Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Vand Seat Altea 1.6 2006

10 Feb 2016, 08:15

Jurnalul de bord al masinii poate fi vazut aici: viewtopic.php?t=6263
Ceva poze de prezentare aici: viewtopic.php?f=79&t=6364

Masina a fost achizitionata din tara, in 2006, de persoana fizica din Medgidia de Constanta. A avut ceva accident cu ea pe la 49000 de km, apoi am cumparat-o eu ina martie 2010. Masina a avut o gramada de probleme, dar majoritatea si cele mai mari s-au rezolvat cu investitie de peste 3000 de euro. In momentul actual, masina are 105000 km si ruleaza foarte bine dpdv tehnic. In ultima vreme, asta insemnand 6 luni, au mai fost schimbate urmatoarele: Ulei impreuna cu toate filtrele, bujii, kitul de distributie cu pompa de apa, clapeta de acceleratie si pompa de benzina. Ultimele doua au fost facute saptamana trecuta, cu un cost de 2600 lei in service autorizat.

Problemele masinii in momentul de fata sunt urmatoarele:
- necesita airbag sofer + rescrierea centralei de airbag (aprox. 200 euro)
- capota motor are chit crapat fix pe o jumatate. Asta pentru ca in 2012 cand am inlocuit capota, am cumparat una SH care fusese colantata pe jumatate cu un colant argintiu, iar baietii de la service nu s-au obosit sa curete ca lumea lipiciul de la colant.
- geamul de la pasager fata nu se deschide. de fapt, e blocat de mine pentru ca macaraua e defecta si daca il deschid, nu il mai ridic decat cu mana.
- Bara spate trebuie inlocuita. A fost agatata intr-un ciot si s-au rupt din urechi. Momentan, e prinsa si nu cade, dar trebuie inlocuita. In plus, saptamana trecuta in sinaia am fost usor lovit din spate de un friend si a sarit putin si vopseaua.
- usile dreapta fata si spate su fost lovite in parcare, nu imi imaginez cum. Foarte putin infundate amandoua, in dreptul clantei de la usa fata, exact pe montantul B.
- alte mici zgarieturi si ciupituri pe la interior, pe plastice.

Asadar, avem o masina nu in cea mai buna stare estetica, dar buna spre foarte buna tehnica, care se da cu o pereche jante de aliaj pentru vara, cu cauciucuri bune, si o pereche de jante de tabla cu capace pentru iarna, cu cauciucuri la al doilea sezon, Kumho, cu factura si garantie.

Avand in vedere cele spuse, pretul e pe masura: 3200 euro, negociabil numai la fata locului si in limite minime.
Masina se poate vedea in Constanta, nu ma deplasez in alte localitati (nici macar limitrofe). Masina nu circula, desi are asigurare valabila pana in iulie 2016, rovigneta pana in 2017, ITP pana in 07.2017, ci pentru ca am cumparat o alta masina. In plus, se da si cu o jumatate de rezervor de benzina.

Contactul se face exclusiv la numarul de telefon 0728608294. Pe forum intru rar.

Dupa ce spal masina voi pune si ceva poze cu problemele descrise mai sus.
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: Vand Seat Altea 1.6 2006

21 Feb 2016, 19:11

In plus, in urma cu aproximativ un an, la 96000 km s-au inlocuit:
- discuri de frana si placute 
- amortizoare, flanse si arcuri Sachs
- uleiul in cutia de viteze
- macaraua de la geamul sofer
- rulmentii si carbunii de la alternator
- bateria
- flansa de la compresorul de aer conditionat

Istoric se poate vedea pe paginile de mai sus. Masina este in stare de circulatie in momentul de fata. Revin cu detalii cu problemele in cursul saptamanii.
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: Vand Seat Altea 1.6 2006

01 Mar 2016, 23:54

3000 euro, pret in continuare negociabil (numai pentru membri forumului). Daca scadem investitia din ultimul timp, masina ramane la 1000 euro, aproximativ. In momentul de fata, mai are nevoie de airbag sofer, rescriere centralina airbag, inlocuire capota motor (are vopseaua exfoliata). Masina se afla in stare tehnica 9 din 10. Motivul vanzarii - am cumparat deja o alta masina in leasing si as vrea sa mai recuperez ceva banuti.
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: Vand Seat Altea 1.6 2006

22 Mar 2016, 20:56

Masina s-a dat. Multumesc pentru gazduire!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori