Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
coocky
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 28 Noi 2007, 17:27
Localitate: Timisoara
Contact:

Leon vs Megane 2

05 Feb 2008, 18:03

Pentru ca a aparut comparatia pe unul din topicuri si a nu fi off acolo, am zis sa continuam aici...

Incep eu:

estetic: megane are cel putin 3 variante de de caroserie(nu punem la socoteala CC, Scenic si faptul ca bicorpul poate fi livrat si coupe) - deci o gama mai larga de selectie. Pentru conformitate voi continua comparatia la acest nivel doar cu bicorpul. Acesta poate sa placa sau nu, dar din punct de vedere estetic megane bicorp a marcat o cotitura in trendul de design... Mie personal mi-a placut la nebunie varianta Estate(pe care am si achizitionat-o)

motor:puterile corespunzatoare acelorasi cilindree sunt de obicei superioare la megane comparativ cu leon, mai putin varianta de 1.9 diesel care se opreste la megane la 120CP iar la leon merge pana la 140(nu discutam despre FR, Cupra)

interior: am crezut si cred in continuare ca ergonomia habitaclului interior la megane este superioara unui leon, desi megane->2002, leon>2005. Eu am varianta de tapiserie combinata stofa/piele si chiar si astazi este intr-o stare impecabila.

Ma opresc aici cu insiruirea(pentru moment) si astept reactii.

Stiu, sunt avocatul diavolului... dar va "provoc" la o discutie, sper sa nu fie un flame...
Leon Cupra II
Megane Estate
 
bbm
Mesaje: 204
Membru din: 22 Ian 2008, 11:17
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Leon vs Megane 2

05 Feb 2008, 18:12

coocky scrie:
Pentru ca a aparut comparatia pe unul din topicuri si a nu fi off acolo, am zis sa continuam aici...

Incep eu:

estetic: megane are cel putin 3 variante de de caroserie(nu punem la socoteala CC, Scenic si faptul ca bicorpul poate fi livrat si coupe) - deci o gama mai larga de selectie. Pentru conformitate voi continua comparatia la acest nivel doar cu bicorpul. Acesta poate sa placa sau nu, dar din punct de vedere estetic megane bicorp a marcat o cotitura in trendul de design... Mie personal mi-a placut la nebunie varianta Estate(pe care am si achizitionat-o)

motor:puterile corespunzatoare acelorasi cilindree sunt de obicei superioare la megane comparativ cu leon, mai putin varianta de 1.9 diesel care se opreste la megane la 120CP iar la leon merge pana la 140(nu discutam despre FR, Cupra)

interior: am crezut si cred in continuare ca ergonomia habitaclului interior la megane este superioara unui leon, desi megane->2002, leon>2005. Eu am varianta de tapiserie combinata stofa/piele si chiar si astazi este intr-o stare impecabila.

Ma opresc aici cu insiruirea(pentru moment) si astept reactii.

Stiu, sunt avocatul diavolului... dar va "provoc" la o discutie, sper sa nu fie un flame...


megane are cel putin 3 tipuri de caroserie......una mai urita decit alta - chestie de gust, atit si nimic mai mult

motorul este ..... facut sa consume putin - iar este o parere personala, le am condus pe ambele si nu as lua megane nici pe gratis; pe talon ai 120 de cai, in realitate am avut impresia ca masina avea circa 30-40 cai deja morti

la fiabilitate nu mai are rost sa vorbim, megane este masina frantzuzeasca iar service ul - cel putin in bucuresti - este scump

interiorul, aici dati mi voie sa va spun ca volanul este din anii 80 - o forma de 2 lei si daca mai este si din plastic, e fix plastic de pix la fel ca si bordul

tapiteria, daca nu este din piele, sa ma scuzati dar si masina lui tata din 86 (dacie) avea o tapitzerie mai placuta

concluzia mea: leon all the way

coocky, please nu te supara pe mine, a fost doar opinia mea / gustul meu
leon cupra R & IHI VF 34 powered by SKN tuning
 
andrey1985
Mesaje: 47
Membru din: 27 Dec 2007, 00:05
Localitate: Slatina

Comparatie

05 Feb 2008, 18:53

Mai fartilor!!!!!!!!!!!!! Mai terminati-va. Cum puteti compara frumusete de bijuterie cu pedigree nemtesc, cu o prostie de masina frantuzeasca, asta bineinteles nu e singura. Mai sunt masini proaste. Bineinteles toate sunt frantuzesti, inclusiv FABULOSUL NOSTRU LOGAN care este in fruntea clasamentului. Acum sa fim realisti. Sper sa nu se supere proprietarii de aceste marci descrise mai sus.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

05 Feb 2008, 19:13

Varul meu a avut Megane 2, despre care a zis ca-i foarte prost.
A facut o mare prostie si si-a cumparat Clio.
Acuma vrea sa vanda Clio sa-si ia una nemteasca.
De ce oare???
Preturile astronomice practicate de Renault in Romania, este singurul "+" restul...numai minusuri!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

05 Feb 2008, 21:06

Am un Renault Scenic 2 (derivat din Megane) 1.9 dci si 130 CP. Si un Leon FR de 214 CP (cipuit). Deci reprezint ambele tabere.
Am Scenic-ul imobilizat din luna noiembrie din cauza alimentarii cu motorina. Pe tester a aratat injectoare. le-am schimbat face la fel, se opreste :( . Acum a desfacut distributia si urmeaza pompa...Si toate foarte scumpe.Dar sa zicem ce este un caz izolat, sa nu generalizam.
Altfel sunt foarte multumit de Scenic, spatiu mare (pt asta am si luat), consum destul de mic si putere destul de mare (130 CP din fabrica). Deci este o masina ok.
Dar nu se poate compara cu Leon, sa fim seriosi, care este din alta dimensiune atat calitativ cat si ca imagine de marca, design etc etc etc.
Cam atat :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
coocky
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 28 Noi 2007, 17:27
Localitate: Timisoara
Contact:

06 Feb 2008, 09:15

eu nu ma supar... si accept toate argumentele...(@andrey - nu ai dat nici macar unul...)

referitor la service... chiar e mare diferenta? eu am platit 300-400 ron reviziile de 15k,45k,75k, 600 ron la 30k si 1200 ron la 60k cu schimbat distributie...

e mai ieftin la leon?

Nu pot sa fiu de acord ca o masina este proasta pentru ca este frantuzeasca, iar alta buna pentru ca este nemteasca... cred in comparatii directe si in concluzii ale acestor comparatii.

Eu am motorul 1.6 care pot spune ca este o bijuterie daca stii ce sa faci cu el, daca nu iti este teama sa ii dai 4k rpm vezi ca masina chiar se duce...
Leon Cupra II

Megane Estate
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

06 Feb 2008, 10:16

inainte sa apara leonul, eram cat pe ce sa-mi iau un megane 1, 2.0, 16 V, 140 cp. da nu a fost sa fie!!! :D
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

06 Feb 2008, 10:51

coocky scrie:
eu nu ma supar... si accept toate argumentele...(@andrey - nu ai dat nici macar unul...)

referitor la service... chiar e mare diferenta? eu am platit 300-400 ron reviziile de 15k,45k,75k, 600 ron la 30k si 1200 ron la 60k cu schimbat distributie...

e mai ieftin la leon?

Nu pot sa fiu de acord ca o masina este proasta pentru ca este frantuzeasca, iar alta buna pentru ca este nemteasca... cred in comparatii directe si in concluzii ale acestor comparatii.

Eu am motorul 1.6 care pot spune ca este o bijuterie daca stii ce sa faci cu el, daca nu iti este teama sa ii dai 4k rpm vezi ca masina chiar se duce...



nu o sa poti compara niciodata o masina germana cu una frantuzeasca...
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

06 Feb 2008, 10:55

Eu pot sa-ti dau un argument foarte simplu: Renault-ul face masini pentru low end useri, iar Seat pentru middle end useri.
In alta ordine de idei, nu stiu daca se poate compara platforma de Golf cu platforma de Renault nici din punct de vedere fiabilitate nici din punct de vedere calitate.
 
Puffy

06 Feb 2008, 11:52

Am si eu o intrebare... Ibiza pe ce platforma e?? De Golf sau de Polo?
 
Avatar utilizator
el_ovy
HVN
Mesaje: 917
Membru din: 29 Noi 2007, 14:19
Localitate: Bucuresti

06 Feb 2008, 14:52

Din cate stiu eu Polo, Golf in nici un caz,
Seat Leon (1P) 2008 1.6 102cp Candy White
 
Avatar utilizator
julia_crista
Mesaje: 711
Membru din: 04 Dec 2007, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Feb 2008, 01:48

SEAT Ibiza este un supermini produs de Grupul Volkswagen şi vândut sub marca SEAT. Au fost lansate trei generaţii, iar modelul este încă în producţie. Ibiza a fost disponibil de-a lungul timpului cu mai multe tipuri de caroserie: hatchback, sedan, coupé şi break.

Considerată de revista britanică What Car? cea mai bună maşină din clasa mică (2003-2005), Ibiza se livrează în şase motorizări pe benzină de la 1,2 70CP la 1,8 180CP şi alte cinci pe motorină de la 1,4 TDI 70CP la 1,9 TDI 160CP. Modelul a fost introdus în 1985 şi a cunoscut trei generaţii (1985, 1993, 2002) şi încă două restilizări (1999, 2006). Faceliftul din 2006 a adus câteva modificări de natură estetică atât la interior cât şi la exterior, dar cu toate acestea este foarte similiar modelului original din 2002. Ibiza este totodată cel mai popular model produs de constructorul spaniol, cu aproximativ 200 000 de unităţi vândute anual. Modelul construit pe platforma Polo 9N a fost desenat de italianu Walter de'Silva. Lansarea noii generaţii de Ibiza este preconizată pentru 2008.
If you ever dream of beating me, you'd better wake up and apologise.
Nu lucrez in weekend si in zilele care se termina cu "i"
 
Avatar utilizator
julia_crista
Mesaje: 711
Membru din: 04 Dec 2007, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Feb 2008, 01:50

noua gamă Seat Ibiza va fi construită pe o platformă tehnică nouă, aceeaşi pe care o vor avea noile versiuni ale modelului Volkswagen Polo şi modelul de clasă mică Audi A1
If you ever dream of beating me, you'd better wake up and apologise.

Nu lucrez in weekend si in zilele care se termina cu "i"
 
Puffy

07 Feb 2008, 01:53

Multumesc :salute:
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

08 Feb 2008, 10:56

Nu intru prea mult in detalii deoarece nu are rost, dar va pot spune atat...sa faca nemtii masini, iar francezii sa faca in continuare parfuri...o parere strict personala.
VW Bora 1.9 TDI 131 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori