Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Feb 2008, 11:03

Puffy scrie:
Cine imi explica si mie, in mare asa, care e treaba cu franciza??? Oricum si eu am leasing, si nu ma afecteaza legea... sa stiu si eu asa, pt cultura generala :)

Multumesc anticipat


Din cate am inteles, fransiza reprezinta o suma minima obligatorie pe care trebuie sa o acopere proprietarul masinii la orice dauna.La unii asiguratori este 100Euro. Daca de exemplu ai o dauna a carei reparatie costa sa zicem 200 de Euro, 100 ii platesti tu si 100 asiguratorul...ceva de genul asta.
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Feb 2008, 11:04

Matrixu scrie:
Testosul scrie:
@Matrixu, din pacate din cate am inteles de anul acesta intra obligatoriu fransiza, cica prin lege.Norocul meu ca 5 ani cat va dura contractul de leasing nu am de ce sa-mi fac probleme in sensul asta.


Am sunat acum o luna sa vb cu tipul care se ocupa de mine la RAI si l-am intrebat fix acest lucru.
Mi-a spus ca RAI nu practica o astfel de fransiza.
Deasemenea mai exista o firma care nu practica fransiza chiar daca contractul de casco e nou. imi scapa numele acum, o sa imi sun prietena care lucreaza la broker sa imi spuna cum se cheama si sa imi faca o calculatie ca sa va faceti o idee.


Din cate am inteles dupa o discutie avuta in aceasta dimineata cu amicul meu care este broker de asigurari, nici Allianz Tiriac nu practica metoda cu fransiza.
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Feb 2008, 11:09

Din nefericire nu mai sunt decat vreo 2-3 firme care nu cer fransiza.
Minim 100E sau maxim 10%.
Ajunge ca in anumite cazuri sa platesti casco ca sa iti repari tu masina pe banii tai.
Asta e o mascare a impotentei logistice a firmelor de casco. Daca si-ar face o baza de date cu clientii casco nu ar mai putea trece de la unul la altul si astfel ai avea un tracking al omului. Sa sti daca a luat amenzi, daca a avut incidente casco la alte firme.
Nu inteleg de ce eu care nu am avut decat o singura amenda pana acum (si aia ca mergeam cu 52 in limita de 50 desi eu credeam ca limita e 60) nu am apelat la casco nici la rca-ul cuiva..sa platesc pentru altii care merg haotic (din punct de vedere legislativ la fel ca si condus pe sosele).

Din acest motiv ajungem sa platim niste sume imense la casco
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Feb 2008, 11:13

Mai degraba as spune ca firmele de asigurare prin introducerea acestei fransize, vor sa-si ia niste masuri de precautie pentru ca au facut niste calcule si si-au dat seama ca sunt foarte multe daune mici care au fost platite de catre ei si castigul lor a fost infim sau deloc. Eu asa cred.
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

28 Feb 2008, 14:13

Mai bine ar face un parteneriat cu aia de la politie sa nu mai dea permise asa usor.
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Feb 2008, 14:44

Sunt perfect de acord si cu acest lucru.
Sunt persoane care dupa o gramada de ani de condus tot nu stiu sa parcheze (de aici dauna casco ptr ca fuge), care nu stiu sa dea cu spatele (uite cum se loveste bordura si stalpul aferent) etc.
Ca solutie mi se pare excelent in Germania unde in calcularea casco-ului intra anii de experienta, accidentele din cauza ta, amenzile luate de-a lungul timpului, frecventa amenzilor sau a daunelor din cauza ta.
Astfel, daca esti bomba pe sosea, dupa vreo 2 ani realizezi ca mai bine iei metroul decat sa platesti 2-3 mii de euro al casco.
Ca un caz particular am un foarte bun prieten care traieste in germania si a ajuns sa plateasca 30E/luna casco (nici masina nu este asa scumpa) si asta din cauza ca nu are amenzi, are vreo 15 ani de condus fara accidente cauzate de el.
Si uite asa apare si disciplina in trafic.
Deja cred ca e cam offtopic discutia.

Ca sa revin on topic, am vorbit cu prietena mea, casco la euroasig fara fransiza de nici un fel, 831E cu plata cash sau 933 in rate (Valoarea asigurata e pe undeva pe la 15.600. Dar am beneficiat de ceva reduceri ptr ca suntem prieteni buni.
Am decis sa raman la RAI
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Puffy

28 Feb 2008, 16:19

Am aflat azi ca eu, fiindca am 23 de ani, platesc mai mult la RCA, decat tata.
Cica noi, tinerii suntem mai predispusi la accidente decat astia "batrani" :lol:
Ce stiti de treaba asta??
Mie mi-a zis un baiat, care lucreaza la Astra Asigurari....

 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

28 Feb 2008, 16:43

@Puffy: Fransiza este aceea parte a asigurarii care nu se plateste.
Fransiza poate sa fie o suma fixa sau ...% din valorea masinii sau ...% din valoarea pagubii.
De ex ai o masina asiurata la 15.000 eur cu o fransiza de 10% din val.masinii, atunci la o dauna de 3000 eur se plateste 3000-1500=1500. Daca ai fransiza de 10% din val.pagubii atunci calculul este 3000-300=2700.La suma fixa e usor de calculat. :wink:
Sper ca am reustit sa te lamuresc.!
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Puffy

28 Feb 2008, 17:12

Multumesc Ace,
Am inteles... oricum pierzi bani :( Mare combinatie cu franciza asta nu e.... parerea mea...
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Feb 2008, 17:32

Sunt multi care iau aceasta fransiza la furt. Asta din cauza ca ies mai ieftin cu casco-ul gandindu-se ca nu prea sunt sanse sa le fie furata masina.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
jericho
Mesaje: 82
Membru din: 10 Mar 2008, 07:02

15 Mar 2008, 08:25

sunt in cautarea unui asigurator casco... pana acum nu am avut casco la nici o masina dar la asta m-am hotarat sa-i fac... sincer, nu sunt genul care sa loveasca masina si nici nu am "onoarea" de a o gasi zgariata... dar nu se stie niciodata... deci, am inceput sa dau telefoane pe la asiguratori si sa fac simulari... cam astea sunt preturile cerute: BCR asigurari- 655 euro ( in 2 rate), Generali - 576 euro (in 2 rate), Asirom- 498 (in 2 rate) si 463 euro intr-o singura rata, conditiile (fransiza etc sunt la fel peste tot) .... Acum, daca stau si ma uit la 'cazierul' meu parca as lua la Asirom findca sunt cei mai ieftini dar nu stiu ce sa fac... poate ma ajutati voi cu vreun sfat..
seat ibiza 2008
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

15 Mar 2008, 17:11

@jericho la Alianz Tiriac inca nu este obligatoriu sa ai fransiza. Incearca sa faci o simulare la ei pe site si daca ai nevoi de un broker de incredere, da-mi un pm.Am un amic care face si pentru Allianz si pentru Asiban.
 
Avatar utilizator
jericho
Mesaje: 82
Membru din: 10 Mar 2008, 07:02

06 Apr 2008, 15:42

pana la urma am ales oferta Asirom... era cea mai ieftina si, recunosc, cam asta si cautam.. ceva ieftin, de care sa n-am nevoie, dar totusi sa fie acolo in caz de Doamne Fereste!...
seat ibiza 2008
 
Avatar utilizator
Attractive
Marius
Mesaje: 438
Membru din: 19 Mar 2008, 10:07
Localitate: Bucuresti

07 Apr 2008, 15:33

PROASTA alegere... parere personala.
Eu am casco la asirom si multumit 10% cred :))
Am dat numai peste persoane flegmatice, cel care mi`a facut constatarea era paralel cu tot ce se numeste parte componenta a masinii, SUPER INGAMFAT si mare minune k nu l`am luat si la bataie la cati draci a putut sa imi faca. Pe langa faptul k mobilul nu ti`l da, cu toate k el iti deskide dosarul, si cand suni pe fix nu raspunde nimeni. Trebuie sa ii impingi de la spate si sa ii cauti non-stop sa ajung la un raspuns.
Asta pana sa il cunosc pe seful lui direct, care personal mi`a spus k e un dobitoc respectivul.
Ma gandesc cu seriozitate la a-mi skimba asiguratorul k aici mor cu ei de gat.
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822
POWERED BY ASPAD - 140 CP, 300NM
Imagine
 
Avatar utilizator
jericho
Mesaje: 82
Membru din: 10 Mar 2008, 07:02

08 Apr 2008, 19:57

mie mi-a dat cartea de vizita cu tot ce trebuie... :)
anyway, dupa cum am mai spus, pana acum nu am avut niciodat nevoie de casco si sper sa nu fie cazul nici de acum inainte... daca fac casco, o fac mai mult pt furt...
seat ibiza 2008

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori