Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
nolimit
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Lumini de intalnire / faza scurta nu merge

18 Feb 2021, 15:24

Salut,

Ma confrunt cu o problema la care momentan nu am rezolvare.
Intr-o seara dau sa plec cu masina si realizez ca luminile de intalnire nu se aprind. Primul gand m-a dus catre becuri, dar sa se arda simultan, deja ma speriasem.
Becurile sunt in regula, sigurantele la fel.
Acum caut releul pentru faza scurta, aveti idee care ar putea fi dintre cele de sub volan?
Tin sa precizez ca in afara de faza scurta, restul functioneaza normal. Pozitii, proiectoare, faza lunga, ceata, ventilator habitaclu etc.
Masina in cauza este cea din semnatura: Seat Cordoba 2004 6L
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Lumini de intalnire / faza scurta nu merge

18 Feb 2021, 20:39

Nu ai releu, mai degraba comutatorul s-a dus. Sau maneta de semnalizare, curentul pentru faze trece si prin el. Singurul releu din schema e pentru luminile de ceata.

Imagine
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nolimit
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini de intalnire / faza scurta nu merge

19 Feb 2021, 04:51

dany19940 scrie:
Nu ai releu, mai degraba comutatorul s-a dus. Sau maneta de semnalizare, curentul pentru faze trece si prin el. Singurul releu din schema e pentru luminile de ceata.


Multumesc pentru raspuns, ma voi apuca azi poate reusesc sa repar ceva temporar sau sa masor sa fiu sigur ca de acolo este.
Am gresit in primul post, nici faza lunga nu merge, doar flash-uri.
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4
 
nolimit
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini de intalnire / faza scurta nu merge

20 Feb 2021, 22:47

Pana la urma din blocul de lumini a fost problema. Se pare ca un contact s-a incalzit si a topit ceva plastic pe acolo.
Imagine
Am reusit sa refac contactul dar exista riscul sa apara din nou problema. Lamela din cupru nu se mai comportă ca celelalte, desi am strans si curatat.
Nu am inteles de ce a ajuns sa se topeasca, becurile de pe masina sunt Philips 55-60W ceva cu +30% vision.
Puteau totusi sa puna releu separat pe faza scurta si lunga.
Mai face figuri, nu se aprinde din prima. Am cautat ceva nou si se pare nu se mai gasesc, cel putin eu nu am avut noroc. Doar din dezmembrari. Aveti idee daca se mai gasesc noi?

Imagine

Imagine

La vechea dacie m-am confruntat cu aceeasi problema si am pus releu pe fiecare, de la pozitie pana la faza lunga. Ma gandesc serios sa fac la fel si aici. Inca mai cercetez.
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Lumini de intalnire / faza scurta nu merge

21 Feb 2021, 11:28

Se uzeaza cama responsabila cu lamela respectiva, iar lamela nu a mai apasat contactele cu forta necesara, rezultand contact mai slab...rezultand incalzirea lamelei si decalirea ei. Lunga fraza!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nolimit
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini de intalnire / faza scurta nu merge

21 Feb 2021, 16:47

N-as da vina pe cama. Daca se uzeaza (toceste) cama, lamela trebuie sa apese si mai mult pe contacte. Am deschis ansamblu sa vad si am aruncat o privire rapida, este un fel de axa cu came din plastic. Nu am insistat sa stau cu ansamblu desfacut, pentru ca la o singura mutare gresita pierdeam pozitia corecta.
Dau vina pe un contact imperfect care poate fi dat de praf, uzura in acelasi loc sau becurile care au consumat mai mult de cat era scris pe ele, 55W.
Este bine ca la un an sa fie desfacut si degresat cu spray pentru contacte electrice.

Cam asta rezulta cand mergi cu becurile tot timpul aprinse intr-o masina care nu a fost proiectata pentru legislatia actuala.
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Lumini de intalnire / faza scurta nu merge

21 Feb 2021, 17:40

Pai de axa aia cu came ziceam si eu.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator