Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
podeanu
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 09 Sep 2009, 01:05
Contact:

Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

19 Sep 2013, 08:25

Buna ziua la toata lumea de pe forum.
Problema mea este urmatoarea: cand inchid si deschid din telecomanda merge perfect centralizarea.
Cand inchid cu cheia cateodata functioneaza cateodata nu.
Cateodata nu se mai aprinde nici ledul de la usa daca inchid cu cheia.
Nu inteleg ce are inchiderea centralizata cu cheia de ce doar cu telecomanda?
Si toate seaturiile au functia sa se inchida usile cand depasesti 15km/H a mea nu a facut niciodata treaba asta inrest am toate functiile pe masina .
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2572
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

19 Sep 2013, 18:58

Explicatia e simpla: inchiderea usilor din telecomanda de pe cheie, se face prin radiofrecventa si comanda centrala de inchidere a masinii, care comanda motorasele din usi. Pe cand cu cheia in butuc, ai in usa soferului un microswitch actionat de mecanismul din butuc, care comanda motorasele din usi.
Acel microswitch daca este defect, evident ca nu mai comanda nimic si de aceea nu se mai aprinde nici LED-ul de pe usa.
Inchiderea usilor la plecare de pe loc, este o functie programabila si se face cu VAG-comul. Acum, exista versiuni de echipare care nu au aceasta functie disponibila nici asa.
La cele fara, functia era preluata de alarma pe care omul si-o monta pe masina.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
podeanu
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 09 Sep 2009, 01:05
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

01 Oct 2013, 13:10

Iti multumesc ca mi-ai raspuns , acuma intrebarea este: se poate repara seratura din usa ?ca este o cutie capsata sau se schimba direct desi costa cam multisor.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

01 Oct 2013, 14:41

Cornelius..poate ma poti ajuta si pe mine cu o problema ( sau alt coleg binevoitor ) ; portiera de pe dreapta fata face figuri cateodata cand deschid masina, ia nu se deschide..si nici din interior nu merge sa o deschid..trebuie sa butonez de cateva ori ori din inchiderea de pe usa soferului ori din telecomanda si apoi se deschide...si haionul numai raspunde deloc la semnalul inchidererii de pe telecomanda..adica il inchid/deschid doar cu cheia
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
podeanu
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 09 Sep 2009, 01:05
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

02 Oct 2013, 13:42

Seat is masini bune stau pe strada bine de tot dar au probleme cu serraturile de la usi toate modelele , trebuie sa iti verifici seraturile daca nu sunt stricate si costa o gramada de bani....
 
Avatar utilizator
Nicu_M
Mesaje: 19
Membru din: 26 Mai 2012, 20:50
Localitate: Aiud

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

18 Oct 2013, 19:22

Pentru bgd-b92.Si eu am avut aceeasi problema cu usa dreapta fata si stanga spate.Cand deschideam din telecomanda se auzea la usa cu pricina ca o roata dintata care merge in gol.Problema am rezolvat-o cred eu(de aproximativ 2 luni merg perfect) cu spray de contacte si cu vaselina lichida.
Ex Opel Astra F 1,4 1992.Actual Seat Cordoba 1,4,2004
 
podeanu
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 09 Sep 2009, 01:05
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

10 Feb 2014, 00:48

Nu imi explik in sezonul de iarna merge perfect o problema nu a mai dat .Asta vara nu mai functiona decat din telecomanda , aveti vreo explikatie la asta ???

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

10 Feb 2014, 09:24

Nu prea stiu eu ce-s alea "seraturi", ca nu am gasit pe nicaieri. Problema voastra se rezolva clasic: desfaceti broastele din usi si refaceti lipiturile reci de la mufe. Recomandat e sa le refaceti pe toate, ca sa nu mai desfaceti inca o data mai incolo. Daca sunt probleme cu switch-urile din broaste - cele care aprind luminile interioare, le schimbati tot acum. Problema cu hayonul poate avea 2 rezolvari: ori sunt firele rupte in burduful de legatura - se repara firele, sau e chiar mort motorasul de pe broasca - se inlocuieste sau se repara prin desfacere si constatare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
georgelu'
Mesaje: 6
Membru din: 09 Sep 2015, 22:35
Localitate: Brasov

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

09 Sep 2015, 23:11

Buna seara! Am si eu o problema cu un ibiza din 2009.Inchiderea centralizata din telecomanda nu raspunde tot timpul,abea dupa mai multe apasari reusesc sa deschid/inchid.bateria e ok,ledul de pe telecomanda se aprinde.am fost cu masina la tester la VW si apare o eroare pe toate usile,doar ca ei au spus ca nu au un tester foarte amanuntit pt modelul asta si nu imi pot spune exact care e problema,dar considera ca e din computerul de bord si ca trebuie schimbat.ulterior am mai fost la alt service din curiozitatea altei pareri.respectivul la care am fost a spus ca parerea lui este ca 80% e modulul de confort,dar nu il poate schimba pt ca nu are nush ce soft.nu stiu dupa cine sa ma iau.
A mai patit cineva asa ceva?ma puteti ajuta?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

10 Sep 2015, 07:17

Fa o diagnoza cu un VCDS si posteaza erorile. Din ce spui, parerea mea e ca ai ceva probleme cu broastele si cu telecomanda, nu cu computerul de bord sau modulul de inchidere.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

10 Sep 2015, 20:30

Georgelu', n-ai crezut ce ti-am scris si ai intrebat si in alta parte. Acum esti lamurit de raspunsuri (identice)? Nu ca as fi eu vreu guru...E laudabil ca vrei sa afli ce are masina, dar si fa ceva in directia asta, nu doar astepta idei si pareri de la altii. Orice rezolvare incepe cu o testare cu tester adecvat, in cazul de fata VCDS. Mai am un caz aici in zona in care telecomanda se manifesta ca a ta, raspunde cand vrea ea si numai in apropierea antenei. Ne-am lamurit ca telecomanda e de vina, cu alta masina se inchide/deschide de la 20 metri. Bateria buna, ledul merge...etc. El nu are nici-o eroare la inchidere. Tu zici ca ai...teoretic. Posteaza un scan la modulul 46 si vei avea mai multe explicatii. Posteaza si dincolo, sa vedem daca iar coincid raspunsurile. Macar asa vei fi convins ce ai de facut. :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
georgelu'
Mesaje: 6
Membru din: 09 Sep 2015, 22:35
Localitate: Brasov

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

10 Sep 2015, 20:42

Aseara am scris in mai multe locuri,cautand raspunsuri.nu am scris din ideea ca nu as avea incredere in ceea ce spui tu.am sa caut un service unde au versiunea asta de tester si am sa postez rezultatul aici cat mai curand aici in speranta ca voi putea fi ajutat.multumesc
 
georgelu'
Mesaje: 6
Membru din: 09 Sep 2015, 22:35
Localitate: Brasov

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

06 Noi 2015, 20:21

Salut din nou!am reusit intr-un final sa fac o diagnoza.daca aveti timp sa va uitati v-as fi recunoscator.nu am gasit versiunea aceea de tester ci una alternativa.sper sa ajute.multumesc!
Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

06 Noi 2015, 21:05

Circuit deschis pe lampile de frana, erori intermitente pe toate usile, senzor de alarma si goarna (sau claxon) si bateria cam slaba (nu neaparat acum,dar candva asa a fost si nu s-au sters erorile).
Daca gasesti un VCDS poti vedea mai multe detalii. Delphi e o scula buna dar nu dedicata, deci raportarile sunt putin cam seci, nedetaliate.
Posibil ca erorile sa fie din cauza modulului de comfort cu ceva belele, asa cum ti s-a zis la acele service-uri la care ai fost. Se poate investiga mai in amanuntime, oricum. Se scoate macar una din broaste si se verifica lipiturile. Daca aceasta scoasa are probleme, atunci au toate si erorile sunt reale. E de pierdut ceva timp pe langa masina pentru verificari.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
georgelu'
Mesaje: 6
Membru din: 09 Sep 2015, 22:35
Localitate: Brasov

Re: Probleme inchidere centralizata seat ibiza 2007

07 Noi 2015, 15:07

Multumesc pt indicatii!sper in urmatoarele saptamani sa fac verificarile necesare si poate intr-un final sa rezolv problema.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori