Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Joko
Mesaje: 168
Membru din: 30 Ian 2008, 01:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

04 Noi 2009, 15:06

Salut,
mergi la o verificare.....asa am facut si eu si mi-au schimbat-o...(dupa 3 luni :lol: )
Seat Leon FR
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

04 Noi 2009, 15:40

Hmm....nice!
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

04 Noi 2009, 15:40

Asta dupa cerculetele pe zapada? :D
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

04 Noi 2009, 15:41

Ee? Cerculete? Nu cred...
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
Joko
Mesaje: 168
Membru din: 30 Ian 2008, 01:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

04 Noi 2009, 17:01

da razmih :lol: :lol: :bounce:
Seat Leon FR
 
Avatar utilizator
epuredanut
Mesaje: 50
Membru din: 30 Oct 2008, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

25 Ian 2010, 22:34

Aceste clantanituri atunci cand misc stanga-dreapta de volan, dar numai cand stau pe loc le am si eu.
Directia e electromagnetica!!!!
A rezolvat cineva problema?
E ceva grav?
Help!!!!!!
Seat LEON Formula Race 2007 2.0TDI, Magico Black
 
Avatar utilizator
iulian_ab4
Mesaje: 61
Membru din: 29 Dec 2009, 13:16
Localitate: Torino (IT), Tulcea (RO)

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

26 Ian 2010, 18:52

mirceamircea....o mica incurajare :wink: a mea are 4 ani si aproape 80.ooo km dar n-am avut probleme cu caseta de directie
Leon2005 1.9 TDI Stylance 105 CP

 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

26 Ian 2010, 20:04

Merci, sa speram ca ajung si eu la "performanta" asta.... :bounce: :bounce: :bounce:
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

28 Ian 2010, 01:17

Aveam acelasi clantanit cand miscam stanga/dreapta scurt de volan,plus un zgomot destul de nasol la viraj maxim.
Concluzia: schimbat caseta de directie la 3000km (asta dupa o cearta cu ei pt invocarea eternului motiv "nu are nimic masina").
Motivul:defect de fabricatie.
In afara de asta,caseta de directie este de Cupra Facelift,cea de pre-facelift nu se mai fabrica,care nu e aceeasi,zic ei.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

28 Ian 2010, 13:27

La mine e doar clantzanitul la miscare st-dr pe loc - nu am zgomote la viraj maxim in mers - sper totusi doar sa mi se para mie...
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
epuredanut
Mesaje: 50
Membru din: 30 Oct 2008, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

28 Ian 2010, 18:01

Stie cineva la cat se ridica costul schimbarii casetei de directie?
Aproximativ!
Seat LEON Formula Race 2007 2.0TDI, Magico Black
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

28 Ian 2010, 22:28

Am schimbat-o eu pe la 130000 km.
Am dat 150 eur ,de la dezmembrari de pe o skoda cu 9000 km ,rasturnata.
Manopera 0,am sch. in curte :D
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
lliwiu
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 15 Oct 2008, 15:16
Localitate: Targoviste / Bucuresti

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

23 Mar 2010, 00:08

Salut,

epuredanut - daca vrei o caseta noua, te costa cam 604,84 euro -> http://www.teilehaber.de/trw-lenkgetrie ... 63604.html
Se comanda din Germania si din cate am citit pe acolo transportul este gratuit.

Inca nu am reusit sa o schimb pe a mea, lipsa de fonduri, insa m-am documentat destul de mult, iar intr-un final am dat peste siteul de mai sus. Dupa cum puteti observa, caseta este produsa de TRW http://www.trw.com/sub_system/electrica ... c_steering . Pe langa cei de la TRW, Q&H http://www9.qha.com/uk/default.htm mai produc casete de directie pentru masinile noastre, insa sunt f scumpi.

Din cautari am dat doar peste 2 magazine care vand casete de directie pt masinile noastre, cel de mai sus si acesta:
http://www.teilesuche24.de/pkw,seat,leo ... 9?c=100199 - caseta de directie Q&H
http://www.teilesuche24.de/pkw,seat,leo ... 4?c=100199 - caseta de directie TRW

Nu va lasati pacaliti de preturile pe care le afiseaza initial. In momentul in care le adaugi in "carucior" pretul creste simtitor.

Tot din cautari, precum si lista aceasta: http://www.teilehaber.de/includes/suche ... el=2263604 am aflat ca piesa de care avem nevoie se regaseste pe f multe modele din grupul VW asa ca daca aveti norocul sa gasiti pe la dezmembrari una intacta, cumparati-o!

Rugaminte, daca aveti idee cine fabrica casetele de directie existente pe masinile noastre va rog sa scrieti aici!

Sper sa va ajute informatiile de mai sus. Pe mine unul ma ajuta sa stiu ca pot sa dau 2500 de lei pe o piesa pentru care cei de la reprezentanta iti cer 4500 ron.
EXSeat Leon FR 2.0 TDI Candy White
 
zumazuma222
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iun 2009, 14:30

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

25 Mar 2010, 11:09

Salut,


Am si eu o problema la directie. Am 99.060 KM si aud niste zgomote ( pe bune, nu e de la iarba ) ce se aud pe sub masina cand trec peste denivelari. In plus, daca stau pe loc si virez, se simte un mic joc insa in mers nu se mai simte. Masina vireaza bine, nu trosneste nici la bracarea rotilor pe loc, si nici in viraje. Insa am acele zgomote care sunt deranjante la trecerea peste linii de tramvai sau peste denivelari mici. De asemena, mai am un zgomot, ca un clantanit cand virez spre stanga si plec de pe loc ( ca un zgomot de planetare). Am fost la un service care mi-a spus ca trebuie sa schimb niste bielete si capetele de bara ( parca...am hartia in masina ). Am mai mers la un alt service (dracu' m-a pus ) si aia imi spun ca trebuie sa schimb caseta de directie. Nimic de bielete sau capete de bara.....
Aku....io pe cine sa cred????As vrea sa ma indrumati si pe mine la cineva care ma poate scoate din dilema mea, eventual fara sa o trasnforme in...trilema...un al 3-lea diagnostic diferit de primele, ma va bulversa si mai mult:)):)):)):))
Oricum, maine seara voi fi la intalnire, asa ca poate trage vreunul din voi cu urechea la zgomotele mele...ma rog....ale masinii...
Vreau o tzara ca afara!!!!
 
trutu
Mesaje: 33
Membru din: 27 Dec 2013, 10:36

Re: Caseta de directie trebuie schimbata

04 Ian 2017, 17:44

Salut am si eu o problema la leonul meu 1p, cind stau pe loc si misc volanul stg -dr se aude si se simte in volan o bataie care acum pe frigul asta s a accentuat. Am inteles de la niste mecanici de la reprezentanta skoda ca ar fi vorba de caseta de directie, dar ca nu este o problema grava si nici nu este singulara la modelul acesta. Daca ati avut problema aceasta cum ati rezolvat o?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori