Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

26 Sep 2008, 06:13

sau ... basul si cu toba mare!!! :D
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

26 Sep 2008, 07:17

Greierasul ala este o avere!...trage pastravul la el de nu are aer :shock: :lol:
Daca te dispera rau, se poate scoate tapiseria de pe scaun si ramane scheletul metalic, probabil la imbinarea dintre arc si cadrul scaunului scartaie.
Daca te duci la un centru de reconditionat scaune te rezolva in 30 minute. :shock:
Ori poti sa incerci sa identifici in ce zona se aude si cu ajutorul unei seringi sa bagi o picatura de ulei, doar o picatura! ca altfel se intinde si se vede nasol.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

26 Sep 2008, 20:32

si eu am aceasi problema(m-am obisnuit cu zgomotul incat nu-l mai aud :lol: ),la golf dupa 170mii km nu scartaie nimic.
am ajuns la concluzia ca nu se mai fac masinile care se faceau acum ~10ani.
calitatea e indoielnica.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

27 Sep 2008, 09:11

..pe mine ma exaspereaza...nu face nici tare nici incet...e un scartait care face numai in ciuda asa...ma, ma, ma, ma tampeste. si n-am eu probleme psihice:) :twisted:
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

27 Sep 2008, 09:45

Pai, cum spuneam, stai in scaun si roaga pe cineva sa asculte cu atentie si sa determine zona din care vine scartzul... si dupa aceea incerci cu o seringa cu ulei pentru masini de cusut.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
marek
Mesaje: 728
Membru din: 04 Iun 2008, 09:53
Localitate: Timisoara

zgomot enervant

07 Ian 2009, 18:30

sal team,

de la o vreme a inceput sa scartzaie ceva in bord, mai ales cand trec peste denivelari. aveti idee ce ar putea scartzai?
e ceva desprins ,vreun surub? ceva?
pls heeeeelp :D
Leon 1.4, 85 CP , Candy White
---------------------------------
http://marekk.mybrute.com
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

13 Ian 2009, 16:10

O explicatie poate fi legata de plasticele din masina, e frig si devin mai tari. Alta explicatie ar putea fi la chederele usilor, asta in caz ca scartaitul vine din marginea bordului.

 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

14 Ian 2009, 00:18

eu am avut un greieras in portiera dreapta fata dupa vreo 100 km de cand am luat masina, dar a disparut singur intre timp. Mai am un greieras in centura de la sofer, dar cam redus. Sper sa nu creasca :)
Black Leon benzinar
 
ciprian4dea
Mesaje: 50
Membru din: 25 Noi 2008, 17:56

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

14 Ian 2009, 11:18

Salut,

Intervin cam tarziu,dar referitor la problema lui francy..cu troncanitul in masrsarier.
Am si eu aceasta problema..am deschis chiar un toppic la Probleme..
O sa merg la garantie cu ea ..dar din cate am vazut la voi degeaba..
Totusi..intre timp..ati mai gasit vreo solutie?

Multumesc
 
Avatar utilizator
T-Rex
Mesaje: 75
Membru din: 10 Iun 2008, 11:50
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

16 Ian 2009, 10:18

Masina mea are 15000 km.
Am urmatorii greierasi.
1. Bate plafonul in zona oglinzii. Ei zic ca : Nu te`a pus nimeni sa iti pui un woofer cat portbagajul. Am lasat`o sa treaca.
2. Drepta spate ... cred ca e geamul de plastic de la usa.... se aude un scartait scurt cand trec peste denivelari (La gropi nu se aude)
3. Ceva sub torpedou ... nici nu stiu unde ... dar cand e portnita ... parca face ceva sa tramure .... e exasperant ...
4. Martor de lumini ... am verificat luminile : Nicio problema ... martorul aprins. Am mai avut probleme cu martorul de la airbag dupa ce mi`a murit bateria ....

Sunt masini frumoase ... dar fiabilitatea lipseste ...
Remember that if you really didn't believe you'd succed, that you wouldn't have tried at all ;)
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

16 Ian 2009, 14:26

Scartaitul spate e posibil sa fie de la hayon. L-am avut si eu si tot asa facea numai la denivelari. S-a rezolvat din sistemul de inchidere al hayonului, acel sistem in "U" in care se prinde broasca hayonului si care este prins in doua suruburi.
 
BoaBa
Mesaje: 117
Membru din: 29 Iun 2008, 12:16
Localitate: Craiova

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

18 Ian 2009, 09:43

T-Rex scrie:
Masina mea are 15000 km.
Am urmatorii greierasi.
1. Bate plafonul in zona oglinzii. Ei zic ca : Nu te`a pus nimeni sa iti pui un woofer cat portbagajul. Am lasat`o sa treaca.


Asta nu o sa ii treaca niciodata. Am si eu aceeasi problema, tot de la woofer.
Am desfacut si plafoniera in speranta ca ii pun un burete ceva pe acolo. A tinut, si nu mai bazaia, vreo 3-4 zile, apoi si-a revenit la zgomotul ala insuportabil.
Se datoreaza faptului ca plafoniera este prinsa de caroseria masini doar in partea stanga, si deci dreapta vibreaza in draci de la sub...

Daca totusi gasesti o solutie sa mai postezi pe aici :)
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

18 Ian 2009, 10:57

Scartaitul din bord se aude din cauza frigului...plastic rece apoi vine aer cald si din acest lucru se aude...!! nu e o problema grava si nu cred ca avem ce sa facem..si la mine se aude...dar nu ma deranjeaza deloc..m-am obisnuit (bine ca se aude foarte rar), cred k as intra in panica daca nu l-as mai auzi............ :D :D :D :D :D
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

22 Ian 2009, 10:51

T-Rex scrie:
Masina mea are 15000 km.
Sunt masini frumoase ... dar fiabilitatea lipseste ...


Asta sa fie problema masinilor si e foarte bine. In timp ce la alte marci se vaita de caderi de injectoare, turbine, de sistem electric, de frane...noi ne "laudam" in general cu probleme mai putin importante. Ideea e ca VAG nu mai e ce a fost. Daca vrei fiabilitate mai mare, atunci mergi pe Honda sau Mazda.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

22 Ian 2009, 14:24

eu am constatat ceva, referitor la greierii astia, dar credeam ca sunt eu nebun si de aceea nu am zis pana acum. vorbin cu un tovaras zilele trecute mi-a zis si el acelasi lucru: cand ploua, sau dupa ce spala masina, parca nu se mai aud asa tare greierii, zgomotele de haion, chedere, incuietori, etc...si in general masina e parca mai compacta. voi aveti impresia asta, sau suntem 2 nebuni? :)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori