nu e prea placut ; la un benzinar e altceva..plus ca itp-ul nu il treci decat cu spaga iar la un control arr ramai fara talon instant. Eu nu as face modificari de genul..mai ales ca nu prea castigi performante iar masina ofera mai mult decat stricul necesar..sa numai zicem daca ii faci un soft stage1..dar asta doar dupa ce inveti sa o stapanesti calumea ; daca vrei zgomot, o finala sau 3-4 gauri in toba stock iti va aduce acel zgomot..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 10:58

Eh, uite as vrea sa ascult o toba de diesel cu gauri... :yh Defapt, nu cred ca vreau. :shock:
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 15:01

Eu cred ca nu degeaba ti-ai ales nick-ul care l-ai ales.Se potriveste perfect.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
cristimoise
Mesaje: 535
Membru din: 19 Aug 2013, 13:56
Localitate: Buzau - București

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 15:27

sunt 100% de acord cu ce au spus colegii mai sus, dar daca as fi in locul tau mi as lua un 1.8t :yah
 
Avatar utilizator
str77
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 12:19

Inchide NFS-ul si lasa aerele de driver cu experienta.

Iti iei masina puternica de 150 de cai - o modifici la 200 sa fugi de cei care te sicaneaza in trafic :shock. Dupa ce i-ai aratat ca esti smecher alimentezi cu motorina de locomotiva si esti fericit.

Daca nu te maturizezi sper, pentru siguranta oamenilor normali, sa nu ai buget pentru o asa masina.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
Vise
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 22 Aug 2014, 16:30
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 12:50

In sfarsit, au apărut si miștocarii. Mersi băieți, apreciez intenția, dar nu am nevoie de părerile unor frustrati. Daca voi n-ați avut nu inseamna ca nu trebuie sa aibă altii.
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, mai ales celor care m-au inteles.
str77, cu motorina de vapor sa alimentezi tu amice, daca asta intelegi prin a te descurca.
Ultima oară modificat 27 Aug 2014, 17:19 de către gamer555, modificat 1 dată în total.
Motiv: ... limbajul
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 13:33

Si eu am 18 ani si inteleg perfect ce ai in minte, o sa-ti treaca greu cheful de viteza. Eu si acum mai calc pedala blana prin oras ca un cretin. Si o recunosc, oricat ai avea incredere si experienta risti sa faci o boacana. Am o ruda cu foarte mare experienta de sofat ( 3 ani de mers curse Craiova-Bucuresti in toate stilurile posibile, stia perfect ce-i poate masina, eraun diesel de 90 de cai, dar scotea fiecare calut din el pe drum ) si tot a reusit sa faca o boacana in oras. Nu tot timpul ai sclipirea pe care te astepti sa o ai. Si cu 90 de cai prinzi suta in oras, iar ca sa scapi de cretinii care te urmaresc iti trebuie handling nu putere :)

Eu stau in Craiova, daca ai auzit de orasul asta si de persoanele de etnie roma cu lamborghini,"septare de bulgaria",ferrari si alte masini foarte scumpe. Aici ai de ce sa fugi, de cate ori nu m-au urmarit cu audi-urile lor prin oras , ca sa se joace, ma provocau la liniute... Nu ai ce sa faci, trebuie sa stii cand sa te opresti si iti spun sincer ca si eu , dupa 1 an si jumatate de permis , mai am scapari si incerc sa le evit pe cat posibil. Si uite, eu am doar 105 cai ... Nu e motiv de lauda nici calu nici viteza :D , insa eu sunt de parere ca pasiunea te tine in frau de fiecare data, daca iti place o masina , indiferent cat cai are, tii de ea si cu dintii, mai ales daca mai ai oameni in masina cu tine...

Eu unul merg tare, recunosc, tare nu inseamna cu 150 in oras, tare inseamna 60-65 in oras dar cu 8 ochi la drum... Pot sa sara pietoni,caini,copii ai caror parinti ii lasa singuri prin strada, poti da intr-o groapa (ca de, traim in romania) si sa-ti sara masina de-a latu, iar acolo nu doar experienta te ajuta, ci talentul sau sclipirea de moment... Nu ai de unde sa sti pana nu incerci toate situatile. Eu nu sunt contra unei masini puternice, atata timp cat pasiunea pt ea nu te face sa o rupi in 2, si mai ales sa te protejeze de alti nebuni sau de propria manie de viteza.

N-o zic cu rautate, cum nici un coleg de pe forum nu o face, noi doar promovam mersul in siguranta pe drum , la TgJiu o sa se faca o pista prin 2016, acolo vom putea toti sa mergem tare. Colegii au mai dat si o fuga la Nemti pe circuit, stiu cum e sa faci intrari cu 150 si sa iesi cu 130 fara sa auzi radio-ul de sunetul de anvelope.

Succes cu achizitia si sa auzim de bine :)

 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 13:47

Majoritatea aveti dreptate,dar masina aia are 150 cai frate!NU E UN AVION!Daca e sa faca accident (doamne fereste!),face si cu 150,si cu 100,90 cai samd.

Nu motorul il invata sa conduca!
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
Christian07
Mesaje: 126
Membru din: 04 Noi 2012, 16:08
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 14:06

Citind acest post, in care majoritatea au spus un punct de vedere logic si corect, la final am cateva intrebari :

- Tu iti iei masina puternica pentru a scapa de cei care te claxoneaza/sicaneaza in trafic ? tu vb serios ? asta e un criteriu ?daca cineva se ia de tine si la semafor e rosu, si ai masini in fata, la ce te mai ajuta motorul puternic ? o sa zbori peste ei ?

Sunt de acord cu un ARL atunci cand ai posibilitatile financiare de al intretine cum trebuie!

Concluzie : Prioritizeaza cu adevarat ce ai nevoie de la o masina in functie de cati km o sa faci, cat mergi urban etc.
Proud owner of : Seat Leon 1M , 1.6 16V , AZD ! 105 HP! Black !

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 14:46

Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 14:54

Daca tu zici ca pana la 18 ani ai condus masini fara permis...ma rog pe camp sau unde ai zis tu,inseamna ca esti inconstient sau cel ce ti-a lasat masina pe mana este si mai inconstient,vad ca tu pui foarte mult accent pe putere,ca nu cumva sa te faca vre un ''bizon'' cu vreun ''benveu'' la semafor,asa si mie imi dadea tata la tara masina cand ma duceam dupa vaca in porumb,asta nu inseamna experienta,si cand am luat permisul am rupt portile de la curte cu masina,experienta se acumuleaza in ani/km de condus
Si sa trecem la subiect...nu conteaza ca iti iei masina de 80cp sau 200cp ,trebuie sa conteze sa stii sa te temperezi,sa fii stapan pe tine la volan si sa nu dai curs provocarilor ,in primul rand sa nu uiti ca ai pe umeri o responsabilitate foarte mare cand conduci o gramada de fiare,siguranta ta,pasagerilor tai si participantilor la trafic,si sa te iau pe limbajul tau...smecheria nu sta intotdeuna in putere
Bafta
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 15:09

Bravoo Bogdan filmuletul asta il promovez si eu pe facebook.Cel care l-a facut merita un premiu si cred ca ar trebui folosit in campaniile pentru prevenirea accidentelor.
Eu nu cred ca exista suflet pe fata pamantului care sa ramana indiferent dupa vizionare.


Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 15:18

Eu personal m-am uitat destul de mult la filmulete de genu'. Nu fac nicio caterinca si sa stiti ca va cam schimba perceptia despre sofat, viteza, vorbitul la telefon, lipsa centurii de siguranta, adaptarea vitezei corespunzatoare la trecerile de pietoni, etc ; cand esti pe cale sa faci cate o imprudenta binevoita, parca iti vin in cap imagini din astfel de filmulete iar cel cu coarne incepe sa dispara...

@vise : acum nu prea ai ce face decat sa accepti criticele. Tu ai cam gresit pt ca nu ai stiut cum sa pui problema...o masina nu o cumperi sa fugi de altii in trafic sau sa o duci la extrem...eu ti-am spus de la inceput, as alege o masina de genu' pt ca e mai placuta la condus. Nu stai sa tragi de ea, nu simte ac-ul sau 4 pasager, etc. Imprudente poti creea la fel de bine si cu masini de 60cp..atunci e mai frustranta treaba cand ai de depasit un tir si nu poti accelera sau iti pierzi rabdarea ; sau faptul ca te face sa te simti incomod si te oboseste...
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
str77
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 15:46

Vise scrie:
In sfarsit, au apărut si miștocarii. Mersi băieți, apreciez intenția, dar nu am nevoie de părerile unor frustrati. Daca voi n-ați avut nu inseamna ca nu trebuie sa aibă altii.
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, mai ales celor care m-au inteles.
str77, cu motorina de vapor sa alimentezi tu amice, daca asta intelegi prin a te descurca. Nu va mai băgati ca musca la cacat daca sunteti pe langa, va rog.


Cu foarte mare placere :cheers . Iti urez oricum sa te fereasca Dumnezeu de probleme :drive
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
Vise
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 22 Aug 2014, 16:30
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

27 Aug 2014, 17:09

Hmm, imi cer scuze pentru ca nu v-am facut sa intelegeti ce si cum.
Deci, treaba cu urmărirea in trafic a fost numai un exemplu, ATAT! Nu ma fugareste nimeni si nici nu vreau sa fugaresc pe nimeni.
Nu am de gand sa fac pe vitezomanu pe sosea, v-am zis, sunt destul de constient de ce se poate intampla. De cand m-am ridicat pe 2 roti m-am invatat minte si nu-mi mai trebuie nici un fel de aventura.
Având in vedere ca o sa fac ceva eforturi pentru masina asta va dați seama ca nu sunt dobitoc sa mi-o distrug. Stiu bine ce costuri necesita Întreținerea unei mașini si o sa încerc sa fiu foarte atent!
Totusi, pana imi iau masina mai e destul timp, astept sa imi iau permisul si sa fac experiența.
Sa ne auzim cu bine, mulțumesc tuturor! :D

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori