Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
calinutzz
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 22 Apr 2009, 16:16
Localitate: Cluj
Contact:

prbleme climatronic - ars ?

11 Ian 2011, 00:47

Buna, am un Leon 1p 1.9 TDI 105 CP, inceputul lui 2008.

In seara aceasta dupa 5 minute de mers cu masina, clima (climatronic) s-a oprit, in sensul ca nu a mai suflat nici un fel de aer iar in habitaclu s-a simtit un miros de ars.

Pe langa aceasta, lumina afisajului de la clima (unde indica temperatura, etc.) s-a stins ... doar lumina in sine, informatiile fiind afisate in continuare (temperatura setata, auto, econ, etc).

In plus, la apasarea butoanelor de dezaburire parbriz, luneta, recirculare nu se mai aprinde acea lumina galbena in buton care confirma apasarea acestuia.

Specific ca luminile din blocul de clima, functioneaza (cu exceptia celei de la afisaj bineinteles).

Poate cineva sa ma ajute cu o idee, ce s-a putut intampla ?!?
Va multumesc antipicpat !!!
grav.grav.grav
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: prbleme climatronic - ars ?

11 Ian 2011, 02:45

Salut, sincer nu pot sa iti spun cu siguranta ce e dar din ce ai scris tu sigur nu e o problema de sigurante arse...cred mai degraba ca s-a scurtcircuitat ceva de pe placa electronica a panoului de comanda de la climatronic (poate de la condens, desi nu prea ar avea voie sa faca asa ceva), sau s-a ars vreun tranzistor de pe placa. din pacate oricum ar fi trebuie sa ajungi la un service sau un electrician bun.

Numai bine
 
Avatar utilizator
calinutzz
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 22 Apr 2009, 16:16
Localitate: Cluj
Contact:

Re: prbleme climatronic - ars ?

11 Ian 2011, 09:40

@dzaraider: multumesc pentru raspuns.

... oricine a mai patit ceva asemanator sau ar avea idee ce s-a putut intampla, va rog dati-va cu parerea.
grav.grav.grav
 
Avatar utilizator
screen
Mesaje: 69
Membru din: 25 Sep 2010, 21:34
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: prbleme climatronic - ars ?

11 Ian 2011, 20:42

incearca sa dai jos climatronicu si vezi daca se observa ceva ars pe placa .
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: prbleme climatronic - ars ?

11 Ian 2011, 20:56

Mergi la un electrician auto care repara masini din grupul vw. Este o defectiune la care presupusul nu prea are ce sa caute...trebuie MASURAT, desfacut si remediat.
Este clar ca indiferent de presupuneri nu ai cunostintele necesare remedierii problemei si daca incerci poti mai rau sa strici.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
calinutzz
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 22 Apr 2009, 16:16
Localitate: Cluj
Contact:

Re: probleme climatronic - ars ?

12 Ian 2011, 09:55

am dus masina la Seat ... am sa postez dupa ce o recuperez zilele astea.

multumesc tuturor pentru sfaturi !
grav.grav.grav

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori