Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
liniibro
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mar 2021, 11:40
Localitate: Ploiesti
Contact:

suturi la turatii mari

27 Oct 2022, 21:44

va salut si imi cer scuze daca exista vre-un post asemanator cu acesta pe care o sa-l fac, dar sincer caut de mult timp problema pe care o are masina mea si nu am gasit un raspuns, nici aici nici in alta parte.

detin un seat leon 1p, 2006, 1.9 bkc 105 cai si de iarna trecuta, de cand au aparut temperaturile mai joase masina mea a inceput sa aiba niste intreruperi, mai exact la turatiile de peste 2500.
turometrul trepideaza pentru o secunda, masina 'da in nas' ca sa zic asa, isi revine, o accelerez, iar face asa. ati inteles ideea.
am fost la un mecanic, am schimbat uleiul, am reconditionat turbina, problema nu s-a remediat dar ce sa vezi, a venit caldura si masina s-a comportant normal toata vara. 3000 ture, 4000, nicio problema.
a venit prima zi de toamna a acestui an si masina a inceput sa mearga iar in suturi la turatii mari :/
mi-am schimbat mecanicul intre timp, am dus-o la el si am schimbat urmatoarele : intercooler, ambele radiatoare, ax came, tacheti, distributie, pompa apa, o teava de la turbina, suporti motor antibalans.
am luat masina, in drum spre casa mi s-a intamplat aceeasi problema, de 3 sau 4ori dar la turatii mai mici, subturata sau 2000 ture. am mai mers cu masina cativa km, n-a mai avut problema asta, 3000/4000ture, nimic.
am mers cu ea dimineata urmatoare dand suturi la turatii de 2000, sau mai putin, cat timp motorul a fost rece. Am scos-o si in seara asta si am observat ca face si la turatii mari, cat si mici, si cu motorul rece si cald. Dar dupa ce am mers asa in suturi cativa km, a incetat sa se mai comporte ciudat.
tin sa mentionez ca trebuie sa-i fac si soft pentru hotstart fix si ca 'difuzorul' de aer, acela care vine in bara din fata de trage aer este inexistent, am decat cutia cu filtrul de aer si un cot de marimea degetului mic, unde trebuie sa intre 'difuzorul' acela. o sa l anulez de tot si o sa pun filtru sport cat pot de repede

a mai intampinat cineva problema asta? credeti ca e electric? pe tester nu apare nimic, si de fiecare data cand m-am uitat la valoarea injectoarelor pe vcds, era inregula
 
liniibro
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mar 2021, 11:40
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: suturi la turatii mari

02 Dec 2022, 15:14

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori