Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
B521ANK
Subiect Autor
Mesaje: 161
Membru din: 05 Dec 2010, 20:06
Localitate: Bucuresti

Zgomot ciudat doar Dimineata

17 Oct 2011, 20:16

Hello la toata lumea . Am si eu o mica-mare problema : Dimineata cand plec cu masina trosneste din toate incheieturile azi dim am avut impresia ca se rupe de la jumatete .. se aude un '' troncanit'' pe dedesubt iar dupa 2-3-4-5 minute de mers masina numai are nimic ... Tin sa mentionez ca este a doua oara cand patesc asa ceva .. respectiv decand a inceput vremea asta '' minunat de calda '' Ceva pareri asta pana ajung cu ea la un service .... Multumesc
B-521-MAI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Zgomot ciudat doar Dimineata

17 Oct 2011, 20:26

Probabil ramane blobata frana de mana?, este posibil sa fie nevoie o curatare a sabotilor si a oalelor pe spate.
Mai pot trosni rulmentii de la amortizoare, altceva nu am idee.
:)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
B521ANK
Subiect Autor
Mesaje: 161
Membru din: 05 Dec 2010, 20:06
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot ciudat doar Dimineata

17 Oct 2011, 20:44

BALTAZAR2003 scrie:
Probabil ramane blobata frana de mana?, este posibil sa fie nevoie o curatare a sabotilor si a oalelor pe spate.
Mai pot trosni rulmentii de la amortizoare, altceva nu am idee.
:)

Am inteles .. ideea e ca nu face mereu asa ( pana acum de 2 ori ) si doar dimineata si doar cand nu folosesc masina cateva zile din cate am observat... m-au speriat tare sunetele respective :|
B-521-MAI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Zgomot ciudat doar Dimineata

17 Oct 2011, 21:03

La fel mai patesc si eu dupa ce o las mai mult si am fost la spalatorie ori am trecut prin balti.
Eu o las doar cu frana de mana trasa si de la umezeala oalele ruginesc imediat, sabotii de frana se lipesc pe otelul oelelor cea ce face ca la dezlipire sa trosnearca putin, nu este suparator dar este bine sa faci un drum la service, ca tot se apropie anotimpul rece.
Trebuiesc inlaturate bavurile din oale si refacut reglajul cursei libere, sa nu ramai cu ele lipite din cauza ghetii.
:)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori