Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
liviutzu
Subiect Autor
Mesaje: 211
Membru din: 03 Mai 2009, 09:46
Localitate: Bacau

Problema Leon

13 Feb 2011, 18:03

Salut,am un Leon 1.6 8v benzina (102cai) din 2008 si am o problema(zic eu),la ridicarea ambreiajului in treapta 1 si marsalier fara a calca si acceleratie se aude un fasait usor,nu am mai intalnit acest sunet pana acuma.Masina are 55mii de km!Astept un raspuns un sfat legat de aceasta problema.Mersi
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Leon

14 Feb 2011, 05:52

Asa cum descrii tu problema , se intelege ca la plecarea masinii in viteza 1- sau marsalier- se aude un fasait ?
Iti dai seama cat de greu este ca cineva sa spuna ceva despre un fasait la asa ceva.
Mai intai indentifica zona de unde se aude. Este mecanica sau electrica.
Pleaca su cu trepta 2-a de pe loc>> asculta.
Ce sa zic, la 55000km pe umeri mai fasaie si ea, cu toate ca poate sa fie si rulmentul de presiune al ambreajului.
Cam la varsta asta poate sa inceapa.
Bafta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
liviutzu
Subiect Autor
Mesaje: 211
Membru din: 03 Mai 2009, 09:46
Localitate: Bacau

Re: Problema Leon

14 Feb 2011, 10:07

E partea mecanica,am cuplat si celelalte trepte si tot asa se aude(se unde din zona motorului).Dar e ceva dubios ca pana acum nu am auzit acest fasait.Ieri de exemplu am scos masina din garaj si pana la destinatie nu am auzit acel sunet,cand am ajuns la destinatie am parcat si atunci sa auzit acel sunet,la intoarcere spre casa iar nu sa auzit cand am ajuns acasa iar se auzea.Sunetul se aude incet dinspre motor !Ar trebui sa imi fac griji?!
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Leon

16 Feb 2011, 11:59

Sicer este prea mult spus ca trebuie sa-ti faci griji.
Asculta si observa in continuare. Daca este rulmentul o sa se mai inrautateasca , si asa iti vei da seama mai curand.
Un prim symptom ar fi ca o sa intre ceva mai greu in viteza.
Eu zic sa incerci sa asculti acel zgomot si cu capota deschisa....poate indentifici mai bine.
Verifica sa ai nivelul de ulei la cutia de viteze intact, cine stie :roll: , nu prea cred.
Servodirectia parca este electrica.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori