Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
seba81
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 12:11

Problema deschidere portbagaj din telecomanda

05 Feb 2020, 20:32

Buna ziua,
De ceva vreme am probleme cu inchiderea/deschiderea portbagajului din telecomanda , usile se deschideau/inchideau , dar portbagajul nu ( doar cand avea el chef ). Astazi am fost la Unix si am cumparat un motoras de la inchizatoare si l-am inlocuit pe cel vechi . Problema este ca tot nu functioneaza. Motorasul are o tija care intra si iese din carcasa si astfel actioneaza inchizatoarea portbagajului. Din telecomanda actioneaza iesirea tijei, dar nu mai intra inapoi decat foarte putin si astfel nu actioneaza angrenajul de inchidere. Mentionez ca am dat toata broasca jos si am uns cu vazelina toate piesele mobile ca sa nu opuna o rezistenta mare cand sunt actionate de acea tija, dar tot degeaba (parca nu are putere sa il traga). Poate fi o problema din alta parte si nu de la motoras? A mai intalnit cineva problema aceasta ?
Imagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Problema deschidere portbagaj din telecomanda

05 Feb 2020, 22:32

Salut,
Cablurile din mansonul de cauciuc care fac legatura intre portbagaj si caroserie sunt ok? ca dca nu are curent suficient si nu poate actiona corect tija.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
seba81
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 12:11

Re: Problema deschidere portbagaj din telecomanda

06 Feb 2020, 17:48

Cablurile par a fi ok, dar verificarea am facut-o doar vizual ( nu stiu cum sa le verific ma profesionist), am verificat si mufele pe care am dat cu solutie de contacte , dar tot degeaba. Aveti alte idei?
 
Dingo
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Problema deschidere portbagaj din telecomanda

06 Feb 2020, 18:59

Poti verifica cu un multimetru care sunt valorile curentului care ajunge la motoras in momentul in care actionezi telecomanda pt deschidere.
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema deschidere portbagaj din telecomanda

07 Feb 2020, 12:57

Trage de cabluri, e posibil sa fie rupte in afara zonei de inspectie vizuala.. Asta e varianta empirica .
Poti sa verifici si continuitatea cu un multimetru, insa e posibil ca rezultatele sa fie eronate, daca fac doar contact
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
seba81
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 12:11

Re: Problema deschidere portbagaj din telecomanda

09 Feb 2020, 12:20

Multumesc de sfat, intradevar cablurile au fost vinovate. Am verificat cu un multimetru si valorile au fost total diferite in functie de pozitia mansonului. Am inlocuit sectiunea de cablu cu unul original cumparat de la Unix cu pretul de 265 lei, enorm dupa parerea mea tinand cont ce e doar o bucata de cablu cu 4 mufe si o bucata de cauciuc. Inlocuirea cablurilor am facut-o singur, operatie destul de usoara , mi-a luat 15 min. max.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema deschidere portbagaj din telecomanda

09 Feb 2020, 18:49

Bine ca ai rezolvat.. se puteau si repara, înlocuind porțiunile rupte cu fir cu secțiunea diametrului identic.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
seba81
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 12:11

Re: Problema deschidere portbagaj din telecomanda

09 Feb 2020, 19:26

Stiu, dar exista riscul sa rup izolatia celorlalte fire in interiorul mansonului deoarece astea sunt cele mai groase si mansonul este destul de stramt.Asta e, macar acum am sectiunea noua si nu imi mai fac probleme pentru scurtcircuite.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori