Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Alexandru007
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 14 Ian 2020, 19:28

Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

14 Ian 2020, 19:46

Salut nu mai stiu unde sa apelez ca deja m a disperat, acum ceva timp am prims o oferta buna si am zis sa schimb ambreiajul, am achizitionat un chit LUk volanta+restul chitului la masinuta mea Seat leon 1p 1.9 tdi 105cai cod motor BLS, totul ok am mers la un prieten mecanic, l a schimbat masina mergea superb, ma urcam de drag in ea, 2 sampamani a durat cand in mai putin de o zi masina nu mai debraia deloc si tremura ca toate cele, concluzia "VOLANTA", am zis ca n am noroc,am mers la domnu mecanic a dat vina pe piesa eu pe el si n am facut nimic, mi a montat piesele vechi exceptand discul si rulmentul, dupa o luna de mers cu cel vechi care se comporta ok doar ca ma stresa acea bataie de volanta, m am hotarat sa l schimb iar tot LUK, de data asta la un service ok care ofera garantie, dupa 4 5 zile de naveta la munca deja bate si noua volanta momentan atat are bate putin insa nu cred ca ma va tine mult.....va rog mult sa ma lamuriti din ce cauza face asa mentionez ca merg mai sportiv cu masina dar schimb usor si nu plec cu scartait, ce problema as putea avea... la cutie sau la ce?
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

14 Ian 2020, 22:55

A avut dreptate prietenul mecanic. Piesa e "praf". Nu mai pune pe luk încearcă altceva și vezi ce se întâmplă
 
Alexandru007
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 14 Ian 2020, 19:28

Re: Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

15 Ian 2020, 05:49

Am auzit si alti baieti care au pus LUK si n au avut probleme, ar putea exista alta problema la motor/cutie incat sa mi afecteze volanta?
 
Negrea
Mesaje: 10
Membru din: 09 Ian 2020, 17:01

Re: Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

26 Ian 2020, 13:01

Ai mai aflat ceva despre problema asta?
Am schinbat și eu kitul săptămâna trecută sâmbăta, tot luk. După o săptămână 300km făcuți, la oprirea motorului am auzit un sunet ciudat. După mine iar suna volanta.
https://youtu.be/SEQAOcmv0Ag
 
Alexandru007
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 14 Ian 2020, 19:28

Re: Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

26 Ian 2020, 13:06

Nimic am masina la garantie, ca de data asta am optat pt un service mai scump dar care ofera servicii, luni sau marti o iau au verificat, tot priza cutie ghidaje, arborele cotit, dar nikic au sesizat distribuitorul de piese si cica ar mai fi primit ala niste reclamatii in legatura cu lotul respectiv acum nu stiu ce sa spun, eu am contactat echipa luk din germania pe mail m au pus in legatura cu un d9mn tot de la luk dar din romania si el mi a spus sa berific tot tampoane motor, priza cutie,arbore, pana si ceva chestii de pe partea electrica, ce sens ar avea nush...
 
Negrea
Mesaje: 10
Membru din: 09 Ian 2020, 17:01

Re: Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

26 Ian 2020, 13:19

Aia da treaba. Sa ma anunți te rog ce o sa îți zică. Sa vedem ce și cum ca sunt foarte curios ce o sa vadă. Mie de funcționat îmi funcționează perfect. Trage tot normal. Atât sunetul asta și când încep sa apăs pedala de ambreiaj bate ceva. Acum sa vad trebuie sa trec și eu la mecanic zilele astea.
 
Negrea
Mesaje: 10
Membru din: 09 Ian 2020, 17:01

Re: Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

28 Ian 2020, 17:55

Salut. Ai reușit ceva?

 
Alexandru007
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 14 Ian 2020, 19:28

Re: Ambreiaj nou stricat in 2 saptamani,

01 Feb 2020, 07:43

Mi au schimbat ceva la capatul arborelui cotit din cate am inteles eu

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori