Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 09:34

Vezi cum iti alegi masina sa nu ai de bagat bani in ea mai mult pe revizie sau piese care stau sa cada decat decat pe cat valoreaza softul + evacuarea la un loc. Plus ca oricum, inainte de modificarile astea, multe vor trebui schimbate ca sa nu pice dupa soft. Sau le vei schimba inevitabil dupa ce au picat. :)

Leon 1M e o masina foarte buna si de asta te poti convinge usor citind pe oriunde despre ele, dar doar daca este intretinuta. Absolut orice curiozitate ai, vei gasi un topic sau o sectiunea intreaga in care se discuta despre asta.

Repet, sfatul meu, daca reusesti sa iti iei una, indiferent de codul motor, ia in calcul o prima revizie generoasa. In special, pentru ca vorbim de motorinara. Abia apoi, dupa ce masina e pusa la punct si preferabil dupa ce incepi sa te obisnuiesti cu ea, sa iei in calcul soft sau evacuare.

Este un diesel, trebuie extrem de mult investit sa poti sa ii faci o evacuare care chiar sa sune bine. In rest, simplul fapt ca ii scoti catalizatorul, o va face sa sune ca o bufnita. Daca tie iti place asa ceva, succes! :)

Ca sa iti raspund punctual la intrebarile din primul post:

1. Nu merita sa o iei la 18 ani. Indiferent de experienta de care incerci sa vorbesti.. nu ai experienta. Lasand deoparte ca ai ales 150 de cai, oricum ai ales diesel. Cuplul ala pacaleste, iar tu.. nu ai experienta.
2. Consumul e extrem de satisfacator, in special raportat la faptul ca fuge masinuta. Chiar nu stiu ce ai putea sa iti doresti mai mult.
3. Dupa cum am zis mai sus, inevitabil vei baga bani seriosi in revizie, sincer, indiferent de starea in care se afla masina. Daca reusesti sa o alegi cum trebuie, pusa pe tester, verificata ca lumea, poti investi doar in strictul necesar.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
Avatar utilizator
str77
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 09:50

Vezi ca e un tanar pe 4tuning care si-a luat un Leon 1.8T tot asa la 18 ani si i-a schimbat bara fata de 2 sau 3 ori de cand o are, pentru ca de accelerat poate oricine sa o faca, cheia este sa franezi si eventual sa te opresti in distanta pe care o ai disponibila, sa adaptezi viteza la distanta de franare pe care o ai disponibila. Dar pana la urma e decizia ta, banii tai, viata ta.
Referitor la buget, vezi ca pe langa achizitie mai e si intretinerea masinii - care la un diesel e mai scumpa, la masina sport e putin mai scumpa. Daca se intampla, sper sa te fereasca Dumnezeu de asa ceva, sa o troznesti o sa iti trebuiasca bani si de reparatii + ca o sa stai si pe tusa cateva saptamani.

Mult succes in alegerea masinii :drive si ia in calcul ca ti se poate intampla si tie, mai ales ca visezi sa o faci mai puternica.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 10:01

Părerea mea , cumpără un 1.4 , si o sa ai pe ce învăta ce si cum e cu soferia in câtiva ani .

hTC 5 sute
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 10:18

Daca ai de gand sa iei 1.4, mai bine ia logan, se misca mai bine ; o tii 1 an, o vinzi si apoi iti iei ceva mai bun
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 11:09

Nu conteaza cati cai putere are masina. Tu mergi cu masina si nu masina cu tine.
Daca concluzia este, singura, ca o masina puternica egal accidente si alte probleme atunci nimeni sub 20+ nu ar avea una.
Experienta isi spune cuvantul in situatii critice. Mai trebuie sa adaug ceva, unii sunt antitalent toata viata la condus, egal cu ce masina conduc, 75ps sau 200....altii se nasc mai norocosi :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 14:38

Nu mai stiu in ce tara din UE - Italia parca - cei care au sub 3 ani experienta la volan nu au voie sa conduca masini peste 100 CP. Nu cred ca au pus degeaba legea asta (ca o fi chiar Italia nu stiu sigur, dar este una). Noi ii vrem binele, dar alegerea este a lui. Mai rau e daca vor fi altii care vor suferi pana la urma.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Vise
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 22 Aug 2014, 16:30
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 15:53

Băieți, stati linistiti, nu plănuiesc sa imi fac masina puternica pentru Liniuțe sau mai stiu eu ce. O vreau pentru mine, ca sa stiu ca ma pot baza pe ea intr-o depășire.
Va dau un exemplu simplu. Aseara, ma plimbam cu varul meu prin timisoara cand a sărit o Skoda Octavia in fata, iar el a dat un claxon foarte scurt de avertizare, gen.
Atunci, Țăranul a inceput sa ne urmărească prin trafic, ne sarea in fata, frâna, etc.
Varul meu conduce un polo 1.4 benzina. Întrebarea mea e următoarea.
Daca aveam masina pe care vreau eu sa o fac, care erau șansele sa ne mai prindă dobitocii?
Pot sa raspund eu, se apropiau de 0!
Eu vreau putere la nevoie, nu ca sa ma omoare.
Cat despre experiența aveți mare dreptate, stiu ca nu am reflexele formate acum, dar v-a urma. Oricum masina o sa mi-o iau prin mai, anul viitor, acum doar imi fac niște idei, despre ce si cum.
Ca masina de inceput o sa am un Astra H de 120 de cai si o Octavia de 90... Sper sa ma ajute sa ma obișnuiesc cu puterea, cat de cat [GRINNING FACE WITH SMILING EYES].
Benzina nu vreau pentru ca nu am pompa de benzina in curte, pe cand cu motorina ma mai descurc.
Mulțumesc încă odata pentru sfaturi!

 
Avatar utilizator
tekolinooo
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 16:34

Avand in vedere ca ai sa inveti pe alte masini pana atunci este foarte bine, poti sa mergi fara grije pe Leon 1M , este o alegere buna.
Sunt bizoni in trafic peste tot, ideal este sa nu-i bagi in seama, sufera si ei, de ...
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 16:52

"Benzina nu vreau pentru ca nu am pompa de benzina in curte, pe cand cu motorina ma mai descurc. "

Ai foarte multe de invatat, deocamdata pari sa 'stii' multe din auzite.

Ai vazut cat costa motorina pe langa benzina? Ai vazut cat consuma un diesel caruia ii rupi gura? Sau un diesel cu soft caruia ii rupi gura si mai mult pentru ca deh, are soft si fuge? :)

Revenind la ce am zis mai devreme.. diferenta aia de care vorbesti, pe care oricum nu o s-o simti, apropo de ce am zis mai sus.. o sa fie foarte rapid echilibrata si data peste cap cu investitiile mai mari in masina per total pentru ca e diesel.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

25 Aug 2014, 17:06

Playmo, baiatul stie ce stie. Cred ca tu il dezinformezi putin. El ti-a spus ca de motorina se descurca. Adica ori o ia mai ieftin, ori, o ia degeaba, ori treaba lui. Asta conteaza destul de mult. Un arl daca ii rupi gura cat consuma? 10-12? Un 1.8 turbo daca ii rupi gura, 18-20+? Benzina cand o calci, papa nu gluma. Indiferent ca e de 100 cp sau 200 cp. La un 1.9 tdi, schimbat 3000 rpm urban si mers destul de sportiv, nu sare de 9-10. La o benzinara de 1.6, consuma 9-10 daca schimbi la 2600-2800 rpm. La 5000 rpm, ca sa ai aceeasi putere si feeling ca si al dieselului, se duce in 15%. Si intre arl si 1.8 turbo e o diferenta cam de 3% mixt. Care daca ii socotesti, -> 20lei / 100 km -> 2000 lei / 10000. Adica anual, o diferenta de ~ 1000EURO ( 4400 LEI ) daca faci ~24000 km/an. Chiar si daca faci doar 10.000, 2000 lei se simt. Si pana la urma, cat o sa investesti intr-un diesel fata de un benzinar? 1.8-ul nu duce chiar asa multi km precum un ARL, si pana la urma, ambele sunt mai costisitoare la intretinere. Si 1.8-ul are turbina, egr, volanta cu masa dubla, si alte piese comune dieselului. Eu care fac in jur de 5-600km/ luna eram.in dubii daca sa imi iau 1.8 turbo sau un diesel mai puternic. Diferenta de consum e destul de mare, si cand vezi cum scade acul la benzina nu prea iti vine sa ovmai calci...si ma gandesc ca normal pot merge si cu o masina de 80-90 cp..pe cand de diesel te poti bucura mai mereu..mai ales in concedii..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 09:40

20+ o sa iti consume 1.8T cand ii dai ulei in loc de benzina sau cand ii dai foc.
Nu il dezinformez cu nimic, el in primul rand nici nu a zis ca alege intre 1.9 si 1.8. Era vorba de argumentul pe care l-a dat pentru diesel. De asta m-am legat.
Nu are absolut nicio relevanta diferenta de consum intre 1.9 ARL si 1.8T sa zicem AUQ sau diferenta de senzatii la anumite ture. Ce legatura are cu subiectul ?
1.8-ul nu duce la fel de multi km precum un ARL ? zice cine ? aliniem niste masini la urmatoarea intalnire ? ne uitam la km/ani ?
Deci nicio legatura cu subiectul si nicio secunda nu am comparat sau sugerat baiatului sa isi ia mai bine 1.8T, incerc sa ma uit mai sus... cred ca nici macar nu am pomenit motorul. :)


El oricum o sa isi ia ce vrea, discutiile legate de lipsa de experienta sau ca e prea tanar sunt egale cu 0 chit ca la inceput chiar a intrebat daca ar merita sa isi ia ceva mai mic dar ma rog. Sper macar sa se documenteze de pe aici ca exista informatie destula si inainte sa ia masina in cauza, sa ii faca o verificare pe masura. Altfel se duc pe apa sambetei toate laudele voastre despre ARL. :tongue
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 09:51

Ia-ti ce vrei omule!
La 18 ani si eu vroiam asemenea masini!
Fa-ti visul si cumpara ce iti place.
Ambele consuma carburant,ambele necesita intretinere,ambele sunt niste bucati de tabla.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 10:04

Playmo, nu ziceam de ceea ce a spus. Insa ai insistant in repetate randuri ca arl-ul o sa il cam manance de bani pt ca e diesel. Eu spuneam ca 1.8-ul te mananca si de benzina..iar intre ele nu e asa mare diferenta la intretinere. Ambele sunt masini mai de alergat, si riscul sa gasesti una in stare buna e mic. Poate doar la supra pret. Intr-adevar este alt feeling intr-un benzinar turbo, si eu sunt fan benzina, insa trebuie sa vedem si avantajele dieselurilor. Cat despre fiabilitate..intotdeauna un motor diesel s-a dovedit mai durabil decat unul pe benzina. Bineinteles, ambele intretinute si exploatate corespunzator.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Vise
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 22 Aug 2014, 16:30
Contact:

Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 10:39

Băieți, hai sa nu schimbam subiectul, va rog.
bgd_b92 ai inteles exact la ce ma refeream.
Totusi, ma lămurește cineva despre faza cu evacuarea?
Parca nu i-as mai face modificări, fiindcă am nevoie sa fie si practica masina...
Am de gand sa aduc mașini din Germania sau vad eu de unde cu ea, bănuiesc ca nu este o problema, nu?
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putin ajutor va rog!

26 Aug 2014, 10:44

Depinde de gusturile tale. Dupa cum am zis mai sus, ai de investit serios intr-o evacuare diesel care sa SUNE bine. Altminteri, suna toate cam la fel. Daca ii tragi teava cap-coada, finala nu stiu ce relevanta mai are, decat de sunet poate, dar aici sa te sfatuiasca colegii care au ceva mai multe informatii.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator