Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
eu_razvan08
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 19 Aug 2012, 14:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

problema hayon

18 Iun 2015, 21:48

salutare tuturor.

am tot cautat pe forum problema pe care o inalnesc eu la hayon dar nu am gasit.

cand inchid hayonul, trebuie sa il trantesc destul de tare, altfel se inchide doar pe prima treapta. problema este ca atunci cand ramane pe prima treapta, manerul de deschidere ( S ) nu mai functioneaza si trebuie sa imping cu mainile in hayon destul de puternic pana se inchide la a doua treapta.

este normal sa nu functioneze manerul de deschidere cand hayonul ramane pe prima treapta? se poate modifica 'setarea' asta? am mai citit pe un forum ca cineva la un vw a anulat prima treapta de inchidere. as vrea sa o anulez si eu daca se poate, sau sa fac manerul sa functioneze chiar si pe prima treapta.

mentonez ca este vb de un leon 1p 2006, 1.9tdi

ms.
 
Avatar utilizator
eu_razvan08
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 19 Aug 2012, 14:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema hayon

21 Iun 2015, 10:59

help!

vreau sa stiu macar daca e normal sau nu, ca atunci cand hayonul se inchide pe prima treapta, manerul sa nu mai functioneze ( nu mai actioneaza deschiderea ).

nu s-a intamplat nimanui ca hayonul sa se inchida doar pe prima treapta?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: problema hayon

21 Iun 2015, 12:51

Nu este normal sa nu poti apasa pe semnul Seat pt deschidere hayon indiferent de faza in care e hayonul (deschis, inchis partial, inchis complet). Iar daca se actioneaza si masina nu e incuiata atunci ar trebui sa auzi motorasul cum deschide.
Si la mine se inchidea mai greu din cauza eleronului care a adus greutate in plus, amortizoarele au fost afectate probabil.
 
Avatar utilizator
eu_razvan08
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 19 Aug 2012, 14:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema hayon

21 Iun 2015, 15:21

asa banuiam si eu...ca nu e normal.

pot apasa butonul ( nu este blocat ) insa acesta nu actioneaza broasca, nu se aude nici sunetul motorasului. se manifesta ca si cum masina ar fi incuiata, doar se apasa in gol manerul ( logo-ul ). dupa ce fortez hayonul cu mana sa se inchida normal ( la a doua treapta ), totul este in regula.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori