Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 00:46

ms frumos :) chiar o menajez,toata iarna a stat ,azi a iesit putin dar knd am vazut k aluneca am bagat o iar in garaj,sper totusi sa se incalzeasca
am avut si incidente mai putin placute cu ea,dar e bine k nu se observa nimic:)
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: :) buna

28 Ian 2010, 00:48

ee... tu sa fii sanatoasa ca in rest trec toate!daca nu ai cauciucuri corespunzatoare vremii iti recomand sa nu iesi.si a mea sta bine mersi in fata blocului.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 00:54

nu am si nici nu intentionez s imi cumpar.am cumparat in vara in 3 saptamani 2 cauciucuri noi pt k am facut pana,le.am taiat in sina de tramvai,pe lizeanu.groaznica zona,nici o groapa nu imi scapa :lol:
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: :) buna

28 Ian 2010, 00:58

:lol: :lol:
nici nu vreau sa ma gandesc ce e la roata masinii tale :lol:
incearca si tu sa le eviti in limita sigurantei tale ca pe urma o sa plangi cand o sa trebuiasca sa schimbi piese pe acolo! :lol:
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:07

chiar incerc vb f serios dar mi e imposibil s nu iau nici o groapa
am intrat intr.o bordura la gara de nord(era noapte si nu am vazut)era si f aglomerat,m.am speriat f tare atunci am crezut k am indoit janta imi era frica s ma uit,mergeam si ma gandeam cu groaza cum arata,dar spre surprinderea mea nu a avut nimic :bounce:
am cazut cu roata si in sant..cate nu am facut
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:10

Anda scrie:
chiar incerc vb f serios dar mi e imposibil s nu iau nici o groapa
am intrat intr.o bordura la gara de nord(era noapte si nu am vazut)era si f aglomerat,m.am speriat f tare atunci am crezut k am indoit janta imi era frica s ma uit,mergeam si ma gandeam cu groaza cum arata,dar spre surprinderea mea nu a avut nimic :bounce:
am cazut cu roata si in sant..cate nu am facut

eee asa nu!!!mare atentie la drum!!!fara telefoane si alte jucarii de genu asta mai ales noaptea.ai permis de mult timp?
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:16

am permis din septembrie 2008,un an si ceva..
eu zic k,conduc bine kt de kt :lol: am kteva puncte si amenzi dar asta nu conteaza :D
apropo la kte pune ramai fara permis?

 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:18

la 15 puncte ramai fara.dar e mai bine cu el in buzunar!daca in 6 luni nu mai acumulezi niciun punct de penalizare se reseteaza....punctaju' :D
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:26

6 luni de la primele puncte sau de la ultimele?sau separat fiekre?
vai doar 15? :shock: eu cred k erau 18
:roll:
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:28

nu se poate cand faci 15 puncte iti trimite prin posta si tre' sa te duci sa il predai la politie pe 90 de zile daca nu ma insel.
se ia in considerare 6 luni de la ultimele acumulate.dar daca au trecut 5 luni sa zicem si faci iar vreun punct se reseteaza contoarul si tre' sa astepti iar 6 luni
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:35

si daca nu il predai ce se intampla?
poti spune k nu a venit postasul :roll:
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:39

uite ce zice in cod:
Codul rutier din România, intrat în vigoare de la 1 decembrie 2006, prevede sancţionarea şoferilor indisciplinaţi cu puncte de penalizare. La acumularea a 15 puncte de penalizare se suspendă permisul de conducere pe o perioadă de 30 zile. Dacă în următoarele 12 luni se recidivează, permisul este suspendat pe o perioadă de 60 de zile.

Fiecare punct se anulează la trecerea a şase luni de la data primirii. Deasemenea, contravenţia atrage după sine o amendă care echivalează cu 10% din salariul mediu pe economie din România, pentru fiecare punct de penalizare în parte.
[modifică] Puncte de penalizare

2 puncte de penalizare:

1. folosirea incorectă a luminilor de drum la întâlnirea cu un autovehicul care circulă din sens opus;

2. folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip "mâini libere";

3. lipsa centurii de siguranţă;

4. depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei admise;

5. circulaţia pe un sector de drum pe care accesul este interzis;

6. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii sau a direcţiei de mers;

7. nerespectarea obligaţiei de a folosi luminile de întâlnire şi pe timpul zilei;

8. staţionarea neregulamentară;

9. refuzul înmânării actelor poliţistului, precum şi refuzul de a permite verificarea vehiculului;

3 puncte de penalizare:

1. oprirea nejustificată ;

2. circulaţia pe bandă de urgenţă a autostrăzilor ;

3. depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei admise;

4. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul inapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers;

5. nepăstrarea unei distanţe corespunzătoare faţă de vehiculul care il precede;

6. nerespectarea semnificaţiei indicatorului "ocolire", instalat pe refugiul staţiilor de tramvai;

7. pătrunderea într-o intersecţie atunci când circulaţia în interiorul acesteia este blocată;

4 puncte de penalizare:

1. nerespectarea obligaţiilor în cazul vehiculelor rămase în pană sau avariate;

2. nerespectarea semnificaţiei indicatorului "STOP";

3. depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei admise;

4. circulaţia în timpul nopţii sau ziua, pe timp de ceaţă, ninsoare abundentă sau ploaie torenţială, cu un autovehicul fără lumini sau fără semnalizare;

5. conducerea unui autovehicul fără certificate de înmatriculare;

6. conducerea autovehiculului pe spaţiul destinat circulaţiei tramvaiului când drumul e prevăzut cu mai multe benzi;

6 puncte de penalizare:

1. refuzul de a permite imobilizarea vehiculului / verificării tehnice;

2. nerespectarea semnalelor agentilor de cale ferată ;

3. depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei admise;

4. conducerea unui vehicul care nu are montată una dintre plăcuţele cu numărul de înmatriculare;

5. circulaţia sau staţionarea pe spaţiul interzis;

6. staţionarea ori parcarea autovehiculelor pe autostradă, în alte locuri decât cele special amenajate şi semnalizate;

7. executarea pe autostradă a manevrei de întoarcere sau de mers înapoi;

8. nerespectarea semnificaţiei indicatoarelor: - Trecere la nivel cu o cale ferată simplă, fără bariere; - Trecere la nivel cu o cale ferată dublă, fără bariere - Oprire instalată la trecerea la nivel cu o cale ferata;

9. schimbarea direcţiei de mers dacă se încalcă marcajul longitudinal continuu care separă sensurile de circulatie;

10. pătrunderea într-o intersecţie dirijată prin semafoare, dacă prin aceasta se produce blocarea circulatiei;

Si ca sa raspund strict la intrebare:La cumulul a cel puţin 15 puncte de penalizare, serviciul poliţiei rutiere din judeţul care are în evidenţă conducătorul de autovehicul comunică acestuia, în scris, în termen de 10 zile de la data înregistrării în evidenţă a ultimelor puncte de penalizare, sancţiunea contravenţională complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce, precum şi obligaţia de a se prezenta la sediul poliţiei rutiere, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.si crede-ma ca atunci cand statul are de luat bani vine posta!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:47

:lol: aici ai dreptate
puncte pt orice,akum depinde si de ce fel de politist intalnesti,orikum cei in varsta sunt groaznici.
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:50

da pai in varsta nu inteleg febra noastra pentru condus si ca oricat am incerca nu putem circula ca la carte pt simplu fapt ca este imposibil la noi in tara!!! sa zicem merg eu mergi tu mai merg inca 200 de pe acest forum,sa presupunem,dar restul?asa ca ne conformam si noi chiar daca sa presupunem prin absurd ca am fi soferi model :drunken:
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Anda
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 05 Mar 2009, 15:58

Re: :) buna

28 Ian 2010, 01:57

sofer model :smurfin: eu port centura,deci ma pot numi sofer model din punctul asta de vedere :D

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori