Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

06 Noi 2013, 10:11

1) Incheierea contractului de vanzare-cumparare.
2) Preluarea fisei de inmatriculare si a fiscalului de la proprietar
3) Primul drum este la Institutia de Taxe si Impozite pentru a trece masina pe numele cumparatorului si sunt necesare urmatoarele a acte :
- Buletin ( copie si original )
- Cartea masinii ( copie si original )
- Fisa de inmatriculare ( copie si original )
- Cererea tip completata de impunere a autovehiculului in circulatie ( fisa se gaseste la ghiseul din cadrul institutiei)
- Contract de vanzare-cumparare ( copie si original )
4) Al doilea drum depinde daca masina a avut taxa platita la ANAF sau NU
a) Daca taxa a fost platita atunci al doilea drum v-a fi la ANAF pentru a scoate o fisa care sa ateste ca taxa nu a fost recuperata de vechiul proprietar dupa care la RAR pentru Identificare.
b) Daca taxa nu a fost platita sau a fost recuperata atunci al doilea drum trebuie sa fie la RAR pentru a calcula nivelul de noxe si pentru a se face Idetificarea. Acte necesare la RAR :
- Dati un telefon pentru o programare : precizati ca doriti sa faceti calculul nivelului de noxe
- Buletin , cartea masinii si talon in original
5) In cazul taxei recuperate sau neplatite dupa ce am facut un drum la RAR urmatorul o sa fie la ANAF pentru depunerea dosarului de calculare a taxei ( in functie de noxe se calculeaza taxa. Ordonanta de Urgenta se gaseste pe site-ul de la ANAF cu tot ce trebuie sa stiti). Acte necesare pentru dosarul ANAF :
- Buletin ( copie si original)
- Contract vanzare-cumparare (copie si original)
- Cartea masinii ( copie si original)
- Cere tip completata pentru calcularea taxei ( se gaseste in sediul ANAF)
- Talon de inmatriculare ( copie si original)
6) Dupa toata nebunia de mai sus ultimul punct in care trebuie ajuns o sa fie la inmatriculari auto in Pipera. ( acolo am inteles ca au un punct de plata a celor doua taxe : de talon si de inmatriculare ). Acte necesare :
- Buletin (copie si original)
- Cartea masinii ( copie si original)
- RCA pe numele noului proprietar ( copie si original )
- Talon ( copie si original )
- Fisa de inmatriculare ( cu toate timbrele si semnaturile de la Taxe si impozite de la punctul 1 ) copie si original
- Certificatul de autenticitate primit de la RAR ( copie si original )
- Cele doua chitante de la CEC in original (reprezinta dovada platii celor doua taxe)
- Contract de vanzare – cumparare ( copie si original )
7) Restul vine de la sine se uda masina alaturi de cei drag. Acte necesare :
- Banii ramasi dupa tot ce reprezinta taxe si impozite si drumuri aiurea din cauza lipsei de informatie din partea organelor abilitate sa faca o treaba in folosul cetateanului.
- Nervii singuratici si distrusi dupa un razboi psihologic in traficul infernal din bucuresti 

Sper ca a fost de folos acest tutorial de inmatriculare )).
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

06 Noi 2013, 10:15

Arosa nu o mai am dar mi-am achizitionat o Cordoba 1.4 benzina 86cp. si am zis ca daca tot am facut niste drumuri pe la diferite institutii de ce sa nu ajut si pe altii care au o o grija pe unde sa alerge si cum.... sper sa va fie de folos. O zi buna tuturor
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

06 Noi 2013, 13:37

multumim! :hi
de precizat ca la pipera nu au 'loc pt plata taxelor' ci este o filiala a CEC Bank unde poti plati taxele doar daca locuiesti in sect 1,3 si 5 parca :tongue restul administratiilor nu mai au contract cu cec-ul(valabil si in cazul amenzilor).......deci inca un drum la posta pt plata taxei talonului :?
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

06 Noi 2013, 16:07

multumesc pentru aducerea la cunostiinta in legatura cu respectivele taxe :) eu le-am platit la un cec de pe mosilor. In fine oricum bine ca am terminat cu toate...... Mult timp irosit pe drumuri din cauza lipsei de informatii din partea autoritatilor.
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
sandman
Mesaje: 1332
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

06 Noi 2013, 16:55

ca si virgule :)

la politie in pipera sa va duceti dupa amiaza, eventual dupa ora 14. e mai liber.

la cec-ul de acolo este o coada f mare, preferabil sa gasiti un alt cec pentru plata taxelor.

la ANAF dureaza 2 saptamani. ori ca iti elibereaza cererea ca s-a platit taxa, ori ca iti calculeaza cat ai platit. deci primul drum la ei trebuie facut.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

06 Noi 2013, 19:17

Mie mi l-a dat dupa doua zile. Dar bine de stiut si ce ai adaugat si tu. Daca mai are cineva de adaugat ceva va rog sa o faceti. Lumea trebuie informata bine pt a nu pierde timp pretios pt ei. Va multumesc pt commenturi. :yah
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !

 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

12 Noi 2013, 00:06

Salut!
Am niste nelamuriri.
As vrea sa aduc in tara si sa inmatriculez un Seat Leon cu numere straine (de Grecia probabil). Masina vreau sa o conduc pana in tara, nu sa o aduc pe platforma, deci masina trebuie sa aibe inca acte/asigurare pe numele fostului proprietar.
Ce acte ar trebui sa imi dea in plus fostul proprietar ca sa o pot inscrie masina in Romania pe numele meu?
A trecut cineva prin procedura asta?
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul Cumparatorului de masini cu taxa neplatita/platita

12 Noi 2013, 14:29

deocamdata nu am trecut prin asa ceva. dar daca gasim ceva in legatura cu masinile aduse din afara spre inmatriculare in romania te anuntam.
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori