Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mihai p
Mesaje: 88
Membru din: 15 Apr 2012, 06:41
Localitate: Slobozia

Freetrack - novice

05 Noi 2014, 16:58

Ulei motor - 10 000 - 15 000km;
Ulei cutie - nu am gasit informatii ca se schimba;
Ulei cutie de transfer - nu am gasit informatii ca se schimba;
Ulei Haldex - 60 000km;
Ulei diferential - nu am gasit informatii ca s-ar schimba.
Personal l-am completat pe cel din cutia de transfer datorita unui semering care a avut pierderi.
Am schimbat si uleiul la Haldex de fro' 2 ori. Sa stai jos cand o sa aflii pretul la filtrul de la Haldex (se schimba la fiecare schimb de ulei al Haldexului).
Succes.




by mky
- SEAT ALTEA FREETRACK 2008 2.0 TDI
 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

05 Noi 2014, 22:41

Multumesc.
De fapt eu as vrea sa aflu detalii despre uleiurile de la cutia de transfer si diferential, caci nu gasesc nici eu informatii. De Haldex am scapat deocamdata, caci am luat masina imediat dupa ce schimbase uleiul proprietarul anterior, asa ca inca 60000 e ok :-)
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017
 
Avatar utilizator
mihai p
Mesaje: 88
Membru din: 15 Apr 2012, 06:41
Localitate: Slobozia

Re: Freetrack - novice

26 Noi 2014, 17:50

Uite aici o poza sa te edifici:
Imagine


by mky
- SEAT ALTEA FREETRACK 2008 2.0 TDI
 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

14 Apr 2015, 16:20

Multumesc cu intarziere.
In alta ordine de idei, mi-am dat seama ca la masina mea nu scrie niciunde ce presiuni trebuie sa aiba rotile. In carte scrie ca tabelul de presiuni e pe capacul de la busonul de benzine, insa acolo nu e niciun tabel la a mea, si nici in alte locuri (stalpii usilor, etc)
Are cineva cu Freetrack bunavointa sa puna aici un astfel de tabel?
Multumesc.
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Freetrack - novice

14 Apr 2015, 18:24

Uite aici:

Imagine
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
standardul987
Mesaje: 68
Membru din: 02 Aug 2013, 17:26

Re: Freetrack - novice

14 Apr 2015, 19:50

Dar pentru leon 1p,pentru rotile de 225 45 17 ai un astfel de tabel ?
Scuze ca postez aici.
 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

15 Apr 2015, 07:14

Saru'mana :-)
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017

 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

01 Mai 2015, 20:45

Salutare,
Revin cu o rugaminte, caci ira m-am impotmolit intr-o problema.
Asa cum am mai scris pe aici, pe diferite topicuri, am niste probleme cu filtru de particule, la care nu le dau de cap.
Problema pentru care as vrea eu ajutor, este urmatoarea: cartea masinii mele e una pentru alte categorii de motorizare, si nu are mentiuni pentru 2.0 tdi. 170 CP cu DPF. Deci nici macar ce scrie in cartea masinii despre acest DPF nu stiu. In concluzie, as avea marea rugaminte ca, daca cineva are sectiunea referitoare la filtrul de particule din carte, sa ma ajute cu pagina/paginile respective.
Multumesc mult.
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017
 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

07 Mai 2015, 08:51

Intre timp am gasit ceva pe net. Multumesc oricum
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017
 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

07 Iul 2015, 20:35

Intre timp, am facut cu masina cam 12k km de cand am luat-o (vara trecuta).
Trebuie sa spun ca imi place tare mult masina si feeling-ul pe care il ai conducand-o. Mi se pare ca e o masina care duce mult si iti iarta multe, dar in acelasi timp iti da si satisfactii. Sta foarte fain pe drum, dat fiind si specificul (monovolum), iar motorul de 2.0 tdi, 170 cp, e excelent.
Nu prea am facut multe drumuri lungi, dar in vara asta ma asteapta cateva, si de abia astept, caci eu zic ca e mult mai mult in elementul ei pe sosea/autostrada, decat in oras. Cu toate astea, am apreciat mult si manevrabilutatea din oras. Mai am o masina mai mica/mai citadina, care are raza de bracaj mai mare decat Freetrack-ul, si e mai greu manevrabila din acest punct de vedere.
In concluzie, desi inainte sa o am nu ma vedeam deloc conducand acest gen de masina, m-a cucerit Freetrack-ul si am recomandat acest model pe unde a fost cazul.
Am insa probleme in continuare cu filtru de particule. Desi am facut regenerari in service (la 0,03%), am schimbat senzorul de rpesiune diferentiala si am facut o reparatie la injectoare (la indicatia celor de la reprezentanta), mi se infunda o data le 2-3 saptamani.
In plus, azi am constata si ca am ulei cam la minim (dupa vreo 7000 km de la ultimul schimb), ceea ce m-a pus serios pe ganduri. Cred ca aceasta r putea fi si cauza infundarii dese a DPF, din cate am mai citit.
Am luat masina la 62 k km, am facut toate verificarile posibile, si, dupa toate aparentele, kilometrii sunt reali.
Chiar nu stiu care-i faza. Chiar as vrea sa rezolv, caci, asa cum am spus, imi place mult masina si as vrea sa o pastrez.
Maine completez ulei, iar dupa 1000 km voi reverifica.
Mai are careva consum de ulei?
Multumesc,
Toate bune!
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017
 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

04 Aug 2015, 15:49

Revin,
De cand am sesizat nivelul scazut al uleiului, am mai completat si am mai facut cam 1600 km. Am mai verificat intre timp si mi se pare ca nu a mai scazut nivelul.
Oricum, mi se pare foarte ciudata joja. Adica, in primul rand, e neagra iar in al doilea rand e dintr-un plastic ni chiar mat, poate chiar lucitor, si se vede extrem de greu nivelul uleiului pe ea. Cel putin asa mi se pare mie.
Oricum, ziceam ca am completat pana deasupra de "minim", iar dupa 1600 km, mi se pare ca tot acolo a ramas.
Voi continua monitorizarea.
Toate bune.
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017
 
Avatar utilizator
mihai p
Mesaje: 88
Membru din: 15 Apr 2012, 06:41
Localitate: Slobozia

Freetrack - novice

04 Aug 2015, 20:23

Salut,
Si la mine mai dispare uleiul din baie dar este in stransa legatura cu greutatea incaltarilor. Cand merge sotia nici nu se clinteste.
Sunt de acord ca joja nu-i cea mai reusita si ca ai nevoie de ochi buni sa poti sa identifici care este nivelul.
Personal de 2 schimburi am trecut pe MOtul Xclean+ si vad ca nu mai scade asa vertiginos sau a umblat sotia mai mult, nu-s convins...
Nu stiu sa-ti dau solutie la problema cu DPF-ul dar ma gandesc cu groaza ca ma pandeste si pe mine schimbarea lui si nu-i deloc ieftin. Momentan nu am probleme cu el si sper sa- l tina cat mai mult.
La tine se infunda si pe caldurile astea ? Vara sau cat temperaturile sunt ridicate nici nu stiu ca am dpf. Mai face figuri cand e foarte rece afara dar becul s-a aprins de 3 ori de cand am masina (aprox 110 000km). Dar permanent am un miros ingrozitor la esapament.
Seara buna.



by mky
- SEAT ALTEA FREETRACK 2008 2.0 TDI
 
mirceonel
Subiect Autor
Mesaje: 69
Membru din: 07 Aug 2014, 17:43
Localitate: Timisoara

Re: Freetrack - novice

08 Aug 2015, 22:53

E adevarat ca acum, cat e cald, se infunda mai rar. Trebuie insa sa spun ca in ultima vreme am mai facut si drumuri lungi mai dese, unde are cand si unde sa se regenereze.
Eu ma gandeam foarte serios sa-l dau jos de tot. Mi-e frica insa de resoftare, care e necesara dupa o asemenea operatie, si nu stiu peste cine dau, ca n-am nicio recomandare pe aici pentru asa ceva.
Mai stau sa vad ce se itampla cu uleiul, ca poate are vreo legatura, si apoi voi lua o decizie. De schimbat cred ca nu-l schimb cu altul, mai ales daca nu depistez cauza pentru care se tot infunda. Nu cred ca filtrul e de vina, la 76.000 km, si asta inseamna ca si alt filtru se va infunda.

Toate bune.
Seat Leon X-perience 1.8 TSI, 2017

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori